Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs i ravnatelj ustanove Suvenir Arbor Alen Baščevan, u četvrtak 22. studenoga održali su konferenciju za medije na kojoj su se osvrnuli na izlazak tvrtke Suvenir Arbor iz predstečajne nagodbe.
Podsjetimo, kada je 2013.godine župan Bajs ponovno došao na čelno mjesto Županije, zatekao je tvrtku Suvenir Arbor u teškom stanju, praktički pred zatvaranjem s milijunskim dugovanjima prema državi, dobavljačima i samim radnicima. Svjestan situacije, ali i značaja tvrtke koja zapošljava osobe s invaliditetom župan Bajs je tada krenuo u rješavanje pitanja predstečajne nagodbe. Podrazumijevalo je to brojne dogovore i niz sastanka s Ministarstvom financija, vjerovnicima, Hrvatskim šumama, ali u konačnici i s radnicima koji su se bojali za opstanak tvrtke, a samim time i za svoja radna mjesta svjesni činjenice ukoliko se proizvodnja u Suveniru ugasi da će više teško doći do radnog mjesta.
Zahvaljujući tome, danas možemo govoriti o tvrtki koja je izašla iz predstečajne nagodbe i čije je poslovanje stabilizirano te koja ulaže znatna sredstva u izgradnju novih proizvodnih hala i samu opremu za rad. Inače, riječ je o jedinstvenoj zaštitnoj radionici u Hrvatskoj u kojoj je od ukupno 57 zaposlenih radnika 38 osoba s invaliditetom.
Bajs: niz tvrtki je ušlo u predstečaj, ali je mali broj onih koje su izašle iz predstečaja
Prije pet godina, ustanova je bila u dugovanjima koja su prelazila 2,7 milijuna kuna te je imala izbor između stečaja i predstečaja. Obzirom na to da je to jedna od samo tri ustanove u Republici Hrvatskoj koja zapošljava osobe s invaliditetom, ja kao župan sam rekao da ćemo napraviti sve što je u našoj moći da tvrtka uđe u predstečaj. Moram naglasiti da to nije bilo nimalo jednostavno; ulazak u predstečaj zahtjevao je niz aktivnosti, stoga zahvaljujem onima koji su u tome sudjelovali. Moram naglasiti da je niz tvrtki ušlo u predstečaj, ali je mali broj onih koje su iz predstečaja i izašle. Ovo je tvrtka koja se je riješila svih predstečajnih obaveza te je postala tvrtkom koja normalno funkcionira. Štoviše, uspjeli smo dogovoriti suradnju s jednom od naših najvećih tvrtki, Prima Commerce. U međuvremenu se dogodilo i to da je u tvrtku došao novi ravnatelj, čije aktivnosti moram pohvaliti jer su one dovele do toga da ovog trenutka Ustanova radi pozitivno, da je vratila ukupnost dugova koje je imala iz predstečaja i da zahvaljujući tome danas možemo govoriti o tome kako dalje i kako naprijed. Tvrtka ne samo da je izašla iz predstečaja, već ove godine imamo i investicije u tvrtku vrijedne gotovo 4 milijuna kuna, a odnose se na modernizaciju. Nadamo se da će nastaviti tradicija tvrtke uspješnog integriranja osoba s invaliditetom u normalan život, što je vezano uz pravo na rad i pravo na dostojan život. Zahvaljujem svima onima koji su u tome sudjelovali, ali posebice napominjem kako su od prvog dana radnici imali iznimno mnogo razumijevanja za situaciju u kojoj se nalazi tvrtka. Radnici su zajedno s nama išli na pregovore. Oni su ti koji su omogućili da ustanova napravi kopernikanski obrt, da iz ustanove koja je bila u bezizlaznoj situaciji dođemo do ustanove koja sada konkurira tvrtkama koje su na tržištu. Županija još uvijek djelomično financira tvrtku, ali taj naš udio se polako smanjuje, rekao je župan Damir Bajs na konferenciji za medije.
Ravnatelj Ustanove za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje Suvenir Arbor, Alen Baščevan je rekao:

Možda je najbolje postaviti pitanje što bi bilo da se ta odluka 2013. godine nije donijela; dogodio bi se stečaj, dogodilo bi se to da bi se zaštitna radionica ugasila. Dogodio bi se niz problema koji se vjerojatno ne bi mogli kasnije popraviti. Moram reći da je to ipak bila županova osobna odluka. Zahvalni smo Županiji koja nam je financijski pomagala kroz proračun, a pomaže nam i sada. Dogodila se sinergija Županije i ljudi. Drvo je postalo luksuz, sve ga manje ima. Naš namještaj i dječje igračke su našli svoje mjesto na inozemnom tržištu – 90 posto proizvoda izvozimo. Želio bih naglasiti kako je u županiji preko 12 tisuća osoba s invaliditetom. Oni nemaju gdje naći posao, kad ih neka tvrtka i zaposli, uglavnom rade na pozicijama nekih pomoćnih poslova. Kod nas osobe s invaliditetom rade i proizvode. Pokazalo se kako i u finalnoj, ručnoj obradi osobe s invaliditetom čak svoj posao rade bolje od onih osoba koje nemaju invaliditet. Moja želja je da čim manje budemo ovisni i da zaposlimo još osoba s invaliditetom. Mi se širimo, proširujemo hale, ali nikako ne želimo postati komercijalna tvrtka; naša osnovna uloga je socijalne prirode, a to je zapošljavanje. Zašto smo prijevremeno izašli iz prestečaja? Zato što želimo 2019. godinu početi neopterećeni, bez obaveza – želimo biti u mogućnosti već u idućoj godini javiti se na mnoge natječaje, poručio je ravnatelj Baščevan.
Vesna Cerovečki, radnica i predsjednica Sindikata za osobe s invaliditetom također je zahvalila županu Damiru Bajsu.
Zahvaljujem mu na svemu što je do sada napravio, ne samo za Suvenir, odnosno za sve nas koji tamo radimo. Kada je trebalo donijeti odluku o predstečaju bio je sam jer su svi bili protiv, ali on je ipak donio mudru odluku da se spasi Suvenir. Mogu govoriti sa stajališta osoba s invaliditetom i jako dobro znam što znači raditi i osjećati se korisno. Jako je bitno da osobe s invaliditetom budu zaposlene. Vjerujem u budućnost i vjerujem da će tvrtka, bez obzira na sve, ostati ustanova koja zapošljava osobe s invaliditetom. Ravnatelj je spomenuo da osobe s invaliditetom u nekim slučajevima rade bolje od onih koji nemaju invaliditet – to je zaista istina, a razlog tome je što mi svoj posao čuvamo jer nam je jasno koliko je teško naći drugi posao. Još jednom zahvaljujem, kako županu tako i našem ravnatelju. Zahvaljujem i svima onima koji su bili uz nas, ali i svojim kolegama na poslu koji su proživljavali svu ovu agoniju.
Za sam kraj, župan je nadodao kako je u planu i povećanje plaće radnicima Suvenira od kojih je trenutno većina na minimalcu.