Nakon što mu je odobreno stopostotno financiranje iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj, Grad Bjelovar nastavlja s aktivnostima u sklopu projekta pod nazivom Poučno tematska staza s pratećim sadržajima – šuma Lug, Bjelovar.
Projekt je vrijedan ukupno 742.006,25 kuna i između ostalog podrazumijeva rekonstrukciju postojeće pješačke staze, izvođenje i uređenje poučno – tematske staze, orezivanje stabala te uređenje postojećeg prostora za rekreaciju i edukaciju.
U skladu s tim, u utorak 2. studenog održana je uvodna konferencija projekta na prostoru Spomen – područja šume Lug gdje su istog dana započeli građevinski radovi.

– U Bjelovaru je otvoreno još jedno gradilište. Na odobrenje izvođenja ovih radova, čekali smo punih osam mjeseci. U suradnji s našim partnerima odlučili pokrenuti projekt putem kojeg će ovaj dio grada biti dodatno uređen. Staze će biti dugačke oko 500 metara, a s obzirom da ovdje već postoji dječje igralište, ono će biti obnovljeno i dodatno opremljeno. Šuma Lug je važna zbog svega onoga što se tijekom povijesti ovdje događalo, stoga joj želimo dati novo ruho. Prostor će svakako biti uređeniji, primamljiviji i sadržajniji, rekao je bjelovarski gradonačelnik Dario Hrebak.
Tijekom listopada Grad Bjelovar je napokon primio obavijest o dodjeli financijskih sredstava. Putem projekta bit će uspostavljena poučno tematska staza cirkularnog tipa s pratećim sadržajima, a krenulo je i izvođenje pristupne staze.

– Popratni sadržaji bit će postavljeni u deset smjerokaza. Svi planirani elementi su vrlo zanimljivi, od malog natkrivenog odmarališta tipa sjenice, zatim vidikovca otvorenog tipa, sedam drvenih informativno – edukativnih ploča o biljnom i životinjskom svijetu šume Lug, pa sve do povijesnih znamenitosti, pet drvenih skulptura životinja koje će obilježiti njihova staništa, obnove postojećih sprava na dječjem igralištu, postavljanja novih, kao i sigurnosne podloge. Zbog sigurnosti posjetitelja, uz kanal će biti postavljena sigurnosna ograda. Također, provest ćemo sanitarnu sječu i orezivanje potencijalno opasnog drveća, pojasnila je Ivana Bekavac, viša stručna suradnica za provedbu programa Europske unije i međunarodnu suradnju Grada Bjelovara.
Sveukupno trajanje projekta predviđeno je na dvije godine, do 30 mjeseci. Što se tiče samih radova, završetak se očekuje tijekom naredna tri mjeseca.
Jedan od partnera na projektu su i Hrvatske šume, odnosno Uprava šuma podružnica Bjelovar.