Bjelovarsko – bilogorski župan Damir Bajs potpisao je u četvrtak 7. siječnja ugovore s korisnicima županijskih potpora koji su se javili na Javni poziv za prijavu projekata za korištenje mjera za razvoj gospodarstva i obrtništva. Konkretno, riječ je o mjerama koje su dogovorene upravo s onima kojima su i namijenjene, s HOK-om i HGK-om s ciljem unapređenja, proširenja i osiguravanja konkurentnosti poslovanja. Županijske mjere bile su predviđene za sufinanciranje dokumentacije kod prijave gospodarstvenika na fondove EU i nacionalne izvore, sufinanciranje dokumentacije kod prijave obrtnika na fondove EU i nacionalne izvore, poticanje certificiranja i uvođenja sustava kvalitete kod gospodarskih subjekata, sufinanciranje nastupa na sajmovima, potpora novootvorenim obrtima koji se bave izradom tradicijskih proizvoda ili usluga te sufinanciranje uvođenja BIKE&BED standarda. po jedan korisnik za svaku mjeru s područja Bjelovarsko – bilogorske županije.
– Prvenstveno želim da nam svima 2021. godina bude bolje i mirnija. U gospodarstvu se radi pod trostrukim pritiskom, jer je u ovim kriznim situacijama zaista teško poslovati. Unatoč svim događanjima vezanim za korona krizu i potrese, dobar dio gospodarstva posluje, živi i radi, no ne može postizati rezultate iz primjerice 2019. godine. Nadam se da će što više firmi uspjeti zadržati likvidnost. Održati likvidnost u ovakvim situacijama je zaista jedno veliko umijeće. Stižem iz realnog sektora, razumijem što to znači i razumijem sve koji se bore iz dana u dan. Velik dio gospodarstvenika nalazi se u teškoj situaciji, nema nikakvih prihoda, a rashodi i troškovi ostaju. Za očekivati je da će se situacija sa COVID-om početi stabilizirati tijekom svibnja ili lipnja. Za potrese je ipak teško bilo što predviđati. Pozdravljam odluku gospodina župana koji je pronašao mogućnost pružanja potpore za razvoj gospodarstva i obrtništva. Naša poruka poduzetnicima je da nisu sami, zaboravljeni i ostavljeni, istaknuo je Jakov Ćorić, predsjednik HGK Županijske komore Bjelovar.
Bjelovarsko – bilogorska županija odobrila je sve zahtjeve koji su udovoljavali uvjetima, odnosno 54 zahtjeva, a ukupne potpore za gospodarstvo i obrtništvo od strane BBŽ u 2020. godini iznosile su 3,4 milijuna kuna. Županija je najveći investitor u ovom dijelu Hrvatske s građevinskim investicijama koje će prijeći pola milijarde kuna. Na taj način BBŽ daje mogućnost domaćim građevinarima i srodnim djelatnostima da dođu do posla, osobito sada u vrijeme korona krize.
– Ovim putem želim pružiti podršku svima zatvoren i ne mogu raditi. Cijela protekla godina ostavila je velik trag u svim granama gospodarstva. Puno puta sam rekao i puno puta je dokazano da naša Županija na čelu s Damirom Bajsom imaju razumijevanja prema malom poduzetniku i obrtniku. Neki su sa svojim poduzetništvom krenuli upravo tijekom 2020. godine koja je bila nepredvidljiva i nestabilna. Posebno njima je potrebno pružiti podršku i pokazati kako nisu sami u ovoj krizi. Starijim poduzetnicima je možda malo lakše, jer imaju podlogu i veće iskustvo, pa se samim time i lakše nose kriznim izazovima. Želim vjerovati da su loši dani iza nas i da ćemo u ovoj godini lakše „disati“, Goran Grgić, predsjednik HOK Bjelovarsko – bilogorske županije.
– Korisnica sam županijske mjere za sufinanciranje dokumentacije kod prijave gospodarstvenika na fondove EU i nacionalne izvore. Inače, bavimo se proizvodnjom domaćih tradicionalnih proizvoda od tijesta, odnosno domaćih štrukli, pogača, pita, kruhova ispod peke i slično. Vrlo sam zahvalna na svakoj brizi i pomoći, bez obzira sa koje strane dolazi. Posebno sam zahvalna našoj Županiji što ima sluha za male obrtnike. Mi smo ušli u proširenje djelatnosti, izgradnju proizvodnog objekta pri čemu smo se susreli sa raznim preprekama. Teško je ili vrlo nemoguće doći do bilo kakvih sredstava jer obrti obično imaju manje kapitala. Aplicirali smo projekt za izgradnju proizvodne hale, poručila je Mira Rajić, vlasnica Piterije Zvrk, obrta za proizvodnju i trgovinu.
– Također sam korisnik županijske mjere za sufinanciranje dokumentacije kod prijave gospodarstvenika na fondove EU i nacionalne izvore pomoću koje sam poboljšao svoju likvidnost i samim time uspio zadržati radnike, isplatiti božićnice i nastaviti normalno funkcionirati u ovim izazovnim vremenima. Vjerujem da će podrška od strane Županije biti prisutna i dalje, rekao je Josip Šamec, direktor tvrtke Šamec d.o.o.
Bjelovarsko – bilogorska županija posljednjih godina bilježi trend rasta i investicija koji se očitovao u dvoznamenkastim brojevima bilo da je riječ o rastu zaposlenosti, padu nezaposlenosti, ulaganju u gospodarstvo ili pak dobiti gospodarstva, porastu broja poduzetnika, ulaganju u dugotrajnu imovinu. Samo u proizvodne pogone uloženo je oko milijardu kuna.
– Protekla godina je bila izuzetno teška za sve nas, kako za zdravlje, tako i za gospodarstvo cijele Hrvatske, pa i Bjelovarsko – bilogorske županije. Zbog propisanih mjera, dio gospodarstvenika još uvijek ne može raditi. Dio njih radi pod otežanim uvjetima. To se odražava na najmanjeg obrtnika, ali i na najveću tvrtku. Ključno je da 2021. godinu iskoristimo kao mogućnost oporavka. Moramo biti optimistični i vjerovati da će se situacija s koronom smiriti prije ljeta. Nadam se da će cijepljenje i mjere koje se provode dati dobre rezultate. U borbi protiv korone, naša je županija i dalje među najuspješnijima u Hrvatskoj. Županija je tijekom prošle godine provela niz aktivnosti kako bi podržala gospodarstvo. Oko 30 posto županijskih poduzetnika radi u građevini ili srodnim djelatnostima. Županija će nastaviti pružati potporu i drugim granama koje su pod opterećenjem. U ovim teškim vremenima, dobar je znak povećanje broja obrtnika na bjelovarsko – bilogorskom području, kazao je župan Bajs.
Prema posljednjim dostupnim podacima nakon rekordne 2018. godine, tijekom 2019. Bjelovarsko – bilogorska županija i dalje bilježi rast poduzetnika za 6,17 posto, rast ukupnih prihoda od 9,6 posto, rast prosječne neto plaće po zaposlenom za 6,9, rast izvoza za 2,9 posto te rast broja zaposlenih za 4,2 posto.