Bjelovarsko-bilogorska županija u partnerskom odnosu provodi niz projekata sa svojim općinama i gradovima. Neki od njih su već završili, poput izgradnje velikogrđevačkih bazena, a neki su pred nama kao što je dogradnja škole i izgradnja vrtića u Velikom Trojstvu.
Spomenutim projektom se predviđa da će se vrtić u Velikom Trojstvu graditi pri tamošnjoj Osnovnoj školi što će u konačnici rezultirati mogućnošću zajedničkog korištenja novih prostorija škole i vrtića, poput nove školske kuhinje.
Općina Veliko Trojstvo putem europskih sredstava osigurala je 7,2 milijuna kuna za projekt gradnje vrtića i dogradnje škole, odnosno maksimalnih l OO% sredstva koliko se moglo ostvariti na natječaju Ruralnog razvoja. Bjelovarsko-bilogorska županija u svom proračunu osigurala je 3,8 milijuna kuna za navedeni projekt.
Međutim, javna nabava je pokazala kako je projekt planirane vrijednosti od 11,2 milijuna kuna porastao na 13,8 milijuna kuna te bi sukladno tomu Općina Veliko Trojstvo i Bjelovarsko bilogorska županija trebali osigurati još 2,8 milijuna kuna izvornih sredstava.
Ukoliko Općina Veliko Trojstvo osigura još potrebnih 2 milijuna kuna i BBŽ dodatnih 800 tisuća kuna potpisat će se ugovor o izvođenju radova. Spomenimo kako i postojećih sada već osiguranih 3,8 milijuna kuna su, također, izvorna sredstva Bjelovarsko-bilogorske županije.
Projekt rekonstrukcije i dogradnje škole s dodatnim učionicama, dječjim vrtićem i jaslicama, kuhinjom i ostalim pratećim sadržajem obuhvaća gradnju dječjeg vrtića za dvije mješovite odgojne skupine ukupno 40 djece i jaslica za 12 mališana. Također, u projekt je uključena rekonstrukcija postojećih učionica te dogradnja 4 nove učionice s kabinetima, zbornicom, hodnikom i sanitarnim čvorom, zajednička blagovaona i kuhinja za školsku djecu i djecu polaznike vrtića.
Inače, Osnovnu školu Veliko Trojstvo trenutno pohađa 241 učenik, zajedno s područnim školama dok matična škola ima 188 učenika. Kako za njih tako i za nastavnike i ostale zaposlenike škole realizacija ovoga projekta doprinijet će poboljšanju kvalitete nastave, omogućit će jednosmjenski rad i općenito bolji standard školovanja.
Izgradnjom vrtića omogućit će se novi standard za najmlađe mještane općine koji sada pohađaju vrtiće na području grada Bjelovara, a sada će imati vrtić u svojoj općini što će uvelike olakšati svakodnevni život njihovim roditeljima.
Podsjetimo, župan Damir Bajs potpisao je Pismo namjere kojim je dao potporu provedbi ovoga projekta koji je nastavak dobre suradnje i partnerskog odnosa Bjelovarsko-bilogorske županije i Općine Veliko Trojstvo, a sada se realizacija tog projekta i ostvaruje.
Kada govorimo o ulaganju u školstvo i obrazovanje treba naglasiti da je to jedan od prioriteta Bjelovarsko-bilogorske županije i župana Damira Bajsa. U prilog tome ide podatak kako je u tijeku energetska obnova naših škola, kako velikih matičnih tako i manjih područnih, ukupne vrijednosti 130 milijuna kuna.
Riječ je o 40 projekata energetske obnove školskih zgrada, od kojih su neke već završene, na nekima su radovi u tijeku dok dio škola tek očekuje obnova od temelja do krova. Želja i cilj župana Damira Bajsa je da do kraja mandata sve županijske škole budu kompletno obnovljene, a nakon toga i opremljene novim namještajem.
Uz projekte koje Županija ostvaruje uz pomoć europskih sredstava svakako treba istaknuti projekte koji će se financirati isključivo županijskim sredstvima, a tu svakako ulazi izgradnja nove Glazbene škole u Bjelovaru u vrijednosti od 20 milijuna kuna te završetak školsko-sportskih dvorana u Velikoj Pisanici i Hercegovcu u iznosu od 10 milijuna kuna kroz dvije godine.
Tim povodom su Bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs, načelnik Općine Veliko Trojstvo Ivan Kovačić te ravnateljica OŠ Veliko Trojstvo Sanja Vranješević u petak, 4. siječnja održali konferenciju za medije.
Sanja Vranješević je kazala kako je ovaj projekt još jedan u nizu pozitivnih primjera zajedničke suradnje Bjelovarsko- bilogorske županije, općine Veliko Trojstvo i škole, te je zahvalila Županu i njegovim suradnicama na iskazanoj podršci na ovom projektu, ali i u svim ostalim projektima te segmentima rada osnovne škole Veliko Trojstvo.
Projektant Carek približio je sam projekt prisutnima te je pobliže pojasnio kako bi to sve trebalo izgledati.
