U petak 22. svibnja, bjelovarsko – bilogorski župan Damir Bajs održao je konferenciju za medije na temu mjera pomoći Bjelovarsko – bilogorske županije prema OPG-ovima i kontinentalnom turizmu. Konferencija je održana na poznatom izletištu „Na malenom brijegu“.
Župan Bajs ovom je prilikom govorio o potpori, odnosno razvoju kontinentalnog turizma, koji je i inače, a osobito nakon krize uzrokovane koronavirusom, zanemaren od strane aktualne Vlade RH. Župan je tako iznio konkretne mjere koje će Bjelovarsko – bilogorska županija provesti kako bi pomogla OPG-ovima, turističkim agencijama i drugim subjektima koji posluju u turizmu, a pogođeni su epidemijom koronavirusa. Bilo je riječi i o zahtjevima za žurnom pomoći kontinentalnom turizmu koje mora provesti Vlada RH, kao i pozivu građanima Hrvatske da iskoriste popuštanje mjera za posjet OPG-ovima u kontinentalnoj Hrvatskoj koji se bave turizmom i prodajom domaćih proizvoda turistima.
-Naglasak će biti na posebnostima, proizvodima i atraktivnostima koje su prepoznatljive za naš kraj. Ne možemo i ne smijemo dopustiti da kontinentalni turizam ostane bez oglašavanja. To je onaj minimum koji mi možemo napraviti. Uskoro će biti objavljen javni poziv, dok će turistički subjekti sami odlučivati gdje će se reklamirati, oglašavati i promovirati, odnosno da li će to ići preko njih ili putničkih agencija. Hrvatski turizam je sada pred jednim velikim izazovom. Prema podacima iz travnja ukupan dolazak turista iznosio je 0,8 posto. Ništa nije bolje niti sada u svibnju. Turistički sektor će teško preživjeti na moru, a kamoli na kontinentu. Osobno od Vlade RH i resornog ministarstva očekujem donošenje separativnih mjera za spas turizma. Naravno da kontinentalni turizam čini tek nekoliko posto od ukupnog turizma Hrvatske, no on je iznimno važan. Prije deset godina, u našoj županiji su postojala samo dva OPG-a koja su se bavila turizmom. Danas ih imamo više od 50. Pritom moramo razmišljati i o tih 50 obitelji koje od turizma žive. Metode za očuvanje turizma moraju biti brze i učinkovite. Bez toga kontinentalni turizam neće moći preživjeti ovo teško razdoblje. Ne možemo poravnati ili uspoređivati djelatnosti koje su u vrhuncu epidemije ipak mogle raditi i ostvarivati zaradu. Što se tiče kredita koji će između ostalih ići i prema turističkoj djelatnosti, Županija će preuzeti kreditnu obvezu na način da će subvencionirati kredite. Svakako ćemo nadomjestiti nedostatak aktivnosti, od kojih je sada najvažnija promocija. Pomoći ćemo i u drugim segmentima, koliko god to bude bilo moguće, poručio je župan Damir Bajs.
-Naš OPG nije radio dva mjeseca. Imali smo potpunu obustavu fiskalizacije, raditi nismo mogli i naravno da nam to nikako nije išlo u prilog. Redovita događanja i manifestacije u županiji i oklici su otkazana, što je dodatni utjecaj na cijelu situaciju. Zaista se nadamo skorašnjem povratku takvih događaja, kao i povratku gostiju. Vjerujem da će pojačane marketinške aktivnosti i reklamiranje pomoći pri povratku domaćih, kao i stranih turista. Mi smo najveći promet bilježili upravo o ovom proljetnom periodu, ali i jesenskom. Specijalizirani školski izleti, razna obiteljska događanja, standardna turistička usluga poput ponude jahanja, aktivan odmor, noćenja, samo su dio onoga što smo u ovom periodu najviše nudili. Radimo od prošlog vikenda i zasada bilježimo manje obiteljske posjete i izlete. Kroz tjedan do dva krećemo sa proslavama pričesti i firmi. Vjerujemo da će mjere postepeno uspješno popuštati, pa će i naša situacija, sukladno tome biti sve bolja. Naša je sreća što se bavimo i poljoprivrednom proizvodnjom koja se srećom nije gasila. U smislu turističke djelatnosti, mogli bismo ostvariti oko 50 posto prihoda, rekao je Vladimir Vlajinić, vlasnik OPG-a „Na malenom brijegu“.
