U ponedjeljak 5. veljače, Bjelovar će obilježiti 32. godišnjicu ukopa hrvatskih branitelja poginulih u Kusonjama 8. rujna 1991. godine. Godišnjica će se obilježiti polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na groblju „Borik“ od 9:30 sati. U 10:00 sati sveta misa u Katedrali „Svete Terezije Avilske“. Organizatori obilježavanja su Udruga obitelji poginulih branitelja Domovinskog rata RH „Kusonje 91.-93.“, Bjelovarsko-bilogorska županija i Grad Bjelovar. Tako će se Bjelovarčani i svi ostali sudionici prisjetiti nemilih događaja vezanih uz našu blisku prošlost, točnije tragediju koja je pogodila ne samo Bjelovar, već i čitavu Hrvatsku.
U Kusonjama su 1991. godine život izgubili Nikola Benkus, Željko Besek, Marinko Crnogaj, Miroslav Černak, Marijan Dukić, Stipe Gadža, Petar Grubeša, Stjepan Kolar, Vladimir Krivačić, Stjepan Mamić, Tadija Markić, Ivan Palić, Zlatko Pavlović, Nedjeljko Pekić, Mario Posarić, Igor Stipić, Dubravko Štefulinac i Ante Tandara.
Prošlo je 32 godine otkako su pronađena tijela mučki ubijenih hrvatskih branitelja u Kusonjama te otkako su ispraćeni na svoja vječna počivališta. Osamnaestorici naših branitelja neprijatelj je presudio na Malu Gospu, 8. rujna 1991. godine. Njihove obitelji proživljavale su agoniju ne znajući gdje se nalaze tijela njihovih voljenih. Posmrtni ostaci pronađeni su skriveni u masovnoj grobnici u obližnjem Rakovom Potoku.
Na ukop na bjelovarsko groblje Borik, 5. veljače 1992., došli su brojni Bjelovarčani iskazati počast i zahvaliti našim herojima na svemu što su učinili za svoju domovinu. Udruga obitelji poginulih branitelja Domovinskog rata „Kusonje 91.-93.“, uz potporu Grada Bjelovara i Bjelovarsko-bilogorske županije trudi se održati sjećanje na poginule branitelje. ( Foto: A satnija Bjelovar )
