Župan Damir Bajs je u ponedjeljak 8. srpnja u prostorijama Doma zdravlja Čazma potpisao ugovor o nabavi dijagnostičko – terapijske i ostale medicinske opreme u sklopu europskog projekta “Za zdravlje Bjelovarsko-bilogorske županije”.
Vrijednost potpisanog ugovora iznosi 2,5 milijuna kuna, a njime će se osigurati nova medicinska oprema, koja između ostalog uključuje defibrilatore, EKG uređaje, otoskope, kirurške setove, spirometre, ginekološke stolove, stoliće za instrumente, vage, lampe, setove za male kirurške zahvate i niz druge opreme; što sveukupno čini 53 različite vrste opreme, sveukupno 444 komada za 62 ordinacije liječnika Doma zdravlja i koncesionara na području naše županije.
Bjelovarsko-bilogorski župan tom prigodom je naglasio važnost ovog projekta, koji za cilj ima omogućavanje obavljanja čim većeg broja pretraga u ordinacijama liječnika opće prakse.
– Kroz nabavu opreme odlučili smo riješiti pitanje mogućnosti da se što više pretraga obavi upravo tamo gdje je za pacijenta najbolje, a to je kod doktora opće prakse ili kod u nekoj našoj specijalističkoj ordinaciji pri ispostavama, a moram naglasiti da smo u tome i uspjeli, poručio je župan.
Da je uistinu tako ponajviše potvrđuje činjenica kako naše Domove zdravlja posjećuju i pacijenti iz susjednih županija, na što se također osvrnuo župan Damir Bajs.
– Događaju se situacije da, posebice kada govorimo o ginekologiji, dio pacijenata dolazi iz nama susjednih županija i to u Domove zdravlja, ne samo u Čazmu, već i u okolne Domove zdravlja jer imamo bolju opremu, pojasnio je župan.
Što se pak čazmanskog Doma zdravlja tiče, ulaganja u njega iznose 2,5 milijuna kuna, čime se osigurava kupnja 70 komada razne opreme ukupne vrijednosti 560 tisuća kuna. Najvrjedniji od spomenute opreme je pak novi ginekološki ultrazvuk čija vrijednost iznosi 200 tisuća kuna. Oprema je to kojom će Dom zdravlja Čazma postići uistinu hvalevrijedan standard, a jedino što mu trenutno nedostaje je jedan tim liječnika opće prakse, što bi se također uskoro trebalo promijeniti.
– Trenutno nedostaje jedan tim, ali uz maksimalan trud, potrebe popunjavaju doktori ostala 4 tima, istaknula je ravnateljica Doma zdravlja Bjelovarsko-bilogorske županije Ljubica Čaić koja je ovom prilikom najavila dolazak nove liječnice.
– Sad će doći još jedna doktorica koja će se uključiti iz Zavoda za hitnu medicinu, pa će u tom timu na zadovoljavajući način biti pružena zdravstvena zaštita, što se tiče prisutnosti i popunjavanja kadrovima. Ne mislim u smislu zdravstvene usluge; ona je savršena jer ova 4 tima zbilja rade vrhunski posao, poručila je Čaić.
Inače, Bjelovarsko-bilogorska županija osigurala je obuku za one liječnike koji nisu bili licencirani za rad s novom opremom. Isto tako, završeni su infrastrukturni radovi na obnovi Domova zdravlja u Čazmi, Garešnici, Grubišnom Polju i Daruvaru, čija oprema je ukupne vrijednosti 6 milijuna kuna, a odnosi se na 64 različite vrste medicinske opreme koja će biti raspoređena u 74 ordinacije opće medicine. Bitno je naglasiti i kako je župan Damir Bajs, nakon uložene 2 godine u obnavljanje Domova zdravlja na području županije, najavio kako će se u sljedećem periodu ulagati u ambulante na području grada Bjelovara.