Narodna knjižnica „Petar Preradović“ Bjelovar poziva na književni susret u petak, 8.11. 2024. u 18 sati koji će se održati na Studijskom odjelu knjižnice. Gošća je Dubravka Zima, koja će tom prigodom predstaviti svoju knjigu “Djevojka u gradu: djevojaštvo u 19. stoljeću”.
Uz obljetnicu rođenja Ivane Brlić Mažuranić na susretu će biti govora o Ivaninom životu kroz brojne činjenice koje je vrsna poznavateljica njenog života i opusa, Dubravka Zima prikupila u svojim dugogodišnjim istraživanjima. Također, književnica nizom interdisciplinarnih pristupa i raznolikih vizura obrađuje velik broj tema vezanih uz povijest djevojaštva, te donosi nove spoznaje i ukazuje na višeslojnost povijesti djevojaštva u Hrvatskoj u 19. stoljeću.
O KNJIZI
Dubravka Zima: Djevojka u gradu: djevojaštvo u 19. stoljeću
Dubravka Zima o djevojaštvu u 19. stoljeću: „Postojala je bojazan da se obrazovanim djevojkama teže upravlja.“. Književnica je ovom knjigom dala je sjajan uvid u to s čime su se sve žene nekada morale nositi i požnjela veliki uspjeh i interes publike.
U knjizi djevojaštvo promatramo kroz nekoliko odabranih fenomena – odnos djevojaka i prostora, djevojačkog obrazovanja, djevojačke tjelesnosti, djevojačke društvenosti i afektivnosti – i u svim tim područjima djevojačka se iskustva drastično razlikuju s obzirom na njihovu klasnu pripadnost.
Djevojke koje odrastaju u devetnaestostoljetnim gradovima proživljavaju bitno različita djevojaštva ovisno o svojem društvenom i klasnom položaju – građanske kćeri, osobito iz dobrostojećih građanskih obitelji, mogu uživati u privilegiji produljenog djevojačkog razdoblja (koje se u građanskim obiteljima uglavnom odnosi na period od 14. do 24. godine života, nakon što je djevojka završila dostupno obrazovanje) u kojem sudjeluju u društvenom životu grada, posjećuju kazališne predstave, redovito polaze na privatne ili javne plesove, u odijevanju prate građansku modu, primaju satove pjevanja ili poduke u sviranju glasovira, sa svojim guvernantama razgovaraju na francuskom jeziku, okružene su djevojkama iz istog društvenog sloja i postupno se pripremaju za brak. Njihove obitelji od njih, uglavnom, ne očekuju nikakav angažman u kućanstvu jer se za to brine plaćena posluga. Za razliku od toga, njihove vršnjakinje iz neprivilegiranih društvenih slojeva – djevojke radnice, sluškinje, naučnice – u istom životnom razdoblju i u istim gradovima nerijetko rade više od 10 sati dnevno i za djevojačku dokolicu nemaju ni vremena ni novaca. Djevojčice već od 12 godina kreću na posao (iznimno čak i s 10 godina), te je jasno da u takvim okolnostima nemaju prilike iskusiti zadovoljstva u kojima uživaju njihove građanske vršnjakinje.
Dubravka Zima rođena je u Zagrebu, gdje je završila Klasičnu gimnaziju i diplomirala na Odsjeku za kroatistiku na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, gdje je magistrirala i doktorirala. Zaposlena je na Odsjeku za kroatologiju na Fakultetu hrvatskih studija kao izvanredna profesorica. U akademskim godinama 2015/2016. i 2017/2018. predavala je kao gostujuća profesorica na Sveučilištu u Torontu (University of Toronto, Department of Slavic Languages and Literatures). Objavila je knjige Ivana Brlić-Mažuranić (Zagreb, ZZOK, 2001.), Kraći ljudi: povijest dječjeg lika u hrvatskom dječjem romanu (Udžbenik Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb, Školska knjiga, 2011.), Praksa svijeta: biografija Ivane Brlić-Mažuranić (Zagreb, Naklada Ljevak, 2019.), Djevojka u gradu: djevojaštvo u 19. stoljeću (Zagreb, Naklada Ljevak, 2022.), te suautorsku knjigu s Marijanom Hameršak Uvod u dječju književnost (Zagreb, Leykam international, 2015.). Primarni su joj znanstveni interesi hrvatska i svjetska dječja i adolescentska književnost, studije djetinjstva (childhood studies), studije mladosti i djevojaštva (girls studies) i srodne teme. Govori njemački i engleski jezik, te prevodi tekstove iz područja znanosti o književnosti s njemačkog jezika.