Uoči skorašnjeg početka nove školske godine, u utorak 1. rujna održan je radni sastanak župana Damira Bajsa sa suradnicima, ravnateljstvima osnovnih i srednjih škola te učeničkih domova kojima je osnivač Bjelovarsko – bilogorska županije. S obzirom na pandemiju koronavirusa i epidemiološke mjere koje škole moraju provesti, glavna tema radnog sastanka bila je način rada i pripreme za novu školsku godinu, odnosno osiguranje uvjeta za održavanje nastave.
Na posljednjoj sjednici Stožera civilne zaštite BBŽ, a na prijedlog župana Damira Bajsa, donesena je Odluka da će Bjelovarsko – bilogorska županija osigurati potrebne maske i dezinfekcijska sredstva za sve svoje škole. Kako su se županijske škole pripremile i na koji će se način odvijati nastava u školama, rekli su na konferenciji za medije, bjelovarsko – bilogorski župan Damir Bajs i ravnatelji škola.
Branko Cvetković, ravnatelj Obrtničke škole Bjelovar pojasnio je zašto se njegova škola odlučila za hibridni model rada.
– Općeobrazovni i stručno teorijski dio odvijat će se u školi. Čitajući sve dobivene preporuke i upute za organiziranje ove školske godine, odabrali smo djelomično hibridni model školovanja. Taj dio je vezan samo na praktičnu nastavu. Najvažniji segment praktikuma ćemo provoditi u školi, kako bi naši učenici taj dio temeljito obradili, dok će se same pripreme za praktičnu nastavu odvijati on-line. Naime, školska radionica je prilično pretrpana učenicima, a dodatna otežana okolnost je što ju dijelimo sa učenicima Tehničke škole Bjelovar. U slučaju da dođe do smirivanja epidemiološke situacije, kompletno školsko gradivo namjeravamo obrađivati unutar škole, rekao je ravnatelj Cvetković.
Srednja škola Gimnazija iz Daruvara inače radi u jednoj smjeni, no zbog novonastale epidemijske situacije, jedna je od onih škola koje će promijeniti dosadašnji način rada, odnosno nastavu će provoditi u dvije smjene.
– Gimnazija Daruvar nakon 65 godina kreće s radom u dvije smjene. Najveći razlog tome su prostorni uvjeti. Mi imamo 12 razrednih odjela i 12 učionica koje su dislocirane. Odlučili smo se za održavanje nastave po A modelu, što znači da će šest naših razreda u školu ići ujutro, a šest popodne. Osnivač nam je izašao ususret sa skraćivanjem školskog sata za pet minuta, pojasnila je ravnateljica Gimnazije Daruvar, Romana Herout.
-Osnova škola Štefanje jedna je od onih koja nije prisiljena mijenjati način rada, pa će tamošnji učenici u školu ići u jednoj smjeni i to prijepodnevnoj. Ravnateljica Vesna Pavlinec Kolarić je poručila da zahvaljujući konstantnom ulaganju u školstvo od strane Bjelovarsko – bilogorske županije, škola u ovim iznimno zahtjevnim okolnostima može bez problema osigurati jednosmjensku nastavu za svoje učenike.
– Proučavajući naputke Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, mi smo donijeli odluku da ćemo raditi po A modelu te da će naši učenici nastavu pohađati kroz jutarnju smjenu. S obzirom da naš osnivač sustavno ulaže u školstvo, mi sada imamo i prostorne i materijalne uvjete za jednosmjenski rad, poštivajući sve propisane uvjete. Također, i jedan naš područni odjel će nastavu pratiti u jednoj smjeni. Vjerujem da će sve biti dobro odrađeno, iako je virus nepredvidljiv, rekla je ravnateljica Osnovne škole Štefanje.
– Danas smo održali radni sastanak sa 36 ravnatelja osnovnih i srednjih škola sa područja naše županije. Ukupno šest škola, četiri osnovne i dvije srednje će prijeći na dvosmjenski rad. U novu školsku godinu krećemo sa 12 škola koje su ili dograđene ili energetski obnovljene, što stvara mogućnost lakšeg ispunjavanja propisanih epidemioloških mjera. Dakle, te škole sada imaju više prostora i bolji standard obrazovanja. U svim školama trenutno radi više od dvije tisuće djelatnika. Županija će na sebe preuzeti obavezu nabave 50 tisuća zaštitnih maski. S nama je bila i naša epidemiologinja Vesna Grgić koja je dala stručne odgovore na brojna epidemiološka pitanja. Eventualne nepoznanice koje će se pojavljivati ćemo rješavati u hodu, odnosno kada do takve situacije dođemo. Na ovaj način stvaramo zdravstvenu zaštitu učenika, djelatnika škole, ali i roditelja i članova obitelji. Trenutni, možda i najveći problem je prijevoz učenika, jer su propisani uvjeti dosta rigorozni. Od Čazmatransa očekujemo uvođenje dopunskih linija, posebno za učenike koji će ići u dvije smjene. Županija će biti spremna preuzeti taj dopunski trošak, a prijevoznik će morati osigurati tehničke potrebe. Postoji mogućnost za dodatno zapošljavanje osoblja koje će brinuti o dezinficiranju prostorija, no to ćemo još vidjeti, istaknuo je župan Damir Bajs.
Kako će izgledati nastava kada se škole otvore?
Većina škola, a zahvaljujući sustavnom ulaganju u županijske škole, na nastavu će ići u jednoj smjeni, dok 4 Osnovne škole mijenjaju način rada i prelaze na dvosmjenski rad i to škola u Novoj Rači, Osnovna škola Čazma, Vladimira Nazora u Daruvaru i Osnovna škola u Grubišnom Polju.
Na dvosmjenski rad prelaze i 2 srednje škole, a riječ je o Gimnaziji Daruvar te Glazbenoj školi Brune Bjelinskog u Daruvaru, dok će Obrtnička škola Bjelovar i dalje raditi u jednoj smjeni, ali će nastavu održavati po hibridnom modelu.
Dakle, od ukupno 36 škola kojima je osnivač Bjelovarsko-bilogorska županija njih 6 mijenja način rada, ali će primjenjivati hibridni način održavanja nastave, kako bi zadovoljili epidemiološke mjere vezane uz COVID 19.
Izborna nastava prema preporuci Ministarstva znanosti i obrazovanja odvijat će se online kao i u cijeloj Republici Hrvatskoj. Školski sat skratit će se za 5 minuta, odnosno trajat će 40 minuta u svim županijskim školama kako bi se stekli preduvjeti za detaljnu dezinfekciju školskih prostorija.
Bjelovarsko-bilogorska županija osigurat će 4 platnene maske za svakog učenika, ali i djelatnike škola. Riječ je o ukupno 49 284 zaštitne maske, a dio šivaju zaposlenici županijske Ustanove Suvenir Arbor.
Naime, na prijedlog župana Damira Bajsa županijski Stožer civilne zaštite donio je Odluku da Bjelovarsko-bilogorska županija preuzme na sebe nabavku potrebnih maski za učenike, ali i nastavnike. Uz to Županija će pokriti troškove vezane uz dezinfekcijska sredstva u našim školama.
Također, uslijed promjene načina rada u školama povećava se i broj potrebnih linija za prijevoz učenika što iziskuje i dodatne troškove i trenutno se vrše razgovori s ugovorenim prijevoznikom o ekonomičnosti i mogućem načinu prijevoza učenika u škole.