Narodna knjižnica „Petar Preradović“ Bjelovar organizira još jedno predavanje iz ciklusa o mentalnom zdravlju. Ovoga puta riječ je o predavanju „Psihomatska medicina“ koje će se održati u utorak, 14. svibnja. Održat će se i predstavljanje knjige „Susreti – Putovanje prema Novoj ekologiji uma“ s početkom u 18 sati na Studijskom odjelu.
Gošća je prof. dr. sc. Marijana Braš, prim. dr. med., a o knjizi će govoriti prof. dr. sc. Veljko Đorđević, prim., dr. med. Psihosomatska medicina je nova grana medicine koja se bavi bolestima što se očituju organskim promjenama, ali su psihogeno uvjetovane ili barem pospješene. Takve se bolesti nazivaju psihosomatskim bolestima.
O knjizi:
Ovo nije samo stručna knjiga prof. dr. sc. Marijane Braš, prim. dr. med., ovo je knjiga ispovijesti sveučilišne profesorice i psihijatrice, ali i djevojke i žene na svom profesionalnom putu. Poglavlja i priče koje prikazuje su poput plesa koji govori o životu, odnosima, ljubavi, zagrljaju, glazbi koju dijeli sa svojim učiteljima, učenicima i njoj dragocjenim ljudima. Važnost knjige leži u činjenici da svatko u njoj može pronaći ohrabrenje, pronaći zrno utjehe i zrno radosti, pronaći motivaciju kada pomisli da je na izmaku snaga. Knjiga je dokaz da do cilja stižemo, unatoč preprekama i nepravdama, samo vlastitim radom, a uspjeh neće izostati i zato nikada ne treba odustajati od sebe i svojih ideja.
O autorici:
Marijana Braš je izvanredna profesorica na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Osnovnu školu i gimnaziju završila je u Osijeku, a nakon toga studij medicine u Zagrebu te je dobitnica nagrade „Drago Perović“ za najboljeg studenta Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu u 1995. godini. Nakon završenog dvogodišnjeg staža u DZ Medveščak u Zagrebu, započinje sa specijalizacijom iz psihijatrije u Kliničkoj bolnici u Osijeku, gdje je bila zaposlena kao psihijatar do 2006. godine. Od 2006. godine je zaposlena na Klinici za psihološku medicinu Kliničkog bolničkog centra Zagreb, gdje je od rujna 2015. godine predstojnica Klinike.
Od 2008. godine je zaposlena i na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu (u kumulativnom radnom odnosu) te je nakon statusa višeg asistenta i docenta sada izvanredni profesor na Katedri za psihijatriju i psihološku medicinu te aktivno uključena kao voditelj ili predavač i na nizu drugih diplomskih i poslijediplomskih predmeta iz područja palijativne medicine, komunikacije u medicini, temelja liječničkog umijeća i općih kompetencija liječnika specijalista. Od 2017. godine je predstojnica Centra za palijativnu medicinu, medicinsku etiku i komunikacijske vještine Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Predavač je na međunarodnim tečajevima trajne medicine edukacije u nekoliko zemalja u svijetu (Rusija, Italija, Austrija…). Član je mnogih hrvatskih i međunarodnih stručnih društava, urednica desetak stručnih knjiga i više desetaka knjiga te autorica i koautorica više od stotinu znanstvenih i stručnih članaka. Ima bogato kliničko iskustvo u radu s pacijentima sa svim psihičkim poremećajima, a osobito joj je područje interesa liječenje pacijenata s posttraumatskim stresnim poremećajem (PTSP), anksioznim i depresivnim poremećajima, kao i pacijenata s raznim komorbidnim somatskim bolestima (osobito pacijenata s kroničnom boli, onkoloških bolesnika i pacijentima kojima treba palijativna skrb).
