Na održanoj 16. sjednici Županijske skupštine koja se odvijala 10. ožujka 2020. godine, četvrta je točka dnevnog reda bila Donošenje Zaključka o prihvaćanju Izvješća o radu župana Bjelovarsko-bilogorske županije za razdoblje od 01. srpnja do 31. prosinca 2019. godine.
Kao i većina dosadašnjih točaka iste tematike, i ova je potaknula veliku polemiku.
Župan Damir Bajs predstavio je Izvješće o radu župana navodeći kako je ponosan što može reći da je kapitalni projekt izgradnje OB Bjelovar započeo i pokazuje velik napredak. Doneseno je i nekoliko veoma važnih odluka vezanih za ostale projekte, započete su energetske obnove na brojnim školama, potpisan je ugovor za daruvarsku prugu, bjelovarska pruga stavljena je u pogon. Županija i županijske ustanove i njene službe podmirile su sve obveze po zadanim računima.
-To pokazuje naše odgovorno ponašanje prema sredstvima. Potpisujemo i dalje ugovore i zamah kojim smo krenuli očekujemo i dalje kroz ugovorene projekte koji čekaju provedbu, rekao je župan Damir Bajs.
Vijećnik BUZ-a Siniša Glavaš rekao je da je dovoljno i osvrnuti se po cijeloj županiji, desetine projekata po gradovima i općinama, svima koji su htjeli surađivati sa Županijom.
-Domovi zdravlja i primarna zdravstvena zaštita koji su obnovljeni što je upravo važno za umirovljenike. Ali podatak da Županija ima 60 subjekata u sistemu i da nijedan od njih ništa ne duguje svjedoči o iznimnom radu župana, i njegovih suradnika. Ne mogu ne osvrnuti se na press konferenciju pred tri i pol godine kada su moji bivši koalicijski partneri glasali protiv izgradnje bolnice, a danas vidimo da se ona ipak gradi. Upravo ustrajnošću i voljom župana. I to pozdravljam, poručio je Siniša Glavaš.
HDZ-ov Silvester Štefović iz Izvještaja je izvukao neke rečenice govoreći kako je bitan istaknuti da se gradi dio bolnice a ne cijela bolnica, te da ti zidovi moraju služiti i djelatnicima. Liječnicima se daju subvencije ali ne omogućava im se rad u njihovoj specijalizaciji. Štefović je nastavio analizirati Izvješće govoreći kako se energetski obnavljaju 44 škole, međutim poručio je kako ravnateljima ne treba smanjivati sredstva za rad s obzirom da je došlo do energetske uštede. Tražio je i izražavanje mjera i analiza u brojkama a ne postotcima za gospodarstvo i poljoprivredu, te dao prijedlog o skraćivanju formulacija pri pisanju Izvješća kako bi ga bilo lakše iščitavati, te pozvao Župana na koordinaciju sa gradonačelnicima.
Vijećnica Ines Šarić (GLAS) napomenula je kao odgovor da je logično da energetska obnova rezultira smanjenjem troškova režija jer joj je to svrha a s obzirom da se kroz Riznicu novac namjenski isplaćuje školama logično je da se po smanjenju troškova energenata smanjuje i daj dio isplate.
Vijećnik Ivan Beljan (HSS) napomenuo je kako se već godinama ponavlja ova točka dnevnog reda o radu župana, a ako je to sve rad župana što su onda radili ostali zaposlenici Županije. Također se osvrnuo na stanje u poljoprivredi i rekao kako su dijelovi Izvješća izvučeni da se predstave onako kako županu Bajsu paše, iako su možda točno. Ipak, izgubljeno je preko 8000 registriranih poljoprivrednika i situacija se nikad neće vratiti na onakvu kakva je bila prije 2009., a slično je i u gospodarstvu.
Vijećnik Marin Sabolović (HDZ) napomenuo je kako treba pripaziti da se ne spominju poimence djeca koja dobivaju asistente u nastavi, te dodao kako izgradnja bolnice i dalje ne rješava problem nedostatka liječnika, kao što ni energetska obnova ne rješava činjenicu da u školama u ruralnim sredinama ima sve manje djece.
Siniša Glavaš (BUZ) je replicirao da jednako kao što će se izgraditi bolnica da će se naći i djelatnici za rad u istoj.
Vijećnik Drago Hodak (HDZ) napomenuo je kako je kritika rad oporbe. Postavio je tako pitanje da ako su sve županijske tvrtke i ustanove platile sve račune kako onda posluje bolnica koja je dio zdravstva s milijunskim dugovima. Također, postavio je pitanje kako može pohvaliti rad Župana ako tri mjeseca po odluci i raspolaganju državnim zemljištem on to ne proslijedi u Općinu Đulovac.
Mostov vijećnik Tomislav Kozina napomenuo je kako ga najviše u Izvješću najviše veseli, te hvali to i danas kao što je hvalio i prije, ulaganje u zdravstvo, a posebice školstvo jer je to ulaganje izravno u djecu i u njihovu i našu budućnost.
Vijećnik Matija Jasenko (D. Bajs NL) osvrnuo se na oporbu kojoj priznaje da nije bila protiv izgradnje bolnice već za dogradnju po virovitičkom modelu. Osobno poznaje, kako kaže, dosta medicinara koji bez problema putuju na posao za Zagreb jer im se isplati raditi u boljim uvjetima. Materijalni uvjeti su bitni a također bi možda omogućili i zapošljavanje i specijalizaciju kod nas a ne samo u Zagrebu. Apelira na Vladu da sufinanciraju bolnicu kao i onu u Puli, a ujedno i pohvaljuje nastojanje zadržavanja liječničkog kadra u vidu subvencija rata podstanarstva i kredita.
