U Bjelovaru je u četvrtak 25. srpnja održano predavanje na temu „Jesmo li sami u svemiru“, pod organizacijom Tehnološkog parka Bjelovar i Ljetne Tvornice Znanosti, dok je predavač dr.sc. Vibor Jelić, astrofizičar s Instituta Ruđer Bošković, okupljenima svih generacija na privlačan i zanimljiv način približio Svemir, njegova tijela i pojave.
Jelić je voditelj laboratorija za astročestičnu fiziku i astrofiziku, diplomirao je na zagrebačkom PMF-u, a doktorirao na Sveučilištu u Groningenu. S međunarodnim timom znanstvenika traga za zračenjem starim oko 13 milijardi godina iz
perioda nastanka prvih zvijezda u Svemiru te se bavi i istraživanjem međuzvjezdane
materije i magnetskih polja unutar naše galaksije te sudjeluje u pripremama i
razvoju novog radioteleskopa SKA (eng. Square Kilometer Array).
Jelić je tako u svojem predavanju naglasio kako naša galaksija sadrži preko 250 milijardi zvijezda i najmanje 100 milijardi planeta, od kojih su astrofizičari do danas otkrili svega njih 4 tisuće, nakon čega je bjelovarskoj publici na jednostavan i zabavan način odgovorio kako se je razvio život na Zemlji te ima li uopće smisla tražiti život izvan nje, a pojasnio je i koliko je zapravo znanstvenicima teško pronaći planete izvan Sunčevog sustava te koju ulogu u tome ima moderna tehnologija, a dao je odgovore i na brojna druga pitanja.