Uoči lokalnih izbora, HSLS je ispred budućeg Digitalno-inovacijskog HUB-a u Bjelovaru održao pressicu pod nazivom „Obrazovanje – okosnica razvoja gospodarstva Bjelovarsko bilogorske županije“.
Ivana Jurković Pišćević, kandidatkinja HSLS-a za županicu Bjelovarsko-bilogorske županije naglasila je kako je obrazovanje okosnica HSLS-ovog programa.

– U svjetlu najava prosvjeda u osnovnim i srednjim školama, odlučili smo se na ovu konferenciju zbog toga što je obrazovanje okosnica našeg izbornog programa. Bilo koje gospodarstvo počiva upravo na obrazovanju i ulaganju u kvalitetu ljudi. Njihove vještine i znanja su ono što čini gospodarstvo dinamičnim i što potiče njegov razvoj – kaže Ivana Jurković Piščević.
BBŽ NE ČINI SAMO GRAD BJELOVAR
Istaknula je kako Bjelovarsko-bilogorsku županiju ne čini samo grad Bjelovar već da su važni i ostali gradovi te općine. Ponudili su određene prijedloge za unaprjeđenje obrazovnog sustava u županiji.

– U dosadašnjem razdoblju se ulagalo dosta, no mi smo ovu pressicu htjeli napraviti pozitivnom. Idemo s prijedlozima za unaprjeđenje. Bjelovarsko-bilogorsku županiju ne čini samo grad Bjelovar nego cijela županija ima pet gradova i 18 općina. Bitno je ulagati i napraviti ravnomjeran standard. Predlažemo energetske obnove svih škola u županiji, opremanje škola, od običnog namještaja do pametnih ploča, interaktivnih zaslona, novih tehnologija. Trebamo usavršavati našu djecu od malena – od dječjeg vrtića, osnovne škole, srednje škole pa fakultet. Bitno je povezivanje srednjih škola s gospodarstvom, jačanje znanja i kompetencija srednjoškolaca koji se spremaju za rad, ako ne žele ići na fakultete. Ako žele ići na fakultete onda povezati Veleučilište u Bjelovaru sa snažnim programima računarstva, mehatronike i sestrinstva – pojašnjava Jurković Piščević te naglašava ravnopravan pristup i ujednačenu kvalitetu obrazovanja za cijelu županiju.
ASISTENTI U NASTAVI I PODRŠKA RODITELJIMA
Dotaknula se manjka asistenata u nastavi, podrške roditeljima te logopeda.
– Potrebno je osigurati dovoljno asistenata u nastavi, osigurati podršku roditelja, prilikom upisa u osnovne škole da imaju termin kod logopeda na vrijeme kako bi se mogao utvrditi program školovanja za djecu ukoliko imaju poteškoća. Potrebne su i senzorne sobe za djecu s teškoćama u osnovnim školama, ali i dječjim vrtićima. Ono što mi možemo pokazati je ono što smo napravili u Bjelovaru. Od dječjih vrtića koji imaju STEM kutak, od suradnje s privatnim vrtićima, sufinanciranja/subvencioniranja cijene…
JEDNOSMJENSKA NASTAVA I PRODUŽENI BORAVAK
Nadaju se skorom uspostavljanju jednosmjenske nastave te naglašavaju važnost produženog boravka.
– Nadamo se uskoro da će se izgradnjom nove škole uspostaviti jednosmjenska nastava. Dok se ne uvede cjelodnevna škola produženi boravak je bitna kategorija za sve roditelje koji su zaposleni – dodaje uz naglasak na budući prostor HUB-a.
– Ovo iza nas je budući prostor HUB-a gdje će se razvijati digitalne vještine i gdje će se razvijati vještine mehatronike, računarstva i svega ostalog što je potrebno za gospodarstvo. U Bjelovaru smo tim potezom od vrtića, osnovne škole, srednje škole, veleučilišta te ovog digitalno-inovacijskog centra napravili obrazovno-gospodarsku vertikalu koja itekako utječe na zajednicu – kaže.
PROBLEM PRODUŽENOG BORAVKA
Zlatka Grivić, učiteljica povijesti OŠ Veliko Trojstvo rekla je više o problemu manjka produženih boravaka te premalih plaća i loših uvjeta za zaposlene u produženim boravcima.

– Osvrnula bih se na problem produženog boravka. To je nekada bio nadstandard, a sada je to prijeka potreba. Prošla su vremena kada su ljudi koji žive u ruralnim sredinama živjeli od poljoprivrede, rada oko kuće… Oni sada idu na posao van mjesta svog prebivališta i treba im mjesto gdje će svoje dijete u to vrijeme zbrinuti uz stručan kadar. To je svakako produženi boravak. Ako gledamo općine u našoj županiji svega su četiri produžena boravka koja rade i to je veliki problem. Smatramo da bi po uzoru na grad Bjelovar Županija trebala biti ta koja treba povesti malo veću brigu oko toga. Ministarstvo je spustilo financiranje djelatnika produženih boravaka na osnivače, odnosno županije, a županije su to spustile na općine. Svaka čast općinama koje izdvajaju te novce, ali moram naglasiti da ti zaposlenici koji rade u produženom boravku primaju plaću od oko 900 eura neto. S tim da nemaju pravo niti na putni trošak, niti na božićnicu, regres i ostalo… Ugovor im se prekida to su ugovori na određeno vrijeme. Mišljenja smo da bi Županija mogla iznijeti taj trošak te da ti zaposlenici imaju ugovore na neodređeno puno radno vrijeme i da imaju sve ono od materijalnih prava što im pripada. Oni su završili fakultete pet godina i trebali bi za to biti adekvatno plaćeni – pojašnjava Zlatka Grivić.
FINANCIJSKA PODRŠKA
Suzana Turković, ravnateljica III. OŠ Bjelovar ističe važnost ulaganja u infrastrukturu te osuvremenjivanje programa, no kaže da je najvažnije prepoznavanje potencijala učitelja te financijska podrška.

– Obrazovanje je ključ uspjeha. U središtu obrazovanja nalaze se učenici, a učitelj je onaj koji zapravo cijelo obrazovanje nosi na svojim leđima. Jako je važno ulagati u infrastrukturu, graditi nove škole, osuvremenjivati nastavni proces, digitalizirati ga, ali zapravo je najvažnije prepoznati potencijal u učitelju. Važno je financijski podržati učitelje jer samo učitelj koji je motiviran i zadovoljan svojim poslom može znanje na najbolji mogući način prenositi na učenike. Trebamo biti svjesni da je obrazovanje skupo, ali da je neznanje još skuplje – kaže Suzana Turković.
CENTRI IZVRSNOSTI
Ivana Jurković Piščević je za kraj naglasila kako bi se Centri izvrsnosti trebali uvesti u sve gradove Bjelovarsko-bilogorske županije.
– Ulaganje u obrazovanje je stvar koja se višestruko isplati. U ovoj priči pohvaljujem Županiju s Centrima izvrsnosti koji su bili uvedeni prije deset godina, ali su imali pauzu od nekoliko godina. Ponovno su se uveli prije mjesec dana. No djeca koja žive i na području ostalih gradova i općina u županiji također imaju pravo i možda kapacitete sudjelovanja u Centrima izvrsnosti, no nije im dostupno. Trebalo bi u svakom gradu osigurati Centre izvrsnosti i program jer svako dijete ima pravo na jednake uvjete u obrazovanju. Idemo ujednačiti pristup – naglašava Jurković Piščević.
Foto: Bjelovar.info