-Župan i Županija se trude koliko god mogu i ja iz ovo Izvještaja vidim da ide sve u dobrom smjeru. Naravno da uvijek može biti i bolje ali vjerujem da će na idućem Izvješću upravo tako i biti, zaključio je Jasenko.
Boro Bašljan (HSS) replicirao je Matiji Jasenku rekavši kako je jasno da će on hvaliti rad Župana, ali dodao kako oporba očekuje puno bolje. Pritom misli na dvije dvorane koje sedam godina nisu napravljene. Također Općine i Gradovi financiraju velik broj županijskih cesta u iznosu od 50%, dok Županija financira udruge koje su i manjeg lokalnog značaja, te bi se moglo to zamijeniti.
Vijećnik Zlatko Barila iz HSU napomenuo je kako će oni podržati ovo Izvješće. Tvrdi da župan Bajs ima viziju razvoja i program koji se stalno nadopunjuje. Već ono što se sad radi a što će doći u narednim Izvješćima je značajno a radit će se na tome da se to i ostvari.
-Vjerujem da će se županov entuzijazam nastaviti i da će bolnica nastaviti sa svojom izgradnjom. Unatoč nekim prognozama njen završetak ću i ja dočekati. Drago mi je da ona napreduje i da će nam svima služiti. Nemojmo se sad više prisjećati tko je bio „za“ a tko je bio „protiv“, bitno je da se bolnica gradi. Ljudski je griješiti i mi ćemo vam to oprostiti, ali nastavimo dalje, pozvao je Barila.
Vijećnica Anamarija Šepl Plentaj (HDZ) ponovila je kako je pohvalno da se subvencioniraju i liječnici i medicinske sestre ali postavila je pitanje zašto se medicinskim sestrama ne priznaje stručna sprema u županijskim bolnicama, te zašto se s ravnateljstvom se dogovori sistematizacija i da ih se plati za njihov rad jer u suprotnom neće ostati ovdje.
SDP-ova vijećnica Sandra Frčo rekla je u nastavku rasprave kako su ulaganja u zdravstvo značajna i veoma bitna. Od izgradnje bolnice, energetske obnove dijela bolnice, te podizanje kvalitete i usluge u primarnoj zaštiti da se ne mora iz udaljenijih dijelova za najsitnije pretrage putovati za bolnicu. Slijedom toga, i ostalih dijelova Izviješća, poručuje kako će podržati Izvješće.
Vijećnica Ines Šarić (GLAS) za kraj je poručila kako ulaganja u zdravstvo nikad dosta, i ujedno je i pohvalila šefa Stožera civilne zaštite tijekom krize vezane uz korona virus jer ipak dosad nitko na području naše županije nije zaražen.
Raspravu je završio župan Damir Bajs rekavši kako njegovo Izvješće znači ukupnost rada Županije ali je zakonom propisano da se ono tako zove i da se tako podnosi. Svakako njegov svakodnevni rad doprinosi dijelu toga. Zahvalio je svima koji sudjeluju u tim projektima.
-To su moji suradnici, pročelništva, djelatnici, ali i Regionalna razvojna agencija, i svi ravnatelji ustanova koji rade na tome i mnogi drugi. Mi zapravo gotovo imamo 100%-tnu prolaznost na prijavama projekata. S jedne strane to znači da mi radimo kako treba. Ono što želimo zapravo nije malo. Imamo ciljeve koje želimo provesti. To je da 90% učenika ide u novoobnovljene škole. Nismo daleko od toga. Preko 22% ih već ide. Do kraja provedbe obnove doći ćemo do tog cilja. Drugi smo po povlačenju sredstava iz Fonda za energetsku učinkovitost. Što se tiče zdravstva, htjeli smo građevinski obnoviti sve ambulante, i potom ih opremiti aparaturom. U prosjeku je potrošeno oko 200.000 kuna po ambulanti. Što se tiče gradnje bolnice, ona je isto bila cilj, a kad se izgradi postat će jasno što će se sve promijeniti nabolje, poručio je Bajs te nastavio:
-Ja sam župan cijele ove županije. Obišao sam sve Općine. Radimo neovisno o političkim okvirima. Sva djeca su jednaka i svi uvjeti moraju biti jednaki. Što se tiče poljoprivrede, svi zahtjevi koji su imali uvjete bili su odobreni. Nijedan nije odbijen jer nije bilo sredstava, naveo je župan Damir Bajs.
Također je naveo kako surađuju s Vladom, ponekad i s nekim lakše a ponekad teže. Ipak očekuju potporu Vlade za izgradnju bolnice. Bolnica i ostali projekti pokazuju egzaktne brojke u ovom Izvješću i njih nitko nije sporio, iako ih oporba, kako kaže Bajs, iznosi drugačije. Napomenuo je kako slijedom toga ne očekuje da svi prihvate Izvješće o radu, ali ciljevi koje su si on i Županija zadali su takvih kakve si nitko drugi od Županija nije zadao. Brojni ugovori koji su potpisani s liječnicima svjedoče o uspjehu subvencija za kredite i stanovanje, što znači da se radi na ostanku liječnika i da te mjere pokazuju rezultate. Među njima su i liječnici koji su došli iz drugih mjesta živjeti u ovu županiju, a mogli su odabrati neku drugu od susjednih pa nisu.
-Ciljevi koje smo si zadali nitko u Hrvatskoj nije. Hajdemo dovršiti ono što smo započeli! Ako nemamo visoke ciljeve ne možemo imati ni visoke rezultate, zaključio je župan Bajs.
Izvješća o radu župana Bjelovarsko-bilogorske županije za razdoblje od 01. srpnja do 31. prosinca 2019. godine prihvaćeno je s 21 glasom za i 12 glasova protiv.