U nastavku donosimo popis mjera za pomoć OPG-ovima i kontinentalnom turizmu.
- Bjelovarsko – bilogorska županija kontinuirano posljednjih godina, a s povećanom pažnjom u ovim teškim vremenima, brine i pomaže o obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima kao ključnim nositeljima seoskog i kontinentalnog turizma u razvoju turističke ponude.
- Budući da je Vlada ukinula promociju kontinentalnog turizma, a Hrvatska turistička zajednica namjerava promovirati isključivo turizam na moru, Turistička zajednica Bjelovarsko-bilogorske županije će omogućiti promociju turističkim subjektima na području županije i to putem Javnog poziva za prikupljanje ponuda za oglašavanje i promociju turističkih subjekata i proizvoda s područja Bjelovarsko-bilogorske županije s ciljem poticanja domaćih i stranih turista da odmor provedu na kontinentu.
- Navedeni Javni poziv odnosit će se i na pakete turističkih agencija koji uz smještaj moraju sadržavati i cjelokupan doživljaj destinacije, a koji uključuje: wellness ponudu, eno-gastro ponudu, aktivni odmor, kulturnu ponudu i druge sadržaje.
MJERE POMOĆI KONTINENTALNOM TURIZMU KOJE ŽUPAN BJELOVARSKO-BILOGORSKE ŽUPANIJE ZAHTJEVA OD VLADE REPUBLIKE HRVATSKE
- Obavezno produženje mjera Vlade RH na „3 plus 3“za turistički sektor, osobito za OPG-e, kako bi se osigurala likvidnost i opstanak turističkih subjekata na kontinentu te održivo obavljanje djelatnosti s ciljem privlačenja domaćih i stranih turista.
- Smanjenje PDV-a za sve grane u turizmu sa 25%, odnosno 13% na 10%, a posebice za agencijske aranžmane koji su, uz sve ostalo, iznimno bitni za kontinentalni turizam.
- Omogućavanje pristupa svima zainteresiranima u sektoru turizma, a osobito OPG-ima, beskamatnom kreditiranju za potrebe obrtnog kapitala ili za druge namjene.
NEDOVOLJNO PAŽNJE KONTINENTALNOM TURIZMU I OPG-IMA KAO KLJUČNIM NOSITELJIMA
- Iako su mjere Vlade usmjerene na održavanje likvidnosti turističkih subjekata i očuvanje radnih mjesta, ne postoje jasno definirane mjere pomoći subjektima čija djelatnost izravno povezuje poljoprivrednu proizvodnju i turističku djelatnost.
- Brojne udruge i udruženja OPG-a u proteklom su razdoblju u više navrata tražile izravnu pomoć, predlažući jasne i specifične mjere.
- Tako je 170 tisuća obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava u Hrvatskoj izrazilo svoje nezadovoljstvo mjerama pomoći.
FAVORIZIRANJE MORSKOG TURIZMA
- U slučaju kontinentalnog turizma radi se o potpuno drugačijem pristupu razvoja, no to do sada kroz aktivnosti Ministarstva turizma i Hrvatske turističke zajednice nije primjetno.
- Od mjera pomoći do naglaska u komunikaciji, turizam Hrvatske gleda se isključivo kroz morski turizam, pri tome zapostavljajući gotovo sve aspekte kontinentalnog turizma, a naročito seoski turizam čiji su nositelji OPG.
