Povodom Svjetskog dana šećerne bolesti koji se svake godine obilježava 14. studenog, specijalistička ordinacija interne medicine, doktorice Maje Marušić Marić u subotu 13. studenog na bjelovarskom korzu organizirala je besplatnu akciju provjere razine šećera u krvi. Također, akcija je protekli vikend održana i u Daruvaru, uz potporu tvrtke Wellion.
Inače, internistica, endokrinologinja i dijabetologinja Marušić Marić u Bjelovaru vodi privatnu Specijalističku ordinaciju interne medicine.

– U Daruvaru smo na uzorku oko 200 osoba otkrili šest sumnji na šećernu bolest. Točan rezultat u Bjelovaru znat ćemo nakon kompletne obrade nalaza. Imali smo nekoliko pokazatelja povišenog šećera, no osobe nisu bile natašte, pa zbog toga spadaju u rang pred-dijabetesa, što je također veliki rizik od daljnjeg razvoja bolesti. Njima samo savjetovali da pretrage ponove bez jutarnjeg jela te da učine test opterećenja glukozom. U kliničkoj praksi primjećujemo da je dijabetes jako čest i prilično zastupljen kod pacijenata. Ljudi se dosta zanemare i šećernu bolest ne smatraju ozbiljnom i opasnom. Nažalost, dosta pacijenata ne odlazi na redovite kontrole, ne pridržavaju se plana pravilne prehrane, ne kreću se koliko bi trebali i ne paze na svoju tjelesnu težinu. Dijabetes tip 2 dosta dugo može biti neprepoznat. Simptomi su u početku prilično lagani i osoba ih ne može prepoznati kao ozbiljne. Najčešći su umor, slabost, vrtoglavica, pojačano mokrenje i žeđ. U nekim slučajevima se dijabetes otkrije već kada su nastale i druge komplikacije, često pri srčanom ili moždanom udaru, poručuje liječnica Maja Marušić Marić.
Bez jutarnjeg jela normalnom razinom šećera u krvi smatra se rezultat do 5,6. Između 5,6 i 6,9 govorimo o rangu pred-dijabetesa, dok svi rezultati iznad 7 ukazuju na postojanje šećerne bolesti. Bjelovarsko – bilogorska županija trenutno je na visokom trećem mjestu po broju registriranih osoba sa dijabetesom u dobi od 20 do 70 godina.

– Do sada sam već mjerio šećer, ali mi nikada nije bio visok kao sada, čak 9,1. Ujutro sam popio kavu, doručkovao jako malo i baš sam iznenađen nalazom. Svakako ću otići kod svoje doktorice kako bih napravio sve detaljne pretrage, rekao je Đuro Čop koji se odazvao besplatnoj akciji mjerenja šećera u krvi.
Sve osobe koje osjete bilo koji simptom koji bi mogao upućivati na dijabetes ili već imaju problema s tom nimalo bezazlenom bolešću, predsjednica Dijabetičke udruge Bjelovar ih poziva da se jave u udrugu koja će im svakako izaći u susret i pomoći koliko god može.

– Svi koji imaju bilo kakvih pitanja, nedoumice, potrebni su im određeni savjeti, pomoć ili upute, bez problema nam se mogu javiti na broj telefona koji se nalazi na našim stranicama, rekla je Nataša Galović, predsjednica Dijabetičke udruge Bjelovar.

Akciju besplatnog mjerenja šećera podržao je i župan Marko Marušić, koji je također provjerio razinu šećera u krvi jer kako i sam kaže voli jesti slatko pa mu redovita provjera uvijek dobro dođe, pri čemu mu veliku podršku pruža supruga koja je komentirala da bi ipak trebao manje jesti slatkog.