U cilju promoviranja zdravih prehrambenih navika, a s ciljem povećanja udjela voća i povrća, mlijeka i mliječnih proizvoda u svakodnevnoj prehrani, Republika Hrvatska od 2013. godine prema principima Europske unije provodi Školsku shemu kao mjeru namijenjenu učenicima osnovnih i srednjih škola.
U skladu s tim, Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, provela je Javni poziv za iskaz interesa dobavljača za sudjelovanje u Školskoj shemi. Interes je na taj način iskazala i braniteljska socijalno – radna zadruga Bilogorska košara, koja je tijekom listopada i studenog bila dobavljač voća i povrća s najviše bodova u RH prema provedenom Javnom pozivu.
Trenutno na popisu imaju čak 31 školu u našoj županiji koju opskrbljuju domaćim i svježim voćem i povrćem. Riječ je o gotovo osam tisuća učenika koji te proizvode i konzumiraju.
Više o svemu saznali smo u petak 17. prosinca kada je ispred trgovine Bilogorska košara održana konferencija za novinare.

– Prošla je točno godina dana od otvaranja Bilogorske košare. Našim malim poljoprivrednicima treba dati šansu i mogućnost plasiranja njihovih proizvoda na tržište. Iz toga razloga Grad Bjelovar i TZ Bilogora – Bjelovar su zajedno sa domaćim proizvođačima prije godinu dana oformili braniteljsku socijalno – radnu zadrugu. Nažalost, mali poljoprivrednik u RH sam za sebe teško može funkcionirati, biti konkurentan i probiti se do kupaca, posebno u trgovačkim centrima. Iz toga razloga je svakako bolji oblik udruživanja. Politika mora biti u službi čovjeka i poljoprivrednika, jer jedino na taj način naša zemlja i gradovi mogu napredovati. Grad Bjelovar je prvo krenuo sa već poznatim projektom “Bjelovarski doručak ”putem kojeg sve naše škole i vrtići djeci nude domaću hranu. Danas je u taj projekt uključeno između 20 i 30 zadrugara, oko osam tisuća učenika i 30 škola. S obzirom da je prijašnji prostor u kojem se dućan danas nalazi dugo godina stajao prazan i neiskorišten, shvatili smo da ga je bolje urediti i prenamijeniti u trgovinu s domaćim proizvodima. Primijetio sam da su cijene malo previsoke i smatram da ih je potrebno korigirati. Sto kuna za jednu staklenku meda je ipak previše. Grad Bjelovar će svakako i dalje pružati potporu Bilogorskoj košari, rekao je zamjenik gradonačelnika Igor Brajdić.
Bilogorskoj košari dodijeljena je minimalna cijena zakupa prostora, dok Grad Bjelovar snosi troškove režija.

– Okupili smo lokalne proizvođače i OPG-ovce koji manje više proizvode na tradicijski način. Također, pronašli smo i proizvođače proizvoda kojih nema na Bilogori, pa smo u cilju proširenja asortimana u ponudu uvrstili i njihove proizvode. Ove godine smo krenuli i sa Školskom shemom. Imamo više od 30 škola, što gradskih, što županijskih koje opskrbljujemo domaćim proizvodima, odnosno voćem i sokovima. Zasada nemamo nikakvih problema, a učenici i ravnatelji su prezadovoljni. U slijedećoj godini očekujemo suradnju sa 20 srednjih škola i učeničkim domovima, čime bismo dosegli brojku od deset tisuća učenika. U prosjeku, radilo bi se o jedne i pol do dvije tone tjedno voća i nešto manje povrća. Svaki učenik ima pravo na jednu voću između 150 i 200 grama, pojasnio je predsjednik Uprave Bilogorske košare Vladimir Valenta.
Na primjedbu oko previsokih cijena u Bilogorskoj košari osvrnuo se Nenad Horvat.
– Mi smo obveznici PDV-a i nas se ne može uspoređivati sa prodavačima na tržnici gdje PDV-a nema. Obveze prema državi mi moramo ispunjavati. Cijene određenih proizvoda su niže nego u trgovačkim centrima, a kod nas je ipak riječ o domaćim, svakako kvalitetnijim proizvodima. Pojedine osobe koje su bile skeptične prema Bilogorskoj košari su nas posjetili i ovdje nastavili kupovati, kaže Horvat.
Iz domene turizma, govorila je direktorica Turističke zajednice Bilogora – Bjelovar.

– Mi smo, zajedno sa Gradom Bjelovarom od samog početka bili podrška našim proizvođačima. Vjerujem da im Bilogorska košara olakšava distribuciju proizvoda prema krajnjem potrošaču. Meni je važno da domaći proizvodi budu prisutni jer na taj način mali hrvatski seljak može opstati na tržištu. Također, veliki naglasak stavljamo i na turiste i sve posjetitelje Bjelovara i okolice koje uvijek upućujemo u Bilogorsku košaru, na bjelovarsku tržnicu i kupnju na OPG-ovima, odnosno na kućnom pragu naših proizvođača, ističe Ana Kelek.