Grad Bjelovar provodi projekt pod nazivom “Sigurna kuća – podizanje kvalitete psihosocijalne podrške i boravka” čiji je cilj unaprijediti socijalne usluge za žrtve, najčešće obiteljskog nasilja. Ukupna vrijednost projekta iznosi 1.496.675,55 kuna koji dolaze iz Europskog socijalnog fonda.
U četvrtak 14. travnja, u središnjem gradskom parku održana je konferencija za medije na temu navedenog projekta.
– Aktivnosti se provode na području četiri županije, Bjelovarsko – bilogorske, Požeško – slavonske, Koprivničko – križevačke te Virovitičko – podravske. Konkretno, riječ je o dežurstvu volontera na besplatnom SOS telefonu, pružanju psihosocijalne, pravne i socijalne pomoći te adaptaciji novog prostora Sigurne kuće koja je preseljena na novu lokaciju. U novu kuću će biti uloženo gotovo pola milijuna kuna, 150 tisuća kuna putem projekta, a 320 tisuća kuna iz proračuna Grada Bjelovara. Smatram da je vrijeme da žrtve nasilja dobiju adekvatniji, ugodniji smještaj i to na lokaciji koja je zaista tajna, jer je postojeća nažalost već duže vrijeme poznata širem dijelu javnosti. Dodatno, za EU fondove je trenutno u izradi novo proračunsko razdoblje od 2022. do 2027. godine i zaista se nadamo da ćemo putem europskih natječaja osigurati nastavak značajnih projekta kao što su Vrtić po želji roditelja, Program Zaželi, nastavak SOS linije i drugi, poručio je gradonačelnik Dario Hrebak.
Zahvaljujući projektu, pokrenut je besplatan SOS broj 0800 – 200 – 033 koji žrtvama obiteljskog nasilja omogućava savjetovanje i pružanje adekvatne pomoći. Za provedbu su zadužene čak četiri udruge, SOS, Hera, Iris i Delfin. Nažalost, završetkom projekta u svibnju, s radom će završiti i linija.

– Kroz projekt smo uspjeli postići sve planirano i odraditi zadane aktivnosti. SOS linija je zaživjela, volonteri su izuzetno motivirani i oformili smo vrlo vrijednu ekipu. Zbog ukazane potrebe, na liniji smo morali proširiti dežurstva i puni smo nade da ćemo pronaći adekvatan način za nastavak rada besplatnog telefona. Potreba u svakom slučaju postoji. Udruga će i dalje raditi sa žrtvama obiteljskog nasilja, pružati pomoć i skrb koliko god je u našoj moći, poručila je Iskrica Strčić, voditeljica Skloništa za žrtve obiteljskog nasilja Bjelovar i Udruge Iris, dodavši kako će novi prostor Sigurne kuće sasvim sigurno doprinijeti kvalitetnijem radu.
Jedna od volonterki na SOS telefonu je Tea Milinović koja vjeruje da je svojim angažmanom žrtvama osigurala kvalitetnu i pravovremenu emocionalnu podršku.

– Na samom početku sam liniju prepoznala kao veliku potrebu, ne samo za naš grad, već i sve druge. Nažalost, o njoj se još uvijek premalo govori. Žrtvama obiteljskog nasilja potrebno je pružiti konstruktivan savjet, ohrabriti ih za korak dalje, odnosno za traženje stručne pomoći. Svi volonteri prošli su specifičnu edukaciju, usmjerenu na rad sa žrtvama obiteljskog nasilja. S obzirom na to da se radi o specifičnoj populaciji, nastojali smo naučiti kako se žrtva osjeća u određenoj situaciji, rekla je Milinović.
Centar za podršku i razvoj civilnog društva Delfin, osnovan je u Pakracu 2002. godine s ciljem promocije i zaštite ljudskih prava, promicanja i podupiranja vrijednosti nenasilja, društvene pravde, ravnopravnosti, prihvaćanja razlika i različitosti. Osim navedenog, Delfin od svog osnutka radi na osnaživanju civilnog sektora i međusektorske suradnje, te djeluje lokalno i regionalno u cilju jačanja demokratizacije i vladavine prava.

– Potrebe žrtava su izuzetno velike. S obzirom na to da projekt na kojem sudjelujemo posjeduje značajne elemente, od velike je važnosti osigurati njegov nastavak. Nažalost, pandemija koronavirusa je doprinijela porastu slučajeva nasilja nad ženama te neke žrtve demotivirala da se jave nadležnim institucijama i organizacijama koje im mogu osigurati pomoć. U našoj županiji također postoji Sigurna kuća, kazala je Mirjana Bilopavlović iz Udruge Delfin – Pakrac.