Nastavlja se projekt „Ženska perspektiva“ koji je namijenjen podršci 50 žena s područja sedam županija Republike Hrvatske u jačanju njihovih socijalnih i poduzetničkih vještina i kompetencija. Sponzor projektu je Coca – Cola, a provodi ga Udruga za razvoj poduzetništva „Perspektiva“ i u sklopu projekta, u utorak 9. travnja u Bjelovaru je održana mentorska radionica.
Riječ je o radionici namijenjenoj za grupu od 12 poduzetnica s područja Bjelovarsko-bilogorske županije s kojima su radili mentori Sanja Penić i Zvonko Repač, a voditeljica projekta je Dragica Karajić.
Inače, projekt „Ženska perspektiva“ namijenjen je ženama koje se bave poljoprivrednom proizvodnjom, različitim oblicima agroturizma, izradom rukotvorina te tradicionalnih suvenira i proizvoda korištenih u domaćinstvu, nastojeći na taj način očuvati hrvatsku gastronomsku tradiciju i kulturnu baštinu.
Na početku radionice okupljene je pozdravila zamjenica bjelovarsko-bilogorskog župana Bojana Hribljan, koja je naglasila kako žena može i mora biti svjesna vrijednosti svojeg doprinosa zajednici.
– Vrlo smo sretni što je naša Županija jedna od sedam uključenih u ovaj projekt, a pogotovo kada govorimo o ženskoj perspektivi – mi smo Županija u kojoj je dominantno ruralno područje i gdje puno naših žena živi na selu i kojima treba dati dodatan poticaj, ali i edukaciju kako da se osnaže i kako da one same krenu u poduzetničke vode. Moramo se okrenuti oko sebe i vidjeti iz kojeg društva izlazimo; kod nas je još uvijek jak taj patrijarhalni odnos u kući, gdje je žena stup obitelji i kuće. Sasvim je normalno da ona radi svoj posao za koji je plaćena, a sve ostalo se ne vrjednuje. Mislim da su ta vremena polako iza nas, žene su osvještenije – žena može i mora biti svjesna da može puno doprinijeti svojoj obitelji, svojoj zajednici i da sve to što ona radi ima svoju cijenu. Vidimo to svaki dan, poručila je Hribljan.
Zvonimir Repač, jedan od predavača na projektu Ženska perspektiva je rekao nešto više o samom projektu.
– Bilo je puno seminara i radionica na kojima smo radili u grupama, ovisno o teritoriju. Obrađivali smo razne teme, a radilo se je uglavnom o upravljačkim vještinama, o marketinškim vještinama, o izradi poslovnog plana, na koji način se prezentirati u promotivnim kanalima i sve ono što bi poduzetnik trebao znati kada iz startne faze želi prerasti u poslovni subjekt.
U sklopu projekta održano je i putovanje u Istru, a razlog tome je što je upravo Istra daleko ispred svih ostalih regija i u kvaliteti poduzetništva, ali i u zajedništvu, kazao je Repač, koji ističe kako ovim projektom žele ostvariti osjećaj samostalnosti i sigurnosti, da se može nastupiti među konkurentima koji već postoje na tržištu, a isto tako žele osigurati i vidljivost. Naime, želja je da Ženska perspektiva preraste u Klub uspješnih poduzetnica.
– Mnoge žene vrlo često ne ukalkuliraju svoj rad kao trošak ili udio u svom proizvodu, a one su vrlo često i žene i majke i domaćice, i tri stupa u kući – tako da se one moraju fokusirati i vidjeti što im je najvažnije jer će inače biti jako umorne i izgubiti se u svemu tome.
Za muškarce to vrijedi malo manje jer smo mi ipak još neko muško društvo i od muškarca se ne očekuje, nažalost, još uvijek, da jednako podmetne svoje leđa. A još gore od toga je da žene to prihvaćaju, poručio je Repač koji je napomenuo kako je u projektu sudjelovalo 65 poduzetnica od kojih se većina želi baviti poljoprivredom u svim oblicima, ali i rukotvorinama.
– Bavimo se uzgojem i preradom voća i povrća, od čega se najviše bavimo jabukama; radimo voćne sokove, ocat i džemove.
Polako nam se širi tržište, sve je počelo ozbiljnije kada smo otvorili štand na tržnici u Zagrebu. To nam je sekundarno zanimanje; suprug i ja smo profesori Engleskog jezika i radimo u školi. Ovime smo se počeli baviti iz hobija, ali onda je postalo ozbiljnije – uz pomoć ovog projekta tržište se dalje širi i uistinu se događaju neke pozitivne stvari.
Ovo je krasan projekt, dobili smo općenita znanja o poslovanju, ali i konkretna znanja; deklariranje proizvoda ili oglašavanje na internetu, tako da smo imali vrlo korisne radionice.
Najkonkretnija stvar koja će nam se dogoditi će biti prodaja ovog ljeta u Umagu, naime zahvaljujući ovom projektu ćemo imati štand u Umagu, cijelo ljeto na raspolaganju članicama ovog projekta, istaknula je Draženka Kešić, vlasnica OPG-a.