– Radi se o rekonstrukciji postojeće osnovne škole i dogradnji, te izgradnji vrtića s kuhinjom i ostalim popratnim prostorijama. Osnovna škola je započeta još ’38. godine, a sve do danas je doživjela nekoliko promjena, te je prema današnjim zahtjevima bilo nužno pristupiti dogradnji i rekonstrukciji. Ideja je bila da se osnovna škola projektira za kapacitet od 189 učenika, dok vrtić ima kapacitet od 52 djece s popratnim prostorijama poput kuhinje. Lokacija nadogradnje se nalazi između sadašnje osnovne škole i dvorane te je spojena s direktnim pristupom, što je izuzetno bitno, a naročito zimi. Tlocrti su koncipirani da se u prizemlju smjestio dječji vrtić, dok je škola većim dijelom smještena na katu. Sve je povezano s vertikalno- podiznom platformom, koja omogućava osobama smanjenje pokretljivosti da koriste školu, naglasio je Carek.
Načelnik općine Veliko Trojstvo, Ivan Kovačić se zahvalio županu za izgradnju dvorane koja se u sklopu škole nalazi već 7 godina.
– Ovim projektom ćemo unaprijediti kompletan dio obrazovanja naše djece. Ovom prilikom se zahvaljujem i za izgradnju naše dvorane koja je ovdje u funkciji već 7 – 8 godina, ali i za sve druge projekte koje smo zajedno gradili; gospodin Bajs je naš najdugovječniji župan, rekao je Kovačić te je nadodao kako je ovo njihov najteži projekt dosad, ali i kako im nedostaju i sredstava za građevinski materijal.
– Ovim projektom zadovoljit ćemo sve potrebe koje treba imati jedna škola – s tim ćemo dobiti prostor koji će zadovoljiti potrebe učenika od jasličkog doba pa sve do osmog razreda. Nijedan projekt nije bio tako težak kao ovaj projekt o kojem danas govorimo, a pored ovog projekta zajedno s Gradom Bjelovarom rješavamo i smetlište. Ovaj projekt je započeo prije 6 – 7 godina; građevinsku dozvolu za sve ovo imamo već jako dugo, ali nismo došli nikad na red, nikad nije bilo toliko novca. Nažalost, ponovno smo ušli u krizu te se povećavaju iznosi za građevinski materijal; do onoga što smo imali kao projektantski troškovnik, do onoga što je izliticirano –ali naša javna nabava je još u tijeku, nama nedostaje još otprilike 2 milijuna i 700 tisuća kuna za završetak ovog projekta. Krajnja mogućnost je dizanje kredita, ali postoje još i neke druge mogućnosti, poručio je načelnik Kovačić.
Župan Damir Bajs je rekao:
– Kada govorimo o ovom projektu, Bjelovarsko- bilogorska županija ima partnerske odnose s nizom općina i gradova; imamo niz projekata u koje zajedno ulazimo, a jedan od takvih projekata je upravo ovaj. Primjerice, mi smo s općinom Veliki Grđevac prije 2 godine napravili najveći europrojekt gotovo u županiji, ali i u Hrvatskoj – gradnja bazena. Županija surađuje s općinom Veliko Trojstvo od početka na nizu projekata, kazao je župan te nastavio o proračunu za ovaj projekt, koji je djelomično financiran od europskih sredstava.
– Što se ovog projekta tiče, ukupni projekt bio je predviđen na otprilike 11,2 milijuna kuna, s time da bi najveći dio, od otprilike 7,5 milijuna kuna trebao biti za vrtić, a ostatak na dogradnju škole. To je projekt koji je jednim dijelom financiran iz europskih sredstava –program koji je vezan uz vrtić, a što se tiče same škole, on bi trebao biti financiran isključivo sredstvima županijskog proračuna.Smatram da vrtići i škole mogu i trebaju biti zajedno; zašto ne koristiti zajedničke resurse, zajedničke kuhinje i sve ono što se može zajedno napraviti. Što se tiče same općine, ona je iskoristila mogućnost da ishodi praktički maksimalan iznos koji se je mogao za vrtiće, od skoro 7,5 milijuna kuna. Na županijskom proračunu smo predvidjeli za 2019. sredstva za početak ovog projekta i 2020. projekciju, i što se nas tiče spremni smo financirati prvu dogradnju i rekonstrukciju škole u županiji koja se temelji na županijskim sredstvima. Predviđena je izgradnja i rekonstrukcija škole, dodatne učionice, dječji vrtić, jaslice, kuhinja, također i nadogradnja postojećih učionica, nadogradnja 4 učionice s kabinetima, sanitarni čvorovi, sve ono što bi trebalo ovu školu pretvoriti u gotovo kompletno novu školu, rekao je župan Bajs i dodao:
– Moram naglasiti i da smo i oko dogovora oko raspisa natječaja rekli da će vjerojatno cijene ići na više, iako je projektirano ne tako davno. Ovog trenutka razlika je gotovo 3 milijuna kuna; ne bih htio da općina Trojstvo, roditelji i njihova djeca nemaju vrtić kakav mogu imati i mi ćemo osigurati svoj dio koji se odnosi na povećanje cijena; Županija će osigurati skoro 5 milijuna kuna , a općina će vjerujem naći mogućnost da onih 2 i nešto milijuna osigura kroz kredite. Također, kada se to sve završi ćemo i školi osigurati novi namještaj u jednom dijelu, to što nije predviđeno ovim projektom. Nema razloga da nova škola nebude i iznutra nova.
Župan je također napomenuo kako Županija ovog trenutka vodi projekte koji vrijede otprilike 450 milijuna kuna, a uskoro će ta brojka doći i do pola milijarde kuna. Neki od tih projekata su gotovi, neki su u tijeku, a neki će tek uskoro započeti.