Počela je sezona proljetnih radova kao što su čišćenje okućnica, priprema poljoprivrednog zemljišta za obradu i ispašu i sl., gdje građani biljni i drugi gorivi otpad (granje, korov, suha trava i dr.) spaljuju na otvorenom prostoru.
Kako je požar po definiciji svako nekontrolirano gorenje, tijekom 2016. godine je od ukupnog broja od 83 požara, evidentirano i 15 požara otvorenog prostora koji su uglavnom izazvani nekontroliranim spaljivanjem poljoprivrednog i drugog gorivog otpada, pri čemu je opožarena površina od 11,43 hektara, a zabilježena je materijalna šteta od 3000 kn.
Sukladno Zakonu o zaštiti od požara predviđene su i kaznene odredbe, tako da će se novčanom kaznom u iznosu od 15.000 do 150.000 kuna ili kaznom zatvora do 60 dana kaznit za prekršaj fizička osoba koja izazove požar. Osoba koja izazove požar iz nehaja, što je najčešći slučaj kod požara otvorenog prostora, kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom od 2.000 kn do 15.000 kn. Ovakvim nepromišljenim radnjama može se počiniti i kazneno djelo dovođenja u opasnost života i imovine opće opasnom radnjom ili sredstvom za koje se može izreći novčana kazna ili kazna zatvora do tri godine, ako je djelo počinjeno iz nehaja, a ako je počinjeno s namjerom, kazna zatvora od šest mjeseci do osam godina, ovisno o posljedicama.
Pored zakona, Skupština Bjelovarsko-bilogorske županije je donijela Odluku o uvjetima spaljivanja poljoprivrednog i drugog gorivog otpada na otvorenom prostoru, te u naseljima na području Županije bjelovarsko-bilogorske koja pobliže uređuje ovo područje.
Prije svega treba postupiti sukladno odredbama navedene Odluke, odnosno da se:
•tvari koje se spaljuju izmjeste na dovoljnu udaljenost od vodova el. energije, plinovoda, naftovoda, javnih cesta, željezničke pruge, industrijskih postrojenja, stambenih građevina i drugih objekata koje bi vatra ili dim mogli ugroziti;
•oko mjesta spaljivanja izore ili na drugi način očisti sigurnosni pojas u širini najmanje 5 metara;
•ovisno o količini tvari i površini koja se spaljuje, potrebno je osigurati nazočnost dovoljnog broja punoljetnih osoba za eventualno gašenje požara ako vatra izmakne kontroli;
•na mjestu spaljivanja osiguraju priručna sredstva za gašenje (lopate, kante s vodom i dr.);
•spaljivanje vrši isključivo danju, za mirna vremena bez vjetra, uz stalnu nazočnost osobe koja vrši spaljivanje;
•kod većih površina od 1 ha osigura odobrenje i dežurstvo JVP-a ili DVD-a;
•spaljivanje suhe trave, korova i drugih tvari, kao i loženje otvorene vatre ne smije obavljati i na udaljenosti manjoj od 200 metara od šume bez posebnih odobrenja;
•nakon obavljenog spaljivanja mjesto pregleda i ostatak žara u potpunosti ugasi.
U slučaju nekontroliranog širenja vatre potrebno je odmah o tome obavijestiti vatrogasce na tel. broj 193, policiju na tel. broj 192 ili Centar 112 na tel. broj 112.
Apeliramo na sve građane, poljoprivrednike i šumske radnike: pridržavajte se zakonskih odredbi, ne palite vatru na nedozvoljenim mjestima, ne ostavljajte upaljenu vatru bez nadzora, ne uništavajte prirodu i okoliš, jer mala nepažnja može imati velike štetne posljedice!
PU BJELOVARSKO –BILOGORSKA