U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji u petak 20. rujna, održana je konferencija za medije na temu Pomoćnici (asistenti) u nastavi. Na konferenciji su govorili bjelovarsko- bilogorski župan Damir Bajs, ravnateljica Osnovne škole „Ivana Nepomuka Jemeršića“ Grubišno Polje Snježana Šeliš te ravnatelj Turističko-ugostiteljske i prehrambene škole Bjelovar Dalibor Vukalović.
Naime, Bjelovarsko-bilogorska županija omogućava učenicima koji imaju znatne razvojne teškoće, da se uz rehabilitacijsku i stručnu profesionalnu potporu uspješno uključe u sustav odgoja i obrazovanja u sredini u kojoj žive. Politika Županije i župana Damira Bajsa je da svako dijete kojemu je pomoć potrebna ima pomoćnika u nastavi, a tako će biti i ove godine.
U novoj školskoj godini 88 učenika s teškoćama u razvoju imat će pomoćnika u nastavi, dok se za njih 11 čeka daljnje očitovanje Ministarstva znanosti i obrazovanja. No, važno je napomenuti da će, Bjelovarsko-bilogorska županija, kao i do sada, učiniti sve što je potrebno kako bi svi učenici koji imaju na to pravo, imali pomoćnike u nastavi koji će biti financirani sredstvima Europske unije, udruga ili iz županijskog proračuna.
Prošle školske godine pomoćnike u nastavi imalo je 66 učenika s teškoćama u razvoju u osnovnim i srednjim školama naše županije, od kojih je za 57 njih financiranje pomoćnika osigurano putem navedenog projekta „Uz potporu sve je moguće, faza III“, dok je devet pomoćnika financirano iz županijskog proračuna u iznosu od 414 tisuća kuna. Također, tijekom prošle školske godine preko 4 udruge s područja naše županije prijavljeno je četrdesetak učenika.
Podsjetimo, Bjelovarsko-bilogorska županija osigurava sredstva za pomoćnike u nastavi od školske godine 2014./2015. Tada je Ministarstvo znanosti i obrazovanja osiguralo 25 pomoćnika u nastavi učenicima s teškoćama u razvoju, a Bjelovarsko bilogorska županija sufinancirala je njih 20 i u tu svrhu izdvojila 400.000,00 kuna.
Osiguravanje sredstava da bi svi učenici s teškoćama u razvoju imali pomoćnika u nastavi nastavilo se i iduće školske godine i to putem projekta „Uz potporu sve je moguće“. Tijekom dosadašnjih godina Bjelovarsko-bilogorska županija osigurala je pomoćnike u nastavi za 15 učenika koji istu potporu nisu ostvarili putem europskog projekta ili projekata udruga. U tu svrhu, Županija je izdvojila 650 tisuća kuna.
Tako je ravnateljica OŠ „Ivana Nepomuka Jemeršića“ Grubišno Polje, Snježana Šeliš istaknula da je njihova škola jedna od onih koje imaju najviše pomoćnika, ako ne i najviše u cijeloj županiji.
– Prošle godine imali smo 12 pomoćnika u nastavi, preko tri načina financiranja. Najveći dio bio je kroz projekt „Uz potporu sve je moguće“, dio preko Udruge invalida Grubišno Polje te iz županijskog proračuna. Nažalost, pojavljuje se problem da jedan dio učenika ne dobije pomoćnike i naša Županija tada svake godine u tom dijelu uskače. Stoga sam zaista zahvalna Bjelovarsko-bilogorskoj županiji i našem županu što mogu reći da nijedno naše dijete nije bez pomoćnika u nastavi, naglasila je ravnateljica Šeliš te dodala da ove godine nisu dobili Rješenje suglasnosti.
– Međutim, naša djeca koja se ne mogu kretati i danas imaju pomoćnke u nastavi koji redovito volontiraju već drugi tjedan i nastavit će koliko god bude potrebno.
Ravnateljica je također kazala da je posao pomoćnika izuzetno složen i odgovoran, jer je svako dijete posebna individua, ima specifične teškoće i taj spektar teškoća je izuzetno širok. Međutim, pomoćnici su se snašli kao pravi stručnjaci.
– Djeca se izuzetno vežu za svoje asistente i stoga nastojimo svih ovih godina da isti pomoćnici rade sa istim učenicima, jer se zaista radi o jednoj posebnoj vezi. Također, njihov konatkt ne prestaje s odlaskom djece sa nastave, ili odlaskom na praznike, već su oni stalno prisutni u njihovim životima, pojasnila je ravnateljica OŠ „Ivana Nepomuka Jemeršića“ Grubišno Polje, Snježana Šeliš te se zahvalila županu Damiru Bajsu.
_________________________________________________________________
U ime ravnatelja srednjih škola s područja naše županije, Dalibor Vukalović, ravnatelj Turističko-ugostiteljske i prehrambene škole Bjelovar, također je istaknuo:
– Turističko-ugostiteljska i prehrambena škola Bjelovar zadnjih desetaka godina poznata je po radu s učenicima s teškoćama u razvoju gdje smo na županijskoj razini sigurno vodeći po postotku učenika s teškoćama koje obrazujemo u odnosu na ukupan broj učenika koji imamo. Imamo veliko iskustvo i dobru ekipu koja s tim učenicima radi. Imamo dobro iskustvao, ali unatoč tomu, učenicima treba dodatna pomoć da savladaju program i steknu kompetencije koje su u strukovnoj školi potrebne. Na našu sreću i zadovoljstvo, prije nekoliko godina krenuli su projekti na koje smo se prijavili, i Županija je uvijek osigurala sredstva za pomoćnike u nastavi. Prošle godine smo imali 5 asistenata za 7 učenika, a ove godine smo tražili 4 asistenta za šestero učenika, rekao je ravanatelj DaliborVukalović.
Kad je riječ o školstvu, učenicima i pomoćnicima u nastavi, župan Damir Bajs je naglasio da Županija ima posebnu odgovornost u izgradnji obrazovnog sustava.
– Jedna od naših odgovornosti je da svako dijete koje ide u županijske škole ima osigurana prava koja su svrsishodna i razmjerna njegovim potrebama. To znači da od naših 10 tisuća učenika, dio učenika ima teškoće u razvoju. Svi ti učenici od 2015. pa nadalje, temeljem politike koju mi imamo imaju pravo na pomoćnika u nastavi. Moram reći da nismo nijednom dopustili da zbog nedostatka novaca dođe do neangažiranja ljudi koji im pomažu. U prošloj školskoj godini imali smo učenike koji nisu ostvarili potporu putem europskog projekta ili projekata udruga, ali su sredstva osigurana iz županijskog proračuna, rekao je župan i dodao:
– U novoj školskoj godini osigurat ćemo u županijskom proračunu sva sredstva koja su potrebna da bi sva djeca koja imaju Rješenje dobila asistenta, neovisno da li su pokrivena sredstvima Europske unije. U ovoj godini imamo prijavljenih 88 učenika, za još 11 čekamo Rješenje po žalbi. Očito je da ćemo ove školske godine morati osigurati znatno veća sredstva, točnije umjesto 400 tisuća kuna ove godine, u 2020. oko milijun i dvjesto tisuća kuna, i to kako bi svako dijete dobilo pomoćnika u nastavi, istaknuo je župan Damir Bajs, te naglasio da politika koja ide kroz godine je zapravo vezana uz onu temeljnu činjenicu, a to je da roditeljima djece i samoj djeci asistenti iznimno puno znače, a sami pomoćnici postali su dio obitelji.