U utorak 27. travnja, u radnom posjetu Bjelovarsko – bilogorskoj županiji boravio je župan Varaždinske županije Radimir Čačić i to na temelju izvrsne suradnje dviju županija koje veže potpisani sporazum o suradnji, a čiji su dio i Krapinsko – zagorska, Međimurska i Koprivničko – križevačka županija.
Riječ je o suradnji koja se očitovala i u zajedničkom nastupu na brojnim sastancima te najvažnije, pripremi Razvojnog sporazuma za središnju i sjevernu Hrvatsku koji je kao takav usuglašen od strane svih pet Županija, spreman za potpis, a bio je prezentiran i predsjedniku Vlade Republike Hrvatske Andreju Plenkoviću.
Svaka županija predložila je niz projekata koji bi bili osnova za korištenje sredstava EU u novom proračunskom razdoblju od 2022. godina pa nadalje, a sam sporazum bi se pridružio Sporazumu za Slavoniju, Baranju i Srijem.
Jedan od projekata koje je predložio bjelovarsko – bilogorski župan Damir Bajs je projekt Distributivnog centra na prostoru Bjelovarskog sajma koji bi sadržavao hladnjaču, dvoranu za edukacije i prezentacije, izložbene prostore, kuhinje i drugo, ukupne vrijednosti 380 milijuna kuna. Navedeni projekt bi ponudio mogućnost korištenja prostora za potrebe proizvodno – uslužnih djelatnosti, uredske prostore, kuhinju, dvoranu za edukacije poljoprivrednika i poduzetnika.
– Ključan element je suradnja sa središnjom vlasti, ali i između županija. Kroz potpisivanje sporazuma stvorit ćemo jedan klaster županija središnje i sjeverne Hrvatske te još bolje surađivati na nizu zajedničkih projekata. Želimo da nam se omogući vođenje značajnih i velikih projekata, što smo rekli i premijeru Plenkoviću. Distributivni centar na prostoru Bjelovarskog sajma za kojeg se zalažemo ne bi bio samo za potrebe poljoprivrednika s područja naše županije, već i za druge poljoprivrednike s područja Hrvatske. Naša županija je po ukupnoj proizvodnji druga u državi, što znači da se svaka peta kuna obrne u poljoprivredi. Distributivni centar je najveći poljoprivredni projekt koji je neka od Županija priložila. Radi se o ključnom elementu konkurentnosti naše Županije. Bjelovarsko – bilogorska županija vodeća je po poljoprivrednoj proizvodnji u Hrvatskoj, a posebice u stočarstvu kako po količinama, tako i po kvaliteti mesa i mlijeka proizvedenih na našem području. Na to se nadovezuje i druga poljoprivredna proizvodnja poput povrtlarskih i voćarskih kultura koje su u posljednje vrijeme iznimno napredovale. Naime, od ukupno 90 tisuća hektara obrađenih poljoprivrednih površina u našoj županiji, oko 3 800 hektara odnosi se na voćarske i povrtlarske kulture. Moram naglasiti da već imamo sve ono što je potrebno za početak izgradnje centra. Očekuje se jedino odobrenje projekta od strane Vlade RH, poručio je bjelovarsko – bilogorski župan Damir Bajs.
Više o suradnji Varaždinske i Bjelovarsko – bilogorske županije govorio je varaždinski župan, Radimir Čačić.
– Ovaj projekt jednako je vrijedan na regionalnoj i nacionalnoj razini. U Varaždinskoj županiji ćemo također ići s takvim, oko deset puta manjim centrom. Stočarstvo, voćarstvo i povrtlarstvo su također zastupljeni i u Varaždinskoj županiji gdje imamo oko osam tisuća OPG-ova, a za njih 500-njak to je ozbiljan posao. Itekako imamo lokalnu potrebu i za hladnjačom i distributivnim centrom. Svaka županija ima određenu prednost i mi ih putem zajedničkog sporazuma moramo iskoristiti. Vidljivo je da se na području Bjelovarsko – bilogorske županije, prvenstveno zahvaljujući kvalitetnom vodstvu Županije radi strahovito puno, poručio je Radimir Čačić.
Distributivni centar između ostalog omogućio bi distribuciju proizvoda poljoprivrednim proizvođačima, ali i skladištenje istih, jer projekt podrazumijeva i izgradnju hladnjače. Bjelovarsko – bilogorska županija trenutno nema značajnih skladišnih kapaciteta za skladištenje voća i povrća. Upravo kroz te usluge taj problem bi se riješio, jer proizvođači bi mogli svoj proizvode skladištiti i prodavati kada to njima odgovara, čekajući veću cijenu proizvoda.
– Mislim da je napokon vrijeme da sagledamo sve naše potrebe, bez ikakvih podjela. Dogovori se moraju provoditi na nivou grad – županija, jer jedino zajedničkim snagama možemo nešto učiniti. Ponekad je samo dovoljno da nam netko pokaže put. Vrijeme je da pokažemo kako je dosta podjela na ove ili one, rekao je predsjednik Udruge voćara Dar Bilogore, Nenad Horvat.
– Mi projekte putem kojih bi naši proizvodi bili objedinjeni i ponuđeni krajnjim potrošačima čekamo jako dugo. Na ovaj način ćemo proizvode moći s jednom odgođenom vremenskom dispozicijom ponuditi na tržištu, a ne da ih nudimo u onom momentu kada moramo završiti ciklus proizvodnje. Ujedinjenje institucija čekamo više desetaka godina i tek sada se napokon dogodio klik. Proizvođači su odgovorni za svoj proizvod i oni na ovaj način postaju konkurentniji, rekao je član Udruge Baby Beef, Toni Rajić.