Grad Bjelovar, jedan je od prvih gradova u državi koji je krenuo u izradu studije i strategije zelene infrastrukture. Uslugu izrade studije i strategije zelene infrastrukture radi tvrtka 3E PROJEKTI d.o.o. iz Zagreba, izrađuje se od veljače i trenutno je u završnoj fazi. Naime, u tijeku je analiza prikupljenih podataka s terena o čemu smo više doznali u utorak, 31. svibnja 2022. na konferenciji za medije.
Konferenciji su uz bjelovarskog gradonačelnika, bile prisutne direktorica tvrtke 3E projekti d.o.o. Jasna Matulić te krajobrazne arhitektice Matea Leljak i Nikolina Krešo.
– Predivan, zeleni središnji gradski park samo je početak jedne sustavne priče koju je Grad Bjelovar pokrenuo po pitanju zelene infrastrukture. Na području grada imamo još nekoliko potencijalnih lokacija koje ćemo svakako iskoristiti za studiju i strategiju. Bjelovarski vrt, prostor u blizini novog Nogometnog stadiona i Borik samo su neke od lokacija. Izradom strategije zelene infrastrukture, Grad Bjelovar će poticati zelene investicije, smanjenje efekta toplinskih otoka, temperature u gradu, prilagođavanje klimatskim promjenama, kao i ublažavanje posljedica tih promjena. Spomenuti dokument puno će nam značiti za prijavu na EU projekte za razdoblje od 2021. do 2027. godine. Dakle, nije važno da li si liberal ili “zelen”, važno je znati kako dobro upravljati gradom, poručio je gradonačelnik Dario Hrebak.
U cijeloj ovoj priči, bjelovarski gradonačelnik ima samo jedan zahtjev za to je da svi glavni ulazi u Bjelovar posjeduju zelenu infrastrukturu. O dosadašnjim rezultatima studije, više smo saznali od krajobrazne arhitektice iz Zagreba.
– Studija i strategija stigle su do visoke faze. Obišli smo cijeli grad i izvršili dronsko snimanje, čime smo pokrili cijelo gradsko područje i sva prigradska naselja. Oformili smo bazu podataka vezanu za stanje vodnih tijela, područja šuma, problematičnih gradskih prostora i slično. Trenutno radimo analizu tipova otvorenih prostora, gdje ćemo kartirati cijelo područje grada i odrediti koje su zone potencijalne za razvoj zelene infrastrukture, kako bismo došli do strateškog dijela, odnosno plana. Za točno određene lokacije ćemo potom imati propisane mjere i aktivnosti, pomoću kojih ćemo moći vidjeti na koje izvore financiranja se možemo prijaviti. Također, izradili smo anketu koju ćemo ovih dana postaviti online. Na taj način od građana želimo saznati njihova mišljenja i anketa će se sastojati od 22 pitanja, pojasnila je krajobrazna arhitektica Matea Leljak te pozvala građane da u što većoj mjeri sudjeluju u anketi kako bi se njihovo mišljenje uvažilo i uklopilo u cjelokupan projekt.
Sa stručnog gledišta, Bjelovaru nedostaje malo više uređenijih prostora, no vidljiv je ogroman potencijal. U sklopu samog gradskog centra postoje veliki zeleni potezi koje treba razvijati i održavati. Jedan od boljih primjera zelenog prostora u gradu svakako je središnji gradski park. Po pitanju manjih prigradskih naselja, uočeni su otvoreni prostori koji se najviše vežu za društvene domove, trgovine i osnovne škole. Riječ je o prostorima na kojim se redovito okupljanju ljudi, odnosno mještani i samim time postaju veliki potencijal za razvoj zelene infrastrukture izvan gradskog područja. U cijelom procesu važno je u obzir uzeti i povezivanje gradskih parkova sa širom okolicom.