U četvrtak 25. ožujka, održan je radni sastanak vezan za daljnji razvoj razvoj cikloturizma u Bjelovarsko – bilogorskoj županiji, nakon čega su župan Damir Bajs i županijski koordinator za razvoj cikloturizma Hrvoje Supančić održali konferenciju za medije. Naime, zbog blage valovitosti reljefa i očuvanosti okoliša, naša županija ima idealne uvjete za cikloturizam zbog čega se ubraa u hrvatske županije s dobro razvijenom mrežom obilježenih biciklističkih ruta koje pokrivaju sve dijelove županije.
Bjelovarsko – bilogorske županije može se pohvaliti s više od 400 kilometara cikloturističkih staza i ruta županijskog i međunarodnog značaja, a kako bi se cikloturizam na bjelovarsko – bilogorskom području i dalje razvijao te kako bi zaljubljenici u ovaj oblik turizma imali što bolje uvjete, Županija bez prestanka ulaže i provodi brojne aktivnosti.
– Od 2017. kada smo bili u samim začecima razvoja cikloturizma u našoj županiji, do današenjg dana učinilo se puno toga. Krenuli smo od ničega i na raspolaganju smo imali samo vlastiti entuzijazam. Međutim, korak po korak, ova priča se krenula jako lijepo i kvalitetno razvijati. Uočili smo prednosti i mogućnosti naše županije, na čemu smo se najviše bazirali kroz daljnji rad. Jedan od projekata na kojem smo radili je i naš promidžbeni film koji za cilj ima predstavljanje naše županije. Jedan do svakako najvažnijih segmenata razvoja cikloturizma je revitalizacija stare pruge Bjelovar – Garešnica s odvojcima za Grubišno Polje i Banovu Jarugu. Upravo se nalazimo u četvrtoj fazi razvoja cikloturizma koju Bjelovarsko – bilogorska županija prijavljuje na Javni poziv Ministarstva turizma i sporta za dodjelu sredstava Programa razvoja cikloturizma na kontinentu za 2021. godinu. Program vrijedan 402 tisuće kuna obuhvaćao bi izradu prometnih elaborata trasiranja i označavanja cikloturističkih ruta “Kapelska Plavnička ruta” kojom bi se spojili grad Bjelovar i općina Kapela uz potok Bjelovacka u dužini 6,4 kilometara, “Zrinska ruta” kojom bi spojili općinu Kapela s općinom Zrinski Topolovac u dužini 38,4 kilometara, “Spring route Daruvar – Sirač” kojom bi spojili grad Daruvar i općinu Sirač u dužini rute 41,2 kilometara, zatim izradu 159 biciklističkih znakova za označavanje navedenih ruta, izradu idejnog građevinskog projekta izgradnje cikloturističke rute u koridoru nekadašnje pruge Bjelovar – Garešnica s odvojcima za Banovu Jarugu i Grubišno Polje za ishođenje lokacijske dozvole. Na tako izgrađenu i uređenu stazu u dužini 76,3 kilometara u budućnosti bi se vezala turistička i ugostiteljska ponuda, a navedena trasa bila bi jedna od okosnica razvoja turizma županije, pojasnio je Hrvoje Supančić, županijski koordinator za razvoj cikloturizma.
U dosadašnje tri faze razvoja projekta cikloturizma Bjelovarsko – bilogorska županija uložila oko jedan i pol milijuna kuna, uz vlastita sredstva osiguravši sredstva i iz Ministarstva turizma.
U sklopu te tri faze, izrađene su i postavljene informativne table na županijskoj biciklističkoj ruti, postavljeni su solarni stupovi za popravak bicikla, izrađena je mobilna aplikacija za biciklističke staze i rute u Bjelovarsko – bilogorskoj županiji.
Također, izrađen je prometni elaborat za izmještanje županijske rute na ceste s manjim intenzitetom prometa i postavljeni su novi biciklistički znakovi, izrađen je prometni elaborat revitalizacije stare pruge Bjelovar – Garešnica s odvojcima za Grubišno Polje i Banovu Jarugu, napravljena je nova biciklistička karta Bjelovarsko – bilogorske županije, izrađen je prometni elaborat za novu biciklističku rutu na području Općine Kapela i postavljeni su biciklistički znakovi.
Isto tako, opremljeno je sedam biciklističkih odmorišta s natkrivenom sjenicom, stolom i dvjema klupama, informativnom pločom i stalkom za bicikle i to na relacijama Bjelovar – Prgomelje, Daruvar, Grubišno Polje – Grbavac, Veliki Grđevac, Berek – Oštri Zid te Kapela, a izrađen je i standard za „bike&bed“ smještajne objekte. Bjelovarsko – bilogorska županija je na ovaj način napravila ogroman pomak i čvrsto je ucrtana na biciklističkim kartama Hrvatske. No, ulaganja u razvoj cikloturizma na bjelovarsko – bilogorskom području tu ne staju već se nastavljaju aktivnostima predviđenim za 2021. godinu. Dakle, riječ je o još jednom iskoraku u razvoju Bjelovarsko – bilogorske županije kao atraktivne cikloturističke destinacije čime se unaprjeđuje kvaliteta turističke ponude na kontinentu.
– Imamo sedam staza koje sukompletno mapirane, što je više od 400 kilometara staza na županijskim cestama i poveznicama između općina i gradova. Ono što je u današnje vrijeme vrlo bitno je i mobilna aplikacija, koja je uspješno izrađena i u funkciji. Ona biciklistima omogućava kretanje zadanim županijskim rutama. Jasno je da je korona usporila cijeli razvoj događanja, ali ipak nije sve zaustavila. Nismo odustali ni od glavne atrakcije u Hrvatskoj, kada je u pitanju cikloturizam, a to je korištenje željezničke pruge između Bjelovara i Garešnice koja više nije u funkciji. Za to smo dobili suglasnost Hrvatskih željeznica. Mislim da nešto što se više ne koristi trebamo pretvoriti u pravu turističku atrakciju. Naše ambicije su sve veće i veće i zašto ne bismo bili drugi u Hrvatskoj koji će to napraviti. Iduće godine planiramo postaviti temelje za taj dio priče, a 2023. krenemo projektirati ukupnost biciklističke staze u dogovoru sa HŽ-om. Veliku pomoć dobili smo od naših biciklista, bez kojih ovi projekti ne bi bili provedeni. Kada korona napokon bude iza nas, mi ćemo imati cijeli niz turističkih prednosti, usluga i posebnih oblika turizma. Spremni smo za izdavanje prvih oznaka „bike&bed“ za sve pružatelje usluge koji su u mogućnosti primiti bicikliste, poručio je župan Damir Bajs.