Bjelovar može imati svoje nove velikane umjetnosti, ali im prvo mora pružiti priliku – poručio je Nenad Nekvapil, povjerenik Gradske organizacije SDP-a Bjelovar, na jučerašnjoj konferenciji za medije pod nazivom „Neki novi klinci bi mogli biti novi Bakići, Friščići i Naste, naravno, ako im Bjelovar pomogne“.
– Prije neki dan susreo sam djevojku Niku. Završila je Likovnu akademiju. Pitao sam je što dalje. Rekla mi je – želim stvarati, želim biti umjetnica. I tu sam zastao. Može li to ostvariti bez podrške svog grada? – emotivno je ispričao Nekvapil.
Podsjetio je da su nekada grad i država stajali iza svojih umjetnika. Danas se uređuju zgrade, najavljuju se novi sadržaji, a mladi umjetnici nemaju gdje stvarati. Zato predlaže da Bjelovar osigura ateljee i kreativne prostore za nove naraštaje.
– Ako Grad već sufinancira IT sektor, zašto ne bi i stvaralaštvo? Neka se mladima da prostor, a oni neka ga plaćaju – ne novcem, nego svojim radovima. Bjelovar bi te radove mogao koristiti u institucijama, ili poklanjati pri službenim posjetima. To je ulaganje u identitet grada – istaknuo je.
Osim vizualnih umjetnika, Nekvapil je pohvalio i glazbenu scenu – osobito novi bjelovarski bend Hotel Korzo, koji je nedavno izdao album i uskoro nastupa pred publikom.
– Mlade treba podržavati. Ne da ostanu – nego da zablistaju ovdje. Ako Bjelovar ne stane uz njih, neće ostati ni novi klinci, ni novi klasici – zaključio je.
Foto: Bjelovar.info

