U četvrtak, 30. srpnja 2020. bjelovarsko – bilogorski župan Damir Bajs uručio je uvjerenja o osposobljavanju polaznicama edukacija za pomoćne kuharice u okviru projekta „Za žene Bjelovarsko – bilogorske županije“.
Riječ je o projektu vrijednom 10,3 milijuna kuna putem kojeg je do radnog mjesta došlo 70 nezaposlenih žena koje su brinule o 350 korisnika, mahom starijih i nemoćnih osoba te osoba s invaliditetom. Nakon dvogodišnjeg rada s korisnicima osam žena je od početka lipnja ove godine pohađalo edukaciju za pomoćne kuharice. Budući da je riječ o verificiranom programu kojim se omogućava upis u radnu knjižicu, završetkom edukacije povećat će se mogućnost zapošljavanja žena na tržištu rada.
Treba istaknuti kako je dvostruka vrijednost projekta „Za žene Bjelovarsko – bilogorske županije“ jer su s jedne strane do radnog mjesta došle dugotrajno nezaposlene žene, a s druge strane, stariji i nemoćni su dobili prijeko potrebnu pomoć. Svaka zaposlena žena brinula je o pet korisnika koje su redovno obilazile i pružale im svu potrebnu pomoć, bilo da se radi o obavljanju kućanskih poslova, kupnji lijekova, pomoći pri obavljanju osobne higijene ili pak održavanju domaćinstva te kuhanju obroka. Nikako ne treba zanemariti ni socijalni kontakt i razgovor koji su od iznimne važnosti.
Nakon dvije godine rada s korisnicima 49 žena od početka lipnja ove godine pohađa edukacije, 41 žena stručno se usavršava za njegovateljicu i edukacije još traju, dok je osam njih završilo edukaciju za pomoćnu kuharicu. Bjelovarsko – bilogorska županija na taj način svim zainteresiranim ženama omogućila je stjecanje dodatnih znanja i vještina, a za edukacije za pomoćne kuharice izdvojila je 25 600 kuna. Svim polaznicama bio je organiziran i prijevoz. Zanimanja se upisuju u radnu knjižicu te se samim time povećava daljnja mogućnost zapošljavanja žena.
–Osobama koje danas primaju uvjerenja, čestitam na uspješnom završetku osposobljavanja i stjecanju novih znanja. Naša Županija je prije šest godina bila na začelju ljestvice hrvatskih županija po povlačenju europskih sredstava. Danas se Bjelovarsko – bilogorska županija nalazi na visokom trećem mjestu u Hrvatskoj s ugovorenim europskim projektima u vrijednosti od preko 700 milijuna kuna. Jedan od njih je i projekt „Za žene Bjelovarsko – bilogorske županije“ kojeg Županija kao nositelj provodi u suradnji s 12 partnera i projekt privodi kraju. Ovaj projekt je za mene jako poseban jer smo uspjeli da se program pomoć u kući prebaci u EU program. Time omogućavamo pružanje pomoći našim sugrađanima treće životne dobi kojih imamo jako puno. Mislim da je za te osobe puno bolje i učinkovitije da im se dolazi u kuću, jer tada ostaju u svome okruženju na kojega su navikli. Ovo je dokaz da kada se udružimo sa nizom partnera, općina i gradova, za naše najstarije možemo napraviti jako puno. U ovom projektu je važan i jedan drugi segment. Žene koje su bile bez posla, napokon su postale zaposlene te stekle nova znanja i vještine. Ovog trenutka mi imamo 41 učesnicu koje završavaju edukaciju za njegovateljicu. Bjelovarsko – bilogorska županija prijavila je i nastavak ovog projekta na natječaj „Zaželi program zapošljavanja žena – faza II“ u vrijednosti 5,6 milijuna kuna, što je jedan od najvećih iznosa u Hrvatskoj. Projektom će biti obuhvaćena 61 žena koja će skrbiti o 366 korisnika, rekao je župan Damir Bajs.
–U sklopu projekta sam radila dvije godine. Za mene to predstavlja jedno jako lijepo iskustvo, a i što je najbitnije, bila sam zaposlena. Jako puno toga sam naučila, radila sam plemenit posao, pomažući starijima i nemoćnima. Bilo je boljih i lošijih dana, ali tako to ide. Kad podvučem crtu, pozitivna iskustva ipak prevladavaju, rekla je Marica Petek, koja je radila na poslovima pružanja pomoći u kući na području Velikog Trojstva.
–Jako sam zadovoljna cijelim projektom i školovanjem. Vjerujem da će mi ovo radno iskustvo pomoći, kao i stečeno znanje, kratko je poručila Helena Sabo iz Općine Veliki Grđevac.
Svi korisnici bili su zadovoljni mojim radom, a ja sam itekako sretna zbog mogućnosti koja mi je pružena. Obaveze koje sam imala prema korisnicima nisu bile niti prezahtjevne niti teške. Nekako mislim da im je u svemu ipak najviše značio razgovor. Dvije godine su jako brzo prošle. Školovanje je bilo vrlo jednostavno i lagano. Puno toga smo naučili i međusobno se bolje upoznali, istaknula je Mirjana Radović Marović iz Općine Velika Pisanica.