Danas je u Čazmi održana završna konferencija projekta „Za zdravlje Bjelovarsko-bilogorske županije“, koji za cilj ima podizanje standarda liječenja pacijenata u ambulantama primarne zdravstvene zaštite i omogućavanja obavljanje dodatnih pretraga u sklopu ambulanti Domova zdravlja.
U sklopu projekta tako su obnovljene zgrade Domova zdravlja u Čazmi, Daruvaru, Grubišnom Polju i Garešnici, a ambulante Domova zdravlja diljem županije opremljene su i novom dijagnostičko-terapijskom i medicinsko-tehničkom opremom. Konkretno, u ambulante Domova zdravlja stigle su 64 vrste različite medicinske opreme, odnosno 532 komada, a u sklopu projekta održane su i edukacije za naše doktore vezane uz korištenje pojedine opreme.
Ovom europskom projektu vrijednom 13,5 milijuna kuna nositelj je Bjelovarsko-bilogorska županija, koja je od tog iznosa osigurala 3,8 milijuna kuna. 8,5 milijuna kuna iznose europska sredstava, dok 1,2 milijuna kuna dolazi iz Fonda za sufinanciranje EU projekata.
Župan Damir Bajs ističe kako se radi o projektu koji je jedinstven po tome što se najveći dio ulaganja ne odnosi na središte županije već na okolna mjesta.
– Ovo je projekt koji je specifičan po tome što smo zauzeli stav da se najveći dio sredstava neće dati u središte županije u Bjelovar, nego je 80% sredstava išlo u ordinacije opće medicine koje su pri općinama i drugim gradovima. Investicije su išle u naše ispostave, a ne u središte županije. Smatrali smo da tamo treba pojačati ukupnost napora da se digne standard zdravstvene zaštite i omogući liječnicima kvalitetan rad. U svaku ordinaciju u opremanje, u građevinskom smislu, je uloženo oko 150 tisuća kuna u prosjeku. Za opremu je dano od 70 – 100 tisuća kuna po svakoj ordinaciji, kazao je župan istaknuvši:
– Mislim da smo digli jednu mogućnost da naši sugrađani imaju ono što je vrlo bitno, a to je najbolja moguća primarna zdravstvena zaštita koja je vezana uz naše mogućnosti potpore istoj, poručio je župan Bajs.
Ravnateljica Doma zdravlja Bjelovarsko-bilogorske županije Ljubica Čaić ističe da je ovaj projekt od velike važnosti jer bez primarne zdravstvene zaštite nema ni sekundarne ni tercijarne.
– Ovo je zaista bio vrijedan projekt, 13,5 milijuna kuna je uloženo u primarnu zdravstvenu zaštitu. Dugo radim u zdravstvu, to nikada nije bilo do sada i zaista treba zahvaliti Županiji koja je nositelj i motor projekta sa županom Damirom Bajsom na čelu. Nadam se da to nije kraj ulaganju u primarnu zdravstvenu zaštitu i da će ona stati na svoje noge, da ćemo imati više liječnika, rekla je Čaić.
A kakva su iskustva liječnika, što misle o projektu i novoj opremi, kazao je doktor Bruno Zadro.
– Oprema, ne samo da je dobra, nego je, u odnosu na dosadašnju, svemirska. Ono na čemu ja radim su najnoviji uređaji najnaprednije generacije, tako da mi sada u primarnoj zdravstvenoj zaštiti po prvi puta imamo bolju tehnologiju nego što je to ima bolnica. No, kad se sastavi dobar kadar i dobra oprema, jedino to unaprjeđuje zdravstvenu zaštitu, a ona je divovski korak napravila zahvaljujući ovom programu, rekao je dr. Bruno Zadro.