Unazad nekoliko godina, mjesec studeni obilježava se kao „Movembar“ ili „Studeni bez brijanja“. Tijekom cijelog mjeseca muškarci ne briju bradu ili puštaju brkove kako bi podigli svijest o porastu broja oboljelih od karcinoma prostate i testisa. „Movembar“ ima za cilj rano otkrivanje ove zloćudne bolesti, a inicijativa je krenula 2003. godine iz Australije.
Želimira Bertića iz Zavoda za javno zdravstvo Bjelovarsko – bilogorske županije upitali smo zašto je važno da muškarci više brinu o muškom zdravlju.
– Karcinomi su u današnje vrijeme veliki zdravstveni problem. Nažalost, o muškom zdravlju se dosta malo govori, no vidljivi su određeni pomaci. Društvo je više usmjereno na žene i njihovo zdravlje, ali one su u usporedbi sa muškarcima puno odgovornije. Prema statistici, karcinom prostate je na prvom mjestu kada je u pitanju bolest od koje muškarci najčešće oboljevaju, ne samo kod nas, već i u svijetu. Taj karcinom je dugi niz godina bio na drugom, trećem mjestu, jer su vodeći bili karcinom pluća i debelog crijeva. U Hrvatskoj godišnje od karcinom prostate oboli oko 2 300 muškaraca, a umire oko 800. Povećanje brojke pripisujemo sve češćim odlascima urologu i većem broju testiranja muškaraca. Vjerujem i nadam se da će ovaj članak muškarce koji imaju simptome dodatno motivirati za posjet liječniku. Najčešći simptomi su krv u mokraći, bolovi, nemogućnost održavanja normalnog mlaza i učestalo, otežano mokrenje noću. Karcinom prostate i testisa može biti prisutno čak i deset godina, a da muškarci ne osjećaju nikakve simptome. Tijek razvoja bolesti je prilično spor i pretežito obolijevaju stariji muškarci. Rizične skupine su muškarci u dobi nakon 70 godina, no naravno da postoje i mlađi bolesnici. Točan uzrok karcinoma prostate još nije poznat, ali znamo da je kod njega jako prisutna obiteljska anamneza, rekao je Bertić.
Kao i kod svakog karcinoma, najvažnije ga je prepoznati na vrijeme. Ukoliko se karcinom prostate otkrije u početnoj fazi, preživljavanje je između 70 i 90 posto. Metode otkivanja karcinoma prostate su digitalno rektalni pregled i putem tumorskih biljega. Također, često dolazi i do bakterijske upale prostate koja može pokazati vrlo slične simptome kao što su i kod karcinoma. Podsjetimo, u Bjelovaru imamo kvalitetne stručnjake za ovo područje.
– Na godišnjoj razinu, na području naše županije od karcinoma prostate oboli više od 50 muškaraca, a umire oko 40. U usporedbi sa drugim županijama, imamo nižu smrtnost. To pokazuje da dobro radimo ovaj posao, a možda su i muškarci na našem području odgovorniji i na vrijeme se jave svome liječniku opće prakse. Sa redovitim preventivnim pregledima muškarci bi trebali krenuti već nakon 40. godine, posebno kada je prisutna obiteljska anamneza, pojasnio je dr. sc. Želimir Bertić.