S obzirom na klimatske promjene očekuju se toplinski valovi, ali i iznenadne promjene vremena (jača grmljavinska nevremena s olujnim udarima vjetra i tučom, koja mogu prouzročiti veliku štetu, oštećenja na imovini, lokalne bujične poplave…). Takve pojave ne možemo spriječiti, ali možemo se naučiti ponašati u kriznim situacijama te slušati upute nadležnih službi. Oluje i toplinski valovi su predvidivi događaji, za njih se možemo pripremiti prateći najave i upozorenja meteoalarma kako bi se na vrijeme mogli skloniti i eventualno zaštititi svoju imovinu koliko je to moguće, stoji u priopćenju Služba civilne zaštite Bjelovar koje donosimo u cijelosti.
U slučaju najava toplinskih valova najvažnije se pridržavati savjeta zdravstvenih ustanova – skloniti se u rashlađene prostore ako je moguće, izbjegavati boravak na izravnom suncu od 10-17 sati, pogotovo djeca, trudnice, starije osobe, srčani bolesnici i bolesnici s kroničnim bolestima, te unositi puno tekućine. Ako putujete, pratite informacije o prometu, pripremite se za put (osigurajte dovoljno tekućine u slučaju zastoja, te obavezno provjerite ispravnost vozila prije polaska).
Dugo sušno razdoblje pojačava vjerojatnost za izbijanje požara, a najčešći uzrok požara je ljudski nehaj i nepažnja. Odgovornim ponašanjem svi možemo doprinijeti smanjenju broja požara, te apeliramo na građane da budu oprezni, da ne pale vatru na otvorenom, ne bacaju opuške te da ukoliko primijete požar odmah nazovu 112. Podsjećamo da je od 1. svibnja do 31. listopada zabranjeno svako paljenje vatre na otvorenom kao i svake druge radnje koje mogu dovesti do nastajanja požara. Za svako loženje vatre na otvorenom prostoru građani su dužni pribaviti odobrenje nadležne javne vatrogasne postrojbe i poduzeti odgovarajuće mjere predostrožnosti (udaljeno od stambenih i dr. objekata, krošanja stabala, električnih vodova, prostor oko mjesta predviđenog za spaljivanje treba očistiti od zapaljivog raslinja, vatru ne paliti po noći i za vrijeme vjetra, te osigurati sredstva za gašenje požara). Na području BBŽ je primjerice od 01.05. do 13.07.2022. g. evidentirano 19 požara otvorenog prostora sa jednom ozlijeđenom osobom, a tijekom istog razdoblja prošle godine 17 požara.
U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji su održane sjednice stožera civilne zaštite na kojima su se članovi stožera upoznali s pripremnim i provedbenim aktivnostima za turističku sezonu 2022., dok je sa žurnim službama i operativnim snagama sustava civilne zaštite uspostavljena redovita komunikacija i održavaju se radni sastanci radi razmjene operativno interesantnih informacija kako bi mogli kvalitetno koordinirati i upravljati izvanrednim događajima. U prethodnom je razdoblju također provedeno osposobljavanje čelnih ljudi općina, gradova i županija, kao i članova stožera civilne zaštite u JLPRS s naglaskom na upravljanje u izvanrednim događajima te provođenje mjera i postupaka za učinkovito djelovanje u nesrećama i katastrofama.
Važno je da se građani upoznaju s konkretnim mjerama zaštite preporučenim za pojedine događaje koji mogu ugroziti njihovu sigurnost. Na službenoj web stranici Ravnateljstva civilne zaštite mogu se pronaći upute kako se ponašati u izvanrednim situacijama, ovisno o kojem se riziku radi (poput klizišta, poplava, potresa, epidemija, suše, požara, ekstremnih temperatura, onečišćenja mora, industrijskih nesreća, snijega i leda, bolesti bilja, nuklearnih i radioloških nesreća).
Upoznavanje sa potencijalnim rizicima i mogućim posljedicama će građanima omogućiti lakše prilagođavanje neuobičajenim okolnostima u kojima mogu biti ugroženi, ali i kako postupiti u konkretnoj situaciji pri čemu je bitno pratiti upute mjerodavnih institucija o poduzimanju zaštitnih mjera kao i druge korisne informacije koje im mogu pomoći u provođenju zaštite i ublažavanju mogućih posljedica.
Obavezno moramo podsjetiti na dostupnost jedinstvenog europskog broja za hitne službe 112 prema kojem je broj poziva u požarnoj/turističkoj sezoni uobičajeno povećan. Važno je razlučiti kako je osnovna zadaća Županijskog centra 112 Bjelovar prijem svih HITNIH poziva na broj 112, na koji građani i strani turisti mogu dojaviti ugrožavanje ljudskih života, imovine ili okoliša te i ovim putem apeliramo na sve građane da ne upućuju nenamjenske pozive prema broju 112. Operateri u centrima 112 nisu nadležni za davanje servisnih informacija te takvi pozivi opterećuju linije zbog čega osobe u stvarnoj potrebi mogu imati poteškoća u uspostavljanju veze.
Pozivi na broj 112 su besplatni i dostupni od 0 do 24 sata, svakog dana u godini, a glavna je prednost jedinstvenog broja ta da pozivatelj ne mora znati telefonske brojeve svake pojedine hitne službe i teritorijalnu nadležnost gdje god da se nalazio. Pomoć se može zatražiti putem telefona, SMS poruka (namijenjen prvenstveno osobama koje ne mogu govornim pozivom uspostaviti komunikaciju s operaterom – osobe s posebnim potrebama i osobe u specifičnim situacijama) te putem e-poziva iz vozila. Također je omogućeno lociranje pozivatelja u slučaju stvarne opasnosti te postoji mogućnost sporazumijevanja s pozivateljem na 6 stranih jezika.
Sustav 112 zaprima obavijesti o neposrednim i nadolazećim opasnostima, komunikacijski koordinira hitne, spasilačke i druge službe te po potrebi provodi uzbunjivanje građana skrećući pozornost na opasnost uz istovremeno pružanje informacija o vrsti opasnosti i mjerama koje je potrebno poduzeti.
Odgovornim ponašanjem i postupanjem svakog od nas moguće je u najvećoj mjeri spriječiti nastanak štetnih događaja, odnosno posljedica za zdravlje i imovinu te time na siguran način iskoristiti sve dobre strane i blagodati godišnjeg doba u kojem se nalazimo.
Željko Vukoja
voditelj Službe civilne zaštite Bjelovar
ODGOVORNO LJETOVANJE NA HRVATSKOM I ENGLESKOM JEZIKU