- Takav stav očit je i u promotivnim materijalima, poput spotova HTZ-a, u kojima se Hrvatska predstavlja isključivo kroz destinacije i prizore obale i priobalja, dok se kontinentalnom dijelu Hrvatske daje minoran prostor.
- Postoji konsenzus kako se MINT i HTZ trebaju puno aktivnije uključiti u razvoj i promociju kontinentalnog turizma, pri tome imajući na umu temelj uspješnosti turističke priče, a to su obiteljska seoska gospodarstva koja svojom ponudom i proizvodima stvaraju sinergiju s kulturno-povijesnom baštinom i prirodnim ljepotama.
OPG I TURIZAM U BBŽ
- Bjelovarsko-bilogorska županija tradicionalno je vezana uz ratarstvo, stočarstvo i poljoprivrednu proizvodnju na malim gospodarstvima.
- Prema rezultatima popisa iz 2011. godine na području Županije 21 posto stanovništva se bavi poljoprivredom, stoga je Bjelovarsko-bilogorska županija u odnosu na susjedne županije na prvome mjestu po broju stanovnika koji se bave tom djelatnošću.
- U županiji djeluje više od 500 OPG-a koji se bave proizvodnjom meda, pekmeza i džemova, voća i povrća, sireva, rakija, vina, voćnih likera i drugih proizvoda koji se mogu se kušati i kupiti u ugostiteljskim objektima ili na kućnom pragu samog OPG-a, a turista mogu vidjeti gdje i pod kojim uvjetima se proizvod proizveo.
- Do 2010. godine bila su otvorena samo 2 OPG-a koja su pružala turističke usluge (usluge smještaja, ugostiteljstvo). Danas je na području županije registrirano njih više od 50, od kojih se 24 bave raznovrsnom turističkom ponudom (usluge smještaja, Izletišta, Vinotočja, Kušaonice).
- Djelatnost OPG-a izravno je povezana i sa turističkim sektorom, a posljednjih godina, pogotovo nakon 2013. godine turistički angažman i broj OPG-ova značajno se povećao.
- U 2019., u odnosu na 2010., povećan je broj dolazaka turista za 171%, a povećanje u noćenjima je 354%. Većinu gostiju čine domaći, s ostvarenih 71.761 noćenja i 19.398 dolazaka u 2019. godini, prema sustavu eVisitor.
ULOGA OPG-a U RAZVOJU KONTINENTALNOG TURIZMA
- Novonastalom situacijom, uzrokovanom epidemijom koronavirusa, uz turizam na obali i priobalju jednako je pogođen i kontinentalni turizam, no on se, kako u komunikaciji kroz medije, tako i kroz mjere pomoći ne ističe.
- Kontinentalni turizam uglavnom se zasniva na velikom broju jednodnevnih dolazaka turista na manifestacije i događanja. Najveći pokretači turizma u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji su upravo manifestacije poput Božićne priče obitelji Salaj, Terezijane, Vinodara, Bjelovarskog sajma, koje su zajedno generirale preko pola milijuna dolazaka domaćih i stranih gostiju. Zabrana održavanja manifestacija teško je pogodila turizam kontinentalnog dijela Hrvatske, pa tako i Bjelovarsko-bilogorske županije. Kontinentalni turizam pokazuje izuzetan potencijal za daljnji razvoj hrvatskog turizma i ukupne turističke ponude tijekom cijele godine, no njegov udio za sada čini tek 3% prihoda od turizma.
- U uvjetima nametnutim trenutnom krizom, ograničenim kretanjem i društvenom distancom, kontinentalni turizam će kroz vikend izlete i dulje boravke, primarno domaćih turista, dobiti na važnosti i povećati prihode.
- Uz prirodne i kulturne znamenitosti, ključni faktor uspjeha kontinentalnog turizma su obiteljska poljoprivredna gospodarstva, koja se uz svoju primarnu djelatnost proizvodnje hrane, bave i ugostiteljstvom.
- Kriza donosi i priliku, a to je učinkovito povezivanje OPG-a sa subjektima kontinentalnog, prije svega, seoskog turizma.