Ove subote Bjelovar postaje sjedište lovaca iz cijele zemlje. Uz dan najpoznatijeg lovca među svecima, čiji je blagdan zapravo 3. studenog, u glavnom gradu Bjelovarsko-bilogorske županije priprema se 14. zajednička proslava svetog Huberta, zaštitnika lovaca, šumara i kinologa. Lovci ga zajednički slave od 2010. godine, a svake godine odabiru drugo svetište ili glavnu crkvu toga kraja. U organizaciji Hrvatskog lovačkog saveza i Lovačkog saveza Bjelovarsko-bilogorske županije ovoga puta u središtu Bjelovara okupit će se više od tisuću lovaca.
– Mnogi će doći autobusima, ali i osobnim automobilima. Od devet do deset sati je okupljanje, a svi lovci dolaze ispred Gradske uprave i idu do Gradskog muzeja. Tamo formiramo kolonu za procesiju koja kreće oko parka u 10 i 30. U 11 sati u katedrali svete Terezije Avilske bit će misno slavlje, potom zajedničko fotografiranje i ručak u Šljukin gonu – doznajemo od predsjednika bjelovarsko-bilogorskih lovaca Branimira Stankića.
Subotnji susret bit će svojevrsni spektakl koji vrijedi pogledati jer će u procesiji uz lovce biti i bjelovarski Husari, možda i sama carica Terezija, a za sada i najmanje 13 sokolara. Dolazak lovaca u Bjelovar bit će i odlična turistička promocija gradu, a svaki lovac kući će ponijeti knjigu tiskanu specijalno za ovaj susret u kojoj će se, uz ostalo, naći i opisi posebnosti svakog županijskog grada. Uz nju lovci će za uspomenu na bjelovarski susret dobiti i svilene šalove s otisnutim datumom okupljanja, znakovima Hrvatskog lovačkog saveza i Lovačkog saveza BBŽ te bjelovarskom katedralom. Inače, Hrvatski lovački savez ima oko 68 tisuća registriranih lovaca i njihov je broj u laganom porastu. U našoj, Bjelovarsko-bilogorskoj županiji trenutačno ima 1950 lovaca, od toga oko šest posto je lovkinja.
Tekst: Sanja Klinac, novinarka i vanjska suradnica portala Bjelovar.info