Bjelovarsko-bilogorska županija u velikom je investicijskom ciklusu kada govorimo o obnovi i opremanju županijskih ambulanti Domova zdravlja naše županije. U sklopu investicija je i nabava nove medicinske opreme i aparature, pa je tako Bjelovarsko-bilogorska županija putem europskog projekta “Za zdravlje Bjelovarsko-bilogorske županije” vrijednom 11,5 milijuna kuna opremila novim modernim ginekološkim ultrazvucima dvije ginekološke ambulante u Bjelovaru, dr. Brune Zadre i dr. Alena Šelovića.
Vrijednost nova dva ginekološka uređaja je 400 tisuća kuna i putem njih se pacijenticama pruža mogućnost obavljanja važnih pretraga najsuvremenijom ginekološkom opremom. Riječ je o ginekološkim uređajima s vaginalnom linearnom i konveksnom sondom. Inače, uz dvije ambulante u Bjelovaru spomenute ginekološke ultrazvuke dobile su i ambulante Doma zdravlja u Daruvaru, Grubišnom Polju, Čazmi i Garešnici.
Prilikom opremanja ambulanti Domova zdravlja Bjelovarsko-bilogorska županija nije radila razliku između liječnika zaposlenika Doma zdravlja i koncesionara, jer naši pacijenti ne moraju voditi brigu jesu li liječnici kod kojih idu koncesionari ili zaposlenici Doma zdravlja, a svi trebaju dobiti jednaku zdravstvenu zaštitu.
Inače, uz ginekološki ultrazvuk ordinacija dr. Zadra opremljena je još i stolnim računalom i pisačem vrijednim šest i pol tisuća kuna, a uskoro dolazi i autoklav (uređaj za sterilizaciju) vrijedan 20 tisuća kuna. U postupku javne nabave još je i oprema za ordinaciju dr. Šelovića i to stolica za ginekološki stol i ginekološki stol za preglede, mikroskop, instrumentarij za ginekološku ordinaciju, vaga, stolić za instrumente ormar za lijekove i anatomska stolica – oprema ukupno vrijedna 60 tisuća kuna.
Spomenutim dvjema ordinacijama u sklopu projekta “Za zdravlje Bjelovarsko-bilogorske županije” odobreno je sve što su zatražile, a po isporučenju opreme dr. Zadro zatražio je i edukaciju za rad s UVZ ginekološkim ultrazvukom na koju će uskoro u KBC Sestre milosrdnice. Također, tu edukaciju u sklopu Projekta Bjelovarsko-bilogorska županija financira s 10 tisuća kuna.
Sva nabavljena oprema, sukladno Projektu, ostaje u vlasništvu Županije najmanje 5 godina od završetka projekta, a koriste ju liječnici za koje je nabavljena. U slučaju npr. odlaska liječnika Bjelovarsko-bilogorska županija opremu dodjeljuje drugom liječniku.
Dio je to samo ulaganja Bjelovarsko-bilogorske županije u zdravstveni standard na području grada Bjelovara, jer uz opremanje ambulanti Domova zdravlja Županija je i u projektu energetske obnove “nove bolnice ” i zgrade stomatologije.
Najveći projekt je izgradnja nove zgrade Opće bolnice Bjelovar za koju će se uskoro raspisati natječaj za gradnju. Ne treba zaboraviti niti mjere Bjelovarsko-bilogorske županije za zadržavanje i poticanje dolaska novih liječnika za rad u našim zdravstvenim ustanovama koje su jedine takve sveobuhvatne i trajne u Republici Hrvatskoj. Putem njih se liječnicima subvencionira kamata za stambene kredite, sufinanciraju troškovi stanovanja te sufinancira stručno usavršavanje.
„Mi smo do sad imali ultrazvučne aparate, ali su oni bili slabije kvalitete – ultrazvučni aparati, kao i svaka druga tehnologija, stari. Dobili smo natječajem preko Županije izvrsne ultrazvučne uređaje pomoću kojih možemo puno detaljnije kontrolirati i ginekološke pacijentice i trudnice.
I dalje surađujemo sa sekundarnom zdravstvenom zaštitom, ali oni nam omogućuju da sada napravimo puno više i puno kvalitetnije te da pacijenticu pripremimo, odnosno kolege često samo potvrđuju našu dijagnozu. Ovo je segment ulaganja u primarnu zdravstvenu zaštitu koja je ustvari temelj zdravstvene zaštite. Mi sad imamo zadovoljene osnovne kriterije; prvi kriterij je da je prije nekoliko godina obnovljena Služba za zdravstvenu zaštitu žena, druga je da smo mi kadrovski opremljeni – sve ambulante su same za sebe te imaju stalno zaposlene liječnike, i sada kada možemo nabaviti ovako kvalitetne uređaje onda nema razloga da pacijenti ne budu zbrinuti, i da oni i mi u konačnici budemo maksimalno zadovoljni“, istaknuo je dr. Alen Šelović.
Bruno Zadro je napomenuo kako će novi ultrazvučni aparati omogućiti bolje praćenje trudnoće.
„Dnevno zaprimimo više pacijentica nego što je to norma; kad poznajete pacijentice, kad radite relativno brzo i kad imate dobru opremu onda se to vrijeme od 20-ak minuta, koliko bi trebalo posvetiti svakoj ženi, može skratiti i na 15 minuta. To nam omogućuje da u tijeku radnog vremena pregledamo više pacijentica nego što je to standard.
U Bjelovaru imamo tri tima, a trebala bi biti četiri po broju pacijentica. Svi imamo više od 6 tisuća pacijentica, što nije lako, ali mi to stignemo. Također, nema čekanja; pacijentice se naručuju na preglede samo iz vlastitog komfora, da znaju kad će otprilike biti na redu. Pacijentice koje nisu naručene će također sve biti pogledane. Primarna zdravstvena zaštita mora po tome pitanju biti fleksibilna, mi nismo poliklinička zdravstvena zaštita – primimo svakog pacijenta u tom danu, ne postoje liste čekanja.
Što se tiče novih ultrazvučnih aparata, oni su bitno i značajno unaprijedili kvalitetu zdravstvene zaštite, poglavito trudnica. Do sad smo gledali trudnoće samo do 14 tjedana, a ovaj ultrazvuk nam omogućava da pratimo trudnoću do kraja. Također, ovi aparati su opremljeni i linearnom sondom, rekao je dr. Bruno Zadro.
Ravnateljica Doma zdravlja BBŽ, Ljubica Čaić smatra kako bjelovarsko zdravstvo ide u dobrom smjeru.
„Ne samo da se ulaže u opremu – to je sad zadnja faza opremanja primarne zdravstvene zaštite, posebice ovdje u Bjelovaru nego je uloženo i u građevinske objekte, na suvremen način je uređen i ovaj dispanzer za žene i pacijenti su dobili jedan novi standard.
Ovo je jedan od velikih projekata u suradnji sa Županijom koja nas vuče naprijed, nastojimo zajedno stvoriti uvjete za liječnike kao bi došli živjeti i raditi u našu županiju i kako bi naši pacijenti imali dostupnu primarnu zdravstvenu zaštitu.
Možemo se ponositi ginekološkom zdravstvenom zaštitom – imamo liječnike i timove, imamo opremu“, kazala je Čaić.
„Bjelovarsko–bilogorska županija nositelj je projekta “Za zdravlje Bjelovarsko-bilogorske županije”. Projekt je to koji je financiran europskim sredstvima i on je namijenjen da pomogne kvaliteti primarne zdravstvene zaštite. Ono što je specifično za našu županiju je to da smo zauzeli stav da ćemo opremiti ordinacije opće medicine na način da nećemo gledati razliku između zaposlenika i koncesionara. Ključno je da pacijenti imaju najvišu zdravstvenu zaštitu koja je moguća.
Niz naših ambulanti je obnovljen, ali sada ide i nabavka opreme – ginekološki aparati koji su nabavljeni ne samo za Bjelovar nego i u gradovima gdje su naše ispostave. Ovi ginekološki ultrazvučni aparati bi trebali dati novu mogućnost našim liječnicima da pokušaju napraviti sve što je u njihovoj moći da ginekološki standard u županiji bude unaprijeđen. To je standard kako za liječnike, tako i za pacijente. Kako u primarnoj zdravstevnoj zaštiti, tako, nadam se, sutra i u sekundarnoj. Svakim danom napravimo novi iskorak i ovog trenutka Županija polako završava taj projekt i ulazi u neke nove projekte kao što je obnova upravo ove bolnice u kojoj se sada nalazimo, poručio je župan Damir Bajs.