Bjelovarsko – bilogorski župan Damir Bajs održao je u petak 30. listopada radni sastanak s ravnateljstvima županijskih zdravstvenih ustanova. Na sastanku se govorilo o ulaganju Županije i suradnji sa zdravstvenim ustanovama temeljenu na borbi protiv pandemije koronavirusa, očuvanju zdravlja naših stanovnika i pružanju zdravstvene zaštite.
Na konferenciji za medije javnost je upoznata sa svim koracima koji su poduzeti u procesu ulaganja u zdravstvo, odnosno opremu i prostor vezan uz COVID odjel Opće bolnice Bjelovar, ali i ostalih ustanova kao i planovima za naredno razdoblje.
O trenutnoj situaciji govorili su ravnatelj bjelovarske Opće bolnice Ali Allouch, bjelovarsko – bilogorski župan Damir Bajs i županijska epidemiologija Vesna Grgić.
– Na samom početku epidemije imali smo dva kreveta za oboljele od koronavirusa. Brzo smo shvatili da situacija postaje ozbiljnija, zbog čega smo krenuli u osiguranje većih kapaciteta. Trenutno raspolažemo sa respektabilnim brojem, točnije 70 raspoloživih kreveta od kojih je 50 osigurano za oboljele pacijente, a 20 za opservaciju. Pripremamo i opremamo prostor za još 20 kreveta za oboljele, tako da ćemo ih ubrzo imati 90. Medicinari najviše nose teret ove pandemije. Djelatnici Opće bolnice daju sve od sebe kako bismo situaciju držali pod kontrolom. Bez obzira na poteškoće koje imamo, mislim da se dobro odgovaramo na izazove. Dokle god imamo dovoljno opreme i ljudi, naši pacijenti neće morati odlaziti u Zagreb. Naglašavam da respiracijski centar raspolaže s kompletnom opremom koja je potrebna najtežim bolesnicima. Građane molim da nam pomognu na način da ostanu odgovorni, poštivajući sve preporuke i mjere koje donosi Nacionalni stožer civilne zaštite RH. Važno je čuvati zdravstveni kadar koji je stavljen na prvu crtu. Na početku pandemije smo znali da su respiratori nužno potrebni za liječenje teško oboljelih pacijenata, pa smo sa županom Bajsom još u ožujku ove godine utvrdili potrebu opremanja bolnice sa devet dodatnih novih respiratora. Sretan sam što mogu reći da su svi respiratori našoj bolnici isporučeni danas i da je riječ o njakvalitetnijim uređajima na medicinskom tržištu. Uz tih devet još je jedan novi respirator doniran od strane Bjelovarsko – križevačke biskupije, pa se tako ukupna brojka respiratora u našoj bolnici udvostručila. Tako je omogućeno liječenje za najteže pacijente koji su do sada u većini slučajeva premješteni na liječenje u zagrebačke klinike. Svjesni činjenice da zagrebačke klinike popunjavanjem svojih kapaciteta više neće moći zaprimati teške slučajeve u bjelovarskoj Općoj bolnici poduzete su sve mjere i radnje, odnosno nabavljena je sva potrebna medicinska oprema kako bi se omogućilo liječenje i većeg broja teških slučajeva oboljenja od koronavirusa. Dva respiratora Opće bolnice Bjelovar su trenutno na posudbi u KB Dubrava, rekao je Ali Allouch, ravnatelj Opće bolnice Bjelovar dodajući kako je na današnji dan izvan pogona 88 djelatnika, dio zbog oboljenja, a dio zbog izrečene mjere samoizolacije.
