Na području Bjelovarsko-bilogorske županije proteklih 46 dana nije bilo novih slučajeva zaraze koronavirusom.
Ukupno je do sada u našoj županiji na koronavirus testirano 876 osoba.
Od početka pandemije koronavirusa u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji bilo je 10 zaraženih i svi su ozdravili.
Budimo odgovorni i dalje!
KAKVA JE SITUACIJA U HRVATSKOJ
Jučer je zabilježena jedna novooboljela osoba. Od dosad ukupno potvrđenih 2.246 osoba, dosad su se oporavile 2.063 osobe. Još je 80 osoba na liječenju.
Preminule su 103 osobe, a 4 osobe su trenutačno na respiratoru.
Dosad su testirane ukupno 66.144 osobe, a u posljednja 24 sata njih 635.
STOPA SMRTNOSTI U HRVATSKOJ
Jutarnji donosi razgovor s profesorom na Katedri za javno zdravstvo i voditelj Centra za globalno zdravlje Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Splitu Ozrenom Polašek, koji pojašnjava stopu smrtnosti od koronavirusa u Hrvatskoj.
– Najniža zabilježena smrtnost bila je u dobnoj skupini od 40 do 59 godina, samo 0,9 posto, u dobnoj skupini između 51 i 60 je 1,2 posto, a u dobi između 61 i 70 je 3,0 posto. U dobi 71-80 je 6,6 posto, zatim u 81-90 je 4,1 posto, a najveća je u dobi iznad 90 godina, s preko 30 posto. Najvažniji dodatni rizik za umiranje među bolesnicima u Hrvatskoj bila je prisutnost tumora, bolesti živčanog sustava i bolesti srca i krvnih žila. Većina preminulih imala je barem dvije, a neki i više kroničnih bolesti, koje su im znatno povećavale rizik umiranja. To se posebno odnosilo na korisnike domova za stare i nemoćne. Analiza podataka iz Splita pokazala je da su korisnici doma koji su preminuli u prosjeku imali više od tri kronične bolesti. No, analiza rizika umiranja nije pokazala razlike između Splita i ostatka Hrvatske, kada je analiza bila prilagođena na učinke dobi i spola korištenjem logističke regresije, istaknuo je Polašek za jutarnji.hr.
Kad se gleda broj umrlih na milijun stanovnika, Hrvatska je trenutno na 63. mjestu u svijetu (baza Worlsometers).