Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs je u petak 22. ožujka potpisao novi set ugovora vezan uz potpore Bjelovarsko-bilogorske županije za zadržavanje i privlačenje liječnika i medicinskog osoblja za rad u zdravstvenim ustanovama na području županije.
Naša županija je prva u Hrvatskoj donijela set mjera putem kojih želi zadržati i privući liječnike na rad u zdravstvenim ustanovama na području županije. Radi se o programu Za najveću vrijednost zdravstvenog sustava – liječnike i medicinsko osoblje, kojeg je usvojila i Županijska skupština. Mjere podrazumijevaju sufinanciranje stambenih kredita, sufinanciranje troškova podstanarstva te sufinanciranje stručnog usavršavanja i doškolovanja od strane Bjelovarsko-bilogorske županije. Nakon Javnog poziva koji je otvoren trajno, župan Damir Bajs će potpisati novi set ugovora s liječnicima vezan uz subvencioniranje troškova podstanarstva, subvencioniranje kamata stambenih kredita te subvencije troškova stručnog usavršavanja.
Župan Damir Bajs je istaknuo kako se je na mjere moguće prijaviti bilo kada, a mjere je moguće i kombinirati.
– Zdravstvo u Hrvatskoj, pa i u našoj županiji ima izvjesnih problema; problemi su posebice vezani uz nedostatak liječnika. Bjelovarsko-bilogorska županija je u suradnji sa zdravstvenim stručnim tijelima utvrdila prijedlog mjera koje će se odnositi na naše liječnike. Od tri ponuđene mjere, danas ćemo potpisati najviše ugovora vezanih upravo uz stručno usavršavanje; i to ne samo za liječnike već i za medicinske sestre i druge zdravstvene djelatnike.
Dogovorili smo da su ovo prve mjere u Hrvatskoj koje su trajne naravi – ponekad gradovi i županije imaju mjere samo za jednu godinu. Ono što naše mjere razlikuje od svih ostalih jest činjenica da se ovdje ne radi o nikakvom javnom natječaju nego o Javnom pozivu, što znači da on svakom liječniku omogućuje da u bilo koje vrijeme preda zahtjev i da se pridruži nekoj od mjera. O tome ne treba čekati nikakve raspise već samo treba napisati zahtjev.
Druga stvar je što su mjere trajne – u najmanju ruku 3 godine, a vjerujem da će biti i duže. Županija će za ove mjere izdvojiti oko 3 milijuna kuna i više, ovisno o tome koliko ćemo zahtjeva imati.
Posebno me veseli što ćemo danas potpisati ovaj treći dio ukupnosti programa, a to je 25 ugovora vezanih uz stručno usavršavanje. Potpisati ćemo i 1 novi ugovor za sufinanciranje troškova podstanarstva i 2 nova ugovora za subvencioniranje kamata za kupnju nekretnine. I dalje ćemo nastaviti s ovime, a ovog trenutka ćemo imati potpisanih 56 ugovora s našim liječnicima. Sredstva se mogu dobiti i za više mjera, osim za kombinaciju podstanarstva i stambenog kredita. Veseli me i da je velik broj zahtjeva donesen za stambene kredite, jer to znači da su se ljudi odlučili živjeti ovdje, istaknuo je župan i dodao kako je adekvatna zdravstvena zaštita jedan od glavnih čimbenika kod odluke o mjestu stanovanja.
Dr. Gordana Kesić Valpotić, predsjednica Hrvatskog liječničkog zbora Podružnica Bjelovar.
– Puno je toga napravljeno, drago mi je da je prepoznata ova inicijativa da se upravo zdravstvenom sektoru da na važnosti. Smatramo da je stjecanje znanja i vještina osobito bitno s obzirom na uložena sredstva u primarnu zdravstvenu zaštitu, obzirom na planove izgradnje nove bolnice i na to da će nam upravo u segmentu koji slijedi kvalitetan i educiran zdravstveni kadar biti ključan, kazala je Kesić Valpotić.
Ravnatelj Opće bolnice Bjelovar dr. Ali Allouch zadovoljan je ishodom projekta.
– Ovaj hvalevrijedan stimulativni program je dao dobre rezultate. Svakim danom je sve više zainteresiranih, što pokazuje ozbiljnost i dobre namjere korisnika i zainteresiranih kandidata da će ostati u našoj ustanovi i živjeti u našoj sredini – što je jako dobar znak da zdravstveni sustav Bjelovarsko-bilogorske županije nije u opasnosti, kao što je to u drugim županijama, rekao je ravnatelj bolnice.
Ravnateljica Doma zdravlja Bjelovarsko-bilogorkse županije Ljubica Čaić se osvrnula na razinu primarne zdravstvene zaštite.
– Mjere su već počele davati efekta u praksi. Naime, prije otprilike mjesec, potpisali smo dva ugovora s liječnicima za troškove stanovanja i sad raspisujemo javne pozive u koje stavljamo mjere koje osigurava Županija za ostanak liječnika i drugih zdravstvenih kadrova u našoj županiji – tako da su nam se počeli javljati liječnici koji su to zamijetili i žele doći raditi iz drugih krajeva Hrvatske.
Mislim da nam bez kadrova u zdravstvu ništa ne vrijedi; svatko je vrijedan, od doktora, sestre pa do čistačice – svatko je bitan kotačić u mehanizmu za odvijanje zdravstvene zaštite, poručila je Čaić.
– Medicinske sestre i tehničari moraju se cijeli život obrazovati što je vrlo bitno u njihovoj struci. Ova pomoć je velika i nama puno pomaže jer smo i na nekakvim dislociranim studijima gdje imamo dosta velike troškove. Isto tako, potaknuti će naše ostale kolegice i kolege u bolnici i drugim zdravstvenim ustanovama da se odluče na nastavak školovanja, istaknuo je Igor Malešević, potpisnik ugovora i predstavnik OB Bjelovar.

– Ja sam upisala postdiplomski studij menadžmenta kvalitete u zdravstvu; nakon fakulteta Medicine i Stomatologije nedostaje nam naobrazba komunikacije s pacijentom, a isto tako menadžmenta, ali i kvalitete. Moj interes je krenuo u tom smjeru željeći poboljšati svoj rad i dati primjer kolegama. Osobito sam zahvalna što je Županija popratila i moj projekt koji se javio kao produkt postdiplomskog studija, riječ je o smanjenju karijesa na području Bjelovarsko-bilogorske županije. Zahvalna sam Županiji što nas je podržala, istaknula je potpisnica ugovora dr. Danijela Hajdinjak Prihić, te pozvala sve na predstavljanje svojeg projekta.
– Ovom prilikom vas želim pozvati na predstavljanje projekta, koje će se održati 27. ožujka u Gradskom muzeju Bjelovar, poručila je Hajdinjak Prihić.