Uz respiratore, Bjelovarsko – bilogorska županija je financirala i kupnju druge medicinske opreme poput aparata za hitnu dijalizu namijenjenog za COVID odjel, transportne respiratore, monitore za praćenje vitalnih funkcija, uređaja za dezinfekciju prostora i druge. Nabavljen je i jedan anesteziološki stol za hitne operativne zahvate za COVID pozitivne pacijente, čime je kompletno opremljen respiratorski centar na COVID odjelu u Bjelovaru. Oboljeli od koronavirusa u Bjelovaru se nalaze na tri mjesta, prvenstveno iz razloga što Opća bolnica Bjelovar spada u paviljonski tip bolnice, zbog čega je bolesnike potrebno smjestiti sukladno mogućnostima. Trenutno se u Bjelovaru u bolnici liječi 25 COVID pozitivnih pacijenata, dok ih je 14 na opservaciji.
Na svu sreću, pacijenata na respiratoru u ovom trenutku nema.
– Svaki dan imamo dosta novih slučajeva. Na području naše županije imamo 41 novu osobu pozitivnu na koronavirus. Po svakodnevnim brojkama vidimo da je došlo do jake lokalne transmisije. Mi ulažemo sve moguće napore kako bismo nadzirali tijek širenja zaraze, ali taj dio posla postaje sve teži jer većina pozitivnih ima negativnu epidemiološku anamnezu, odnosno ne može se utvrditi gdje su se točno zarazili. Druga loša stvar je što nam određeni broj oboljelih ne daje iskrene podatke o svojim kontaktima. Isto tako, imamo i dosta slučajeva koji su asimptomatski. Dolazi do toga da ljudi odlaze na posao, kreću se po vani, u društvu, a nisu ni svjesni da su zaraženi koronavirusom. Konstantno imamo pozitivne štićenike domova za starije, odgojiteljice u vrtićima, učitelje i profesore, dosta razreda u izolaciji i slično. Od ponedjeljka je donesen prijedlog da oboljela osoba sama kontaktira sve s kojima je bila u bliskom kontaktu. Te osobe se na temelju toga javljaju svojim obiteljskim liječnicima, otvara im se bolovanje i daju upute za ponašanje, zaključila je epidemiologija Vesna Grgić.
Bjelovarsko – bilogorska županija od prvog dana borbe protiv pandemije koronavirusa stala je iza svoje zdravstvene ustanove i kao jedina do sada izdvojila sredstva vezana uz nabavku zaštitne opreme, proširenje bolničkih kapaciteta potrebnih za COVID odjel i nabavku prijeko potrebne medicinske opreme za liječenje covid pozitivnih pacijenata. Županija je rebalansom proračuna osigurala pet milijuna kuna potpora za borbu protiv korone i navedena sredstva do sada su potrošena, a vezano ponajviše uz troškove u zdravstvu koje je prvo na udaru u obrani od koronavirusa s obzirom da redovna sredstva ne omogućavaju u potpunosti nabavku potrebnih zaštitnih sredstava za borbu protiv COVIDA 19.
– Situacija se lagano pogoršava, iako smo još među županijama s manjim brojem zaraženih. Naš zdravstveni sustav se na vrijeme pripremio za jesenski i zimski period, no sve je veći broj pacijenata kojima je potrebna medicinska pomoć. Nabavljena je sva potrebna medicinska oprema, aparatura, potrošni materijal. Slobodno mogu reći da je bjelovarska bolnica sada među najopremljenijim općim bolnicama u Hrvatskoj, kada je u pitanju liječenje pacijenata oboljelih od COVID-a. Ukoliko će biti potrebno, bolnica će dodatno povećati broj kreveta. U tom slučaju znamo da će se liječiti samo akutna oboljenja i COVID pacijenti. Zato sve građane molim za razumijevanje i odgovorno ponašanje, rekao je župan Damir Bajs.
Treba napomenuti kako do sada svi pacijenti koji su trebali bolničko liječenje vezano uz oboljenje od COVIDA 19, isto su i dobili te nijedan pacijent nije ostao uskraćen za medicinsku zaštitu i njegu zbog manjka kreveta ili potrebne medicinske opreme. S ulaganjima u taj segment nastavlja se i dalje. Bjelovarsko – bilogorska županija bila je i ostaje glavni partner i potpora svom zdravstvenom sustavu.