Bjelovarsko – bilogorski župan je u petak, 6. svibnja potpisao ugovore s tri poslovne banke o kreditiranju stočarske proizvodnje. S tim u skladu, danas je objavljen i Javni poziv za kreditiranje stočarske proizvodnje u ovoj godini, sukladno planiranim sredstvima u proračunu BBŽ.
Osim župana, potpisivanju ugovora prisustvovao je i Zlatko Pavičić, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu koji je za vrijeme konferencije iznio rezultate o kreditiranju proljetne sjetve.
– Namjena kredita je nabava rasplodnih junica, junadi, svinja, ovaca i koza. Rok otplate za nabavu rasplodnih junica iznosi 4 godine, nabava grla za tov junadi do 20 mjeseci, nabava grla za tov svinja do 8 mjeseci, te nabava grla ovaca i koza 8 mjeseci. Najniži pojedinačni iznos kredita koji se može odobriti iznosi 36 tisuća kuna, a najviši 250 tisuća kuna. Za nabavu rasplodnih junica najviši iznos kredita po grlu iznosi 12 tisuća kuna, za nabavu grla za tov junadi 5 tisuća kuna po grlu, za nabavu grla za tov svinja 400 kuna po grlu te za nabavu uzgojno valjanih grla ovaca i koza iznosi 800 kuna po grlu. Kamatna stopa iznosi najviše do 3,55 posto godišnje, za cijelo razdoblje otplate kredita. Bjelovarsko – bilogorska županija subvencionirat će 1,80 posto kamata godišnje, fiksno te će kamatna stopa za korisnike kredita iznositi najviše do 1,75 postotna poena, godišnje, fiksno od ugovorene kamatne stope, pojasnio je pročelnik, dodavši kako će cijeli proces biti ubrzan u cilju što bržeg odobravanja novčanih sredstava.
Dodajmo da su korisnici potpora dužni voditi računa o ograničenju potpora male vrijednosti do 20 tisuća eura u kunskoj protuvrijednosti tijekom bilo kojeg razdoblja od tri fiskalne godine. U skladu sa načelom izbjegavanja dvostrukog financiranja, prihvatljivi zahtjevi za subvencioniranje su samo oni koji nisu subvencionirani od strane Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj i mjerama propisanim Programom ruralnog razvoja RH ili iz nekog drugog izvora financiranja. Javni poziv otvoren je do 3. svibnja ili do iskorištenja sredstava.
Ugovor sa Županijom potpisale su Podravska banka, Privredna banka i Erste banka.

– Veliko nam je zadovoljstvo što ove godine ponovno možemo sudjelovati u ovoj važnoj i korisnoj inicijativi, koja zajedno s Programom kreditiranja proljetne sjetve osigurava veliku pomoć za naše poljoprivrednicima. Mahom je riječ o malim poljoprivrednicima, fizičkim osobama koje obrađuju relativno male površine. Dakako da je njima svaka financijska pomoć dobrodošla. U ovom pogledu, Erste banka sa Županijom surađuje posljednjih 20 godina i nadamo se da ćemo i u budućnosti nastaviti tim putem, rekao je Igor Topljak iz Erste banke.
S posljednjim danom Javnog poziva za kreditiranje proljetne sjetve odrađeno je 17 sjednica nadležnog povjerenstva. Minimalan iznos kredita bio je 5 tisuća kuna, a maksimalni milijun kuna. Tijekom 2021. godine zaprimljeno je 214 zahtjeva, a u 2022. njih 254. Prošle godine poljoprivrednici su podnijeli zahtjeve za 36 milijuna i 780 tisuća kuna, dok je u ovoj godini taj iznos 47 milijuna i 977 tisuća kuna. S prošlogodišnjih 11 tisuća hektara, broj je povećan na 13 tisuća i 320 hektara.
Prema najavama, druge županijske potpore bit će na raspolaganju nakon lipnja, odnosno kada ih izglasaju članovi Županijske skupštine.
– Javni poziv raspisujemo u cilju pružanja pomoći našim poljoprivrednicima. Već nam je poznato povećanje cijene repromaterijala, energenata, goriva i ostalog, što svakako utječe na rad naših poljoprivrednika. Svaka kuna je bitna, a mi mjere nastavljamo kreirati sukladno potrebama na terenu. Jednako razgovaramo sa stočarima, ratarima, voćarima i drugima, poručio je župan Marušić.






