Župan Damir Bajs je u srijedu 19. prosinca potpisao ugovor za projekt Aromatic bizz area A-B-A kojemu je nositelj Bjelovarsko-bilogorska županija s partnerima na projektu Lokalnom razvojnom agencijom – Poduzetničkim centrom Garešnica, Općinom Velika Pisanica, Hrvatskom udrugom poljoprivrednika, Udrugom poduzetnika i poslodavaca Žepče BIH i Zavodom za hidrometeorologiju i seizmologiju Podgorica Crna Gora.
Cilj projekta je doprinijeti razvoju malih poljoprivrednika na prostoru tri države; Hrvatske, Bosne i Hercegovine te Crne Gore, i unaprijediti zajedničku poslovnu i poljoprivrednu infrastrukturu kroz uvođenje visoko tehnoloških dostignuća u poljoprivrednom sektoru formiranjem Agroinkubatora – Centra kompetencija u Općini Velika Pisanica i Gradu Garešnici kao i unapređenje postojećeg Agroinkubatora u Žepču, uz stručnu pomoć partnera iz Crne Gore.
Spomenuti projekt vrijedi 1.700.000,00 eura; od čega bi 85% od tog iznosa trebalo biti sufinancirano od strane europskih fondova, a ostatak od strane Županije. Program će se kandidirati na IPA INTERREG HR-BIH-CG program prekogranične suradnje „Jačanje konkurentnosti i razvoj poslovnog okruženja u programskom području“.
Bjelovarsko- bilogorski župan Damir Bajs rekao je kako usprkos tome što Županija ima iskustva s korištenjem fondova Europske unije, ovo jedan od najkompliciranijih programa s kojima se ikad bavila.
– Ovo je program koji će se odvijati u tri države, a obuhvaća suradnju regionalne samouprave, Županije i Općine; u ovom slučaju Velike Pisanice. Također obuhvaća i suradnju između privatnog sektora, udruga koje zastupaju poljoprivrednike, a sadržava i ukupnost državnih institucija – posebice u Crnoj Gori. Unatoč kompleksnosti program je dobro sačinjen i ja sam uvjeren da će kao takav i zaživjeti. Vezan je uz razvoj poljoprivrede i pomoć poljoprivrednicima, a gdje je bolje da se projekt odvija nego na području županije u kojoj se 20 posto bruto nacionalnog dohotka ostvaruje upravo u poljoprivredi, naglasio je Bajs.
Naime, projekt će se istovremeno baviti potrebama već postojećih poljoprivrednika – i njihovom dodatnom edukacijom, ali će se fokusirati i na stvaranje novih OPG-ova, obrta i tvrtki. Uz to se predviđa i kupnja nove poljoprivredne opreme te širenje tržišta.
Mira Jović, izvršna direktorica Udruge poduzetnika i poslodavaca Žepče iz BiH, rekla je kako je u planu i osnivanje centara kompetencije koji će pružiti podršku obrtima.
– Mi kao udruga radimo već 20 godina i isključivo radimo infrastrukturnu podršku za razvoj biznisa. To radimo kroz uspostavu biznis inkubatora i agroinkubatora kao jedan od specifičnih vidova infrastrukturne podrške u sektoru agrobiznisa. Zajedničkim aktivnostima ćemo pokušati podignuti konkurentnost poduzeća u ovoj regiji – prekograničnom području. Uspostavit ćemo agroinkubatore , odnosno centre kompetencije koji će pružiti podršku obrtima, poduzećima i organizacijama koje se bave podrškom u razvoju poduzetništva. Također ćemo pokušati utjecati i na organizacije koje daju podršku kako bi sve rezultiralo novim proizvodima i povećanjem prihoda u ovom sektoru, poručila je Jović te je pojasnila kako bi trebao izgledati krajnji rezultat:
– Ta infrastrukturna podrška ogleda se u objektima koji će sadržavati opremu za preradu, odnosno opremu za dobivanje konačnih proizvoda. Jedan segment će se također odnositi na promociju tih proizvoda, istraživanje tržišta i usvajanje novih tehnologija.
Sastanku je prisustvovala i Anamarija Župančić, ravnateljica Poduzetničkog centra Garešnica, koja je izrazila zahvalnost partnerima, ali i Županiji te je kazala kako će pomoću ovog projekta urediti prostor za agroinkubator u naselju Ciglenica. Naime, radi se o otprilike 170 kvadratnih metara koji će biti potpuno opremljen novom opremom za prerađivanje voća, povrća i ljekovitog bilja.
Načelnik Općine Velika Pisanica Fredi Pali zadovoljan je ovim projektom.
– Moramo težiti povezivanju i apliciranju takvih projekata. Zanimljiv je za naše područje, konkretno za općinu Velika Pisanica zato što smo mi izrazito poljoprivredni kraj. Imamo već i kritičnu masu ljudi koja se počinje baviti turizmom tako da smatram da te dvije grane možemo jako dobro spojiti. Također imamo jednu zgradu u općini koju bi pretvorili u agroinkubator i omogućili razne vidove proizvodnje kako je već definirano projektom, napomenuo je Pali.
– Hrvatska udruga poljoprivrednika planira preko poljoprivrednog inkubatora potaknuti i pružiti savjetodavnu, stručnu pomoć ponajviše malim i srednjim OPG-ima koji kod nas ponajviše proizvode sirovinu koja je u poljoprivrednom smislu najneisplativija. Mi kroz poljoprivredni inkubator želimo napraviti da oni imaju mogućnost dovesti svoj proizvod do finalnog proizvoda i kao takvog ga plasirati na tržište, zaključio je Tihomir Jaić, predsjednik Hrvatske udruge poljoprivrednika.