U srijedu 6. svibnja, bjelovarsko – bilogorski župan Damir Bajs sa suradnicima je obišao imanje Josipa Jukića u Staroj Rači. Riječ je o poljoprivredniku koji se javio na županijski javni poziv za kreditiranje proljetne sjetve.
Kreditiranje proljetne sjetve jedna je od najdugovječnijih i najuspješnijih poljoprivrednih mjera Bjelovarsko – bilogorske županije. Ove godine Bjelovarsko – bilogorska županija zaprimila je rekordan broj zahtjeva poljoprivrednika za korištenje kredita proljetne sjetve u iznosu od 30 milijuna i 900 tisuća kuna, a zahtjeve je podnijelo ukupno 208 korisnika.
Podsjetimo, u okviru mjera koje ima Bjelovarsko – bilogorska županija u cilju pomoći gospodarstvu, obrtništvu i poljoprivredi, a vezanih uz pomoć uslijed pandemije koronavirusa, župan Damir Bajs donio je Odluku o prolongaciji vraćanja kredita za poljoprivrednike koji još nisu vratili kredit korišten za proljetnu sjetvu 2019. godine do 30. lipnja ove godine. Također, za ovogodišnje korisnike županijske mjere kreditiranja proljetne sjetve rok povrata kredita produžen je na godinu dana.
Bjelovarsko – bilogorska županija na sebe će preuzeti kompletan iznos kamatne stope te će tako krediti za naše poljoprivrednike biti beskamatni, odnosno besplatni. Kreditiranje proljetne sjetve jedna je od 17 poljoprivrednih mjera koje provodi Bjelovarsko – bilogorska županija. Ove godine, župan je potpisao ugovore o kreditiranju proljetne sjetve s predstavnicima pet komercijalnih banaka. To su PBZ, Erste & Steiermärkische banka, Zagrebačka banka, Podravska banka i Hrvatska poštanska banka. Interes domaćih poljoprivrednika za ovom mjerom bio je iznimno velik.
Josip Jukić, poljoprivrednik iz Stare Rače korisnik je kredita za proljetnu sjetvu kukuruza kojeg uzgaja na površini od deset hektara, a osim kukuruza bavi se i uzgojem pšenice, tritikala te stočarstvom.
-Ova kreditna linija mi znači puno. Sredstava koja bi inače uložili u sjetvu, sada možemo iskoristiti u primjerice kupnju nekog stroja i slično. Upravo to smo radili unazad dvije godine. Tako imamo obrtaj sredstava što je za nas poljoprivrednike jako bitno. U sjetvi smo imali pet rali pšenice, tri rali tritikala i 17 rali kukuruza. Kulture koristimo za stočnu hranu. Sa poljoprivredom smo krenuli 1995. godine i to bez jednog jedinog stroja. Razvijali smo se korak po korak. Uz bratovu pomoć smo pomalo nabavljali poljoprivrednu mehanizaciju, da bismo danas imali ovo sve što imamo. Nedostaje nam jedino zemlje za obradu i to nam je još uvijek bolna točka, poručio je gospodin Jukić.
O interesu poljoprivrednika za ovu vrstu potpore govore podaci o ukupnoj realizaciji sredstava u iznosu od 221,6 milijuna kuna za 4 907 kreditnih zahtjeva tijekom 16 godina koliko se provodi kreditna linija za proljetnu sjetvu. Za subvencioniranje kamate kroz sve te godine Bjelovarsko – bilogorska županija je izdvojila 5 milijuna kuna. Na taj način poljoprivrednim proizvođačima omogućeno je da lakše obave proljetnu sjetvu kukuruza, stočnog ječma, zobi, soje i šećerne repe, a od unazad tri godine kredit se može zatražiti i za presadnice povrća, dakle, povrtlarske kulture. Najniži iznos kredita koji se može zatražiti je pet tisuća kuna, dok je najviši iznos koji se može zatražiti 1.000.000,00 kuna.
Proljetna sjetva poljoprivrednicima je iz godine u godinu sve veći financijski izdatak, a kako bi im se pomoglo da kvalitetno obave proljetnu sjetvu, za što je nužno kvalitetno sjeme, mineralno gnojivo i zaštitna sredstva, kreditna linija i više im je nego dobrodošla.
-U jeku epidemije koronavirusa, ono što svakako želimo napraviti je spasiti gospodarstvo, obrtništvo i poljoprivredu za koju je vezana petina ukupnog gospodarstva. Stoga, mi moramo pomoći našim OPG-ovcima i poljoprivrednicima. Promjene koje smo u sklopu proljetne sjetve donijeli svakako idu u korist naših poljoprivrednika. Produžen je period otplate kredita, a Županija je preuzela ukupnost otplate kamate. Dakle, za sve poljoprivrednike je kamata zapravo nepostojeća. Mi u povijesti kreditne linije sada imamo najveću iskorištenost i to upravo za vrijeme ove krize. Svakako ćemo sa ovakvim aktivnostima nastaviti i dalje. Kod obitelji Jukić imamo jednu jako lijepu sliku. Na imanju radi nekoliko generacija koje žele nastaviti ulagati u posao, razvijati se i širiti, rekao je župan Damir Bajs nakon obilaska imanja Josipa Jukića u Staroj Rači.
Prema podacima AGRONET-a, na području Bjelovarsko – bilogorske županije godišnje zasije nešto više od 50 tisuća hektara žitarica, od čega je 80 posto površina pod kulturama čija se sjetva kreditira kroz ovu kreditnu liniju. Kreditiranjem proljetne sjetve obuhvaćeno je prosječno oko 7.5 tisuća hektara, a ove godine 10.2 tisuće hektara zasijanih kukuruzom, stočnim ječmom, jarom zobi i sojom na području naše županije. Iz toga se može zaključiti da se oko 20 posto kultura svake godine tijekom proljeća zasije uz pomoć županijskog kredita za proljetnu sjetvu.
-I sam sam poljoprivrednik i korisnik ove mjere, pa isto mogu reći da je ova prilika odlična za sve poljoprivrednike. Sredstva s kojima raspolažemo na računu usmjeravamo na kupnju strojeva. Najviše je riječ o opremi za proizvodnju svinja, junadi, krava. Dakle, novac koji bi uložili u sjetvu trošimo na pojačanje prijepotrebne mehanizacije. Kada bismo sami financirali oba segmenta, prinosi bi bili dosta slabiji i stvorio bi se gubitak. Županiji sve pohvale za provedbu ovih mjera, poručio je Darko Knežić, načelnik Općine Nova Rača.