U srijedu 17. srpnja održana je 17. po redu sjednica Gradskog vijeća Grada Bjelovara, na kojoj su vijećnici odlučivali o 12 točaka, dok je pod prvom točkom dnevnog reda održan poznati Aktualni sat, na kojem je svoja pitanja i prijedloge uputilo sedmero vijećnika, koji su pozornost skrenuli na probleme koji se, između ostalog, tiču okoliša i zbrinjavanja otpada, bjelovarskog Veleučilišta, pa i prometovanja po gradskom korzu, a bilo je govora i o smanjenju prireza.
Prvi se je tako vijeću obratio Nenad Nekvapil (SDP), kojeg zanima što će Grad poduzeti kako bi se riješio problem skupljališta tonera u Ulici Pere Biškupa, koje je u vlasništvu tvrtke ECOADRIA, a na koji se stanari te ulice žale već tri godine. Naime, Nekvapil napominje kako su toneri po svojim svojstvima iznimno opasni po zdravlje, kako okoliša, tako i ljudi.
Također, vijećnik je uputio još jedno pitanje na temu zdravlja u našem gradu, a koji se tiče bjelovarskog Doma za odrasle osobe u kojem se je nedavno pojavila epidemija svraba, a predložio je i da se u reciklažnom dvorištu kod Autobusnog kolodvora otvori otkupno mjesto za papir.
Na prvo pitanje vijećniku su odgovorili Zoran Preskočil iz Upravnog odjela za komunalne djelatnosti te bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak, dok će odgovor na drugo pitanju Nekvapilu biti proslijeđen pismenim putem.
Preskočil je tako napomenuo kako je to problematika s kojom je Grad Bjelovar upoznat već dulji niz vremena, no budući da Grad nema zakonske ovlasti da naloži sanaciju tog prostora, pisanim putem su obaviještene nadležne inspekcije.
Gradonačelnik Hrebak je pak istaknuo kako se Grad ovim pitanjem bavi već godinu dana, te da je on sam već osobno na tu temu pisao nadležnom ministarstvu i inspekciji.
-Razgovarao sam s inspektoricom ovdje u Bjelovaru, s građanima smo imali tri ili četiri sastanka na tu temu i građani su apsolutno u pravu. Također, nadležne inspekcije su potvrdile da nešto nije u redu te je pokrenut upravni postupak, išla je žalba. Mi smo svjesni da to nije u redu i da to čini jednu veliku štetu građanima na tom području. Smatram da je već napravljeno sve što mi kao Grad možemo napraviti, a to je da je pokrenut službeni postupak, poručio je gradonačelnik.
Drugi po redu bio je vijećnik Željko Pavleković (Damir Bajs NL) koji je uputio dva pitanja koja se tiču uređenja zelene zone od Gradskog bazena prema kolektoru Plavnice te završetka radova u Ulici don Frane Bulića.
Vijećniku je odgovorio Zoran Preskočil, koji je, što se tiče zelene zone, pojasnio kako je navedeni dio predviđen kao stambena namjena te se tamo ne može uređivati zelena zona, ali da će se prilikom sljedeće izmjene Generalnog urbanističkog plana razmotriti prijedlog o prenamjeni.
Što se tiče završetka radova u Ulici don Frane Bulića, Preskočil je istaknuo kako završetak radova nije moguć sve dok se ne zamjeni dotrajala vodovodna mreža.
Na drugi odgovor nadovezao se i predsjednik uprave tvrtke Komunalac, Ivan Ivančić koji je napomenuo kako će se zamjena postojeće vodovodne mreže zamijeniti projektom aglomeracije, za kojeg ističe kako ide po planu.

Vijećnica Sabina Oltra Botinčan (Damir Bajs NL) svoj prijedlog uputila je gradonačelniku.
– Smatram da naše Veleučilište u Bjelovaru ima sve predispozicije da postane državno te tako olakša mnogim studentima. Time bi velik dio studenata dobio mogućnost da besplatno studira, a također time bi se uvelike rasteretio gradski proračun, poručila je Oltra Botinčan.
Gradonačelnik je odgovorio:
– Grad Veleučilište financira s dva milijuna kuna godišnje i mogu reći da sam ponosan da je bjelovarsko Veleučilište uzoran model na koji način kvalitetno upravljati jednom obrazovnom institucijom u jednoj zemlji.
Želimo poticati kvalitetu, a kvalitetu može jedino osigurati Grad, kojem je najviše stalo.
Što se naših studenata tiče koji žele studirati na jednom od najjeftinijih veleučilišta u državi, naša školarina je jedna od najjeftinijih u državi. S druge strane, ove godine smo napravili iznimku gdje će deset najboljih učenika bjelovarskih srednjih škola dobiti besplatnu školarinu, istaknuo je Hrebak.
Sjednici je prisustvovala i vijećnica Jasna Višnjević (HNS) koja je predložila da se mjera Tax free ponovno razmotri kako bi je i mali bjelovarski poduzetnici mogli lakše koristiti.
S prijedlogom se složio, i na njega se osvrnuo zamjenik gradonačelnika Igor Brajdić.
– Danas je u gradu Bjelovaru ipak gospodarstvo dalo jedan dodatan zamah; 500 zaposlenih više u odnosu na dvije prethodne godine i 150 novoosnovanih poduzeća u odnosu na 2017. godinu, ali još uvijek postoji mjesta za napredak, poručio je Brajdić kazavši kako će upravo on inicirati sastanak u sklopu Odbora za gospodarstvo kojim bi se razmotrilo stanje u gospodarstvu u Bjelovaru, uključujući i spomenutu mjeru Tax free, rekao je Brajdić.
Nezavisna vijećnica Ela Naranđa predložila je da Bjelovar poveća jednokratne naknade za novorođenu djecu, nakon čega je postavila dva pitanja.
Prvo pitanje je glasilo: Koliko Grad Bjelovar godišnje prihodi od poreza na potrošnju alkoholnih pića u ugostiteljskim objektima te, u sklopu Tax free programa, može li se taj porez potpuno ukinuti?

