Dijana Nazor Čorda u utorak će u Galeriji Naste Rojc izložiti Malu retrospektivu infracrvenog slikarstva
U Gradskom muzeju Bjelovar u galerijskom prostoru Galerije Naste Rojc
2. kolovoza, u 19.00 sati otvora se izložba Vidljivo-nevidljivi svijet Dijane Nazor Čorda, mala retrospektiva infracrvenog slikarstva. Na izložbi će se izložiti djela nastala od 2014. do danas.
Dijana Nazor Čorda, likovna umjetnica koja se desetak godina bavi istraživanjem IR slikarstva, izložbom Vidljivo-nevidljivi svijet, Mala retrospektiva infrared slikarstva prikazuje šezdesetak umjetničkih slika naslikanih novom metodom infracrvenog slikarstva.
Veći dio slika je nastao tijekom autoričinog doktorskoga rada od 2014. do 2016. godine, ali bit će izložene slike i tepisi/tapiserije iz novih ciklusa do 2022. godine.
Slike su tajnovite jer su u vizualnom spektru apstraktne, ali u infracrvenom području na 1000 nm nalaze se različiti figurativni motivi i citati. Metodu je koristila na temelju inovacije InfraReDesign i InfraRedArt koju je razvio prof. emeritus Vilko Žiljak sa svojim istraživačkim timom 2007. godine u Zagrebu. Od 2014. Dijana Nazor Čorda kontinuirano nastavlja daljnje unapređenje i višeslojno istraživanje svojstva pigmenata/boje u slikarstvu, u vizualnom i bliskom infracrvenom svjetlu. Moći će se vidjeti i dva tepiha, koja su izvedena metodom ručno taftane vune, a koji su nastali u suradnji autorice s hrvatskom tvrtkom reGALERIJOM iz Zaboka. Tehnološki su uspjeli izvesti tzv. blizance boja u jednom sloju u vuni što je omogućilo izradu prvog tepiha na svijetu s IR dvostrukom slikom. Nevidljive slike promatramo korištenjem infracrvene kamere koja otkriva sasvim drugu, figurativnu sliku nevidljivu golom oku. Radi se o jednom djelu, ali dvjema slikama na istoj podlozi platna ili vune. Infracrveno slikarstvo omogućuje dodatnu umjetničku slobodu slikanja motiva iz podsvijesti i tajnih poruka koje autorica sakriva u nevidljivi spektar. Tajanstvena, skrivena slika na prvi je pogled neshvatljiva, ali za posjetitelja izložbe uz korištenje IR kamera postaje dokučiva kao dodatna likovna vrijednost i neočekivano iznenađenje.
O njenom radu povjesničarka umjetnosti i likovna kritičarka Branka Hlevnjak u predgovoru teksta izložbe je napisala: Fascinacija Dijana Nazor Čorda novim načinom slikanja vodila ju je u osobne slikarske eksperimente, dovela napokon i do doktorata 2017., ali i nakon toga, s još je većim zanosom i maštovitošću stvara IR slike, IR odjeću, IR umjetničku tapiseriju itd. Doista je fascinantno vidjeti što se sve događa u tom za naš prirodan pogled čistom „mraku“ u koji je umjetnica unijela svoj „tajni“ uradak, a koji vidimo tek kada u njega zavirimo pomoćnim optičkim alatima“. (…) Jedan od njezinih najnovijih i velikih poduhvata bila je izrada, u tvornici tepiha u Zaboku, prve IR umjetničke tapiserije što je po svojoj prilici jedinstveno u svijetu! (…) Dijana Nazor Čorda razvila je svoje tajno slikarsko IR pismo, tajanstvene oblikovne poruke, portrete, citate i čitave labirinte. (…) Apstrakcije Dijane Nazor kad ih promatramo golim očima, i neznajući za njihovu IR modifikaciju ili mutaciju (vidljivu u animaciji prilagođenoj promjenama IR spektra), vibriraju pozitivnom energijom. Kao da se u zelenim, plavim i crvenim turbulentnim zrakama vrte sitne čestice nekih izgubljenih riječi, izlomljenih pisama, oblici koji lepršaju kako bi dosegli u jednom času neki dodatni smisao osim same začudne ljepote.
Dijana Nazor Čorda doktorirala je na poslijediplomskom doktorskom umjetničkom studiju Slikarstvo na Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu 2017. na temu Slike u infracrvenom području: odlaganje vidljivoga pod mentorstvom red. prof. Igora Rončevića i izv. prof. dr. sc. Jane Žiljak Gršić. Diplomirala je 1995. godine na Fakultetu prirodoslovno-matematičkih znanosti i odgojnih područja u Splitu, program studija Likovna kultura, danas Umjetnička akademija, te stekla zvanje profesora likovne kulture – restauratora. Od 1995. izlagala je na 40 samostalnih izložbi u Hrvatskoj, Belgiji i Australiji. Dobitnica je više nagrada, priznanja i pohvala za umjetnički i likovno pedagoški rad. Autorica je i umjetnička direktorica Festivala umjetničkih zastavica Zagreb. Članica je HDLU-a Zagreb, InSEA-e, HULULK-a i Grupe Infra. Živi i radi u Zagrebu.
Izložba je otvoreno za posjetitelje: utorak – petak: 10 – 17 h, subota: 9 – 13 h