Međunarodni festival dokumentarnog filma DOKUart ove godine slavi svoje 20. izdanje, donoseći bogat program za sve generacije. Festival će trajati od 4. do 10. listopada, a građani će moći pogledati 10 filmova iz 10 zemalja, među kojima su i četiri hrvatske premijere. Posebno se ističe pobjednik ovogodišnjeg Sarajevo Film Festivala – „Naše vrijeme će doći“ austrijske redateljice Ivette Locker.
Osim filmskog dijela, pripremljen je i popratni festivalski program s radionicama i projekcijama namijenjenima osnovnim i srednjim školama.
Hrebak: “DOKUart je jedan od najboljih festivala dokumentarnog filma u Hrvatskoj”
Detalji jubilarnog izdanja predstavljeni su danas, a program su uz organizatore podržali i gradski čelnici. Bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak istaknuo je kako se radi o posebnoj obljetnici jednog od najvažnijih kulturnih događaja u gradu.
– Ovo je jedna lijepa obljetnica festivala za koju mogu reći da je to jedan od najboljih festivala dokumentarnog filma u Hrvatskoj. Posebno želim pohvaliti DOKUartovce i selektoricu Radu Šešić, zaslužnu za odabir filmova. Ona svake godine donosi u Bjelovar sjajan izbor dokumentaraca. Kulturni događaji jednako su važni kao i sportski, a osobno jako volim dokumentarne filmove. Nažalost, zbog premalo vremena, uspijem pogledati samo jedan – na premijeri – i na tome ostane – kazao je Hrebak.
Rada Šešić: “Donosimo najbolje s međunarodne scene”
Selektorica festivala Rada Šešić otkrila je što sve čeka publiku na jubilarnom DOKUartu.
– Kako je ove godine 20. DOKUart, imamo pojačani program – više filmova i poseban raspored. U rujnu smo svakog četvrtka prikazivali značajan film, a ove godine festival ide i izvan Bjelovara – ne u jedno, već u tri mjesta. Festival otvaramo filmom koji je obišao svjetske festivale i osvojio nagrade. Riječ je o priči o plesu – glavna protagonistica ima 90 godina i pleše svoj život. Zato smo imali i performans na korzu gdje su svi mogli zaplesati, a na otvorenju će pet Bjelovarčanki, od 10 do 79 godina, zaplesati pod vodstvom koreografkinje Irme. Tako ćemo započeti festival, a nastavit ćemo s posebnim događajima prije svakog filma – pojasnila je Šešić.
Jedan od posebnih događaja bit će i „Večer inclusivity“, namijenjena radnicima iz Nepala i Indije.
– Želimo ih pozvati da dođu, da se druže s našim Bjelovarčanima, a isto tako naše sugrađane pozivamo da pruže ruku prijateljstva i razumijevanja. Imat ćemo indijske delicije, radionice oblačenja „sarija“ na indijski i nepalski način, a pripremamo i glazbeni ugođaj uz nepalskog glazbenika iz Zagreba. Naravno, prikazat ćemo i film iz Indije – dodala je selektorica.
Drugi važan događaj je večer 3D filma, kada će gledatelji moći doživjeti Herzogov film „Spilja zaboravljenih snova“. Zahvaljujući 3D naočalama, publika će imati dojam kao da se nalazi unutar francuske spilje.
Festival će završiti projekcijom slovenskog filma o ljubavi dvoje mladih ljudi, koji zajedno prolaze kroz životne kušnje.
Platforma „Svaki čovjek je jedan film”
Ove godine DOKUart uvodi i jednu posebnu platformu – „Svaki čovjek je jedan film“.
– Svi mi u sebi nosimo zanimljive priče, a redatelji bi od njih mogli stvoriti dokumentarac. Pozivam sve građane da nam se jave i podijele svoje priče – istaknula je Rada Šešić.
Ulaznice i pokloni
Kako je rekao Denis Hladiš, ulaznice su već u prodaji. Cijena pojedinačne karte je 5 €, dok paket ulaznica od 25 € uključuje i majicu DOKUarta na poklon.
Ne propustite jubilarno izdanje
Filmski festival koji već dva desetljeća obogaćuje kulturni život Bjelovara ove godine donosi još bogatiji program: 10 filmova iz 10 zemalja, četiri hrvatske premijere, ples, glazbu, radionice i posebne tematske večeri.
👉 Ne propustite jubilarni 20. DOKUart – od 4. do 10. listopada uživajte u vrhunskim dokumentarcima i festivalskoj atmosferi! 📅 Program pogledajte – OVDJE.
Najbrže informacije – pratite nas na Facebooku, Instagramu i TikToku!