Drugo pitanje vijećnica je uputila gospodinu Ivančiću, a odnosi se na problem otpada u našem gradu, odnosno na visoke cijene odvoza otpada te na rijetke odvoze. Također, Naranđa je priložila četiri fotografije na kojima su prikazane lokacije diljem grada, a na kojima nije odvoženo smeće u periodu od, kako ističe vijećnica, barem dva do tri tjedna.
Vijećnici Naranđi prvi se obratio Dario Hrebak, koji je komentirao njezin prijedlog, kazavši kako u Bjelovaru već dvije godine postoji baby boom.
– Smatram da nitko ne radi dijete zbog tisuću kuna ni zbog 500 kuna. Smatram da smo mi, kao koalicijski partneri napravili nešto što još nitko nije u zadnjih 20 godina na području ovoga grada. Mi djeci moramo napraviti cjelokupnu priču, zato obnavljamo vrtiće i podižemo standard u njima, također škole i posao koji je solidno plaćen, a idemo i u POS stanove. Mislim da smo u tom segmentu dosta napravili, ali još uvijek nije dovoljno, kazao je gradonačelnik i nastavio:
– Što se drugog pitanja tiče, Bjelovar je prvi grad u Hrvatskoj po broju kafića po broju stanovnika. Zašto bismo mi skidali porez koji će nam donijeti praktički da u Bjelovaru bude još više kafića? Ja smatram da bi oni najbolji trebali ostati te da bi se taj broj trebao smanjivati, rekao je i najavio mogućnost smanjivanja prireza.
– Postoji nešto što smatram da već sad mogu najaviti, a to je da sam spreman s 1. siječnja dodatno skinuti prireze 25 posto – ako nećemo biti rastrošni, ako ćemo biti racionalni imamo prostora za skidanje prireza, najavio je Hrebak.

Vijećnici Naranđi na drugo pitanje, koje se tiče otpada, odgovorio je Ivan Ivančić, istaknuvši kako ni zelene površine ni košarice ne postavlja i ne prazni komunalna služba te da se otpad sanira na vrijeme, ali da postoji problem odlaganja otpada mimo sustava. Naime, Ivančić ističe kako ekipe stalno kruže i prazne nelegalne količine otpada.
– Sve zelene površine i košare postavljene na istima, temeljem ugovora prazni jedna tvrtka iz Bjelovara. Mislim da smo napravili sjajan posao prilagodbom sustava novim pravilima. Jako puno usluga poskupjelo je za sve one koji se nisu uključili u sustav – onima koji su se uključili poskupljenje je od 9 do 14 kuna.
Što se ciklusa odvoza tiče, propisali smo jedan odvoz tjedno, međutim svi korisnici mogu na blagajni Komunalca za nekoliko kuna kupiti vreću za zbrinjavanje dodatnih količina otpada. U stambenim zgradama, korisnicima smo omogućili da mogu naručiti odvoz još pet puta tjedno, pojasnio je Ivančić.

Mario Holiček (HSLS), također je u sklopu Aktualnog sata postavio pitanje:
– Donijeli smo odluku o kupnji dvije zgrade; zgrade Euroherca i bivše tržnice koja nije nikad zaživjela pa me zanima je li Grad što poduzeo po tom pitanju.
Gradonačelnik mu je odgovorio kako usprkos odluci, Grad ipak kupuje samo jednu zgradu.
– Na kraju se nismo uspjeli dogovoriti s pravom osobom za Euroherc jer imamo dva ovlaštena procjenitelja, te se nismo mogli naći oko cijene. Informatičke tvrtke i dalje ostaju tamo, najam plaćaju 50 posto, a ostatak će i dalje sufinancirati Grad.
Što se druge zgrade tiče, sve je onako kako smo i rekli, 16. kolovoza postaje rješenje pravomoćno i nakon toga možemo kupiti zgradu. Vjerujem da bi prvi stanari u tu zgradu mogli ući već početkom jeseni, rekao je Hrebak.

Za sam kraj Aktualnog sata, posljednji prijedlog dao je predsjednik GV Grada Bjelovara, Ante Topalović (HDZ).
– Predlažem da Grad oformi skupinu koja će iznači najjeftinije tehničko rješenje da se spriječi promet na Korzu – da li kroz sustav kamera za prepoznavanje registarskih oznaka i drastičnim kažnjavanjem ili sa sustavom fizičkih prepreka, treba vidjeti koji je model najjeftiniji. Mislim da taj promet na korzu ruši sliku grada drastično, te se to s vremenom pogoršava, poručio je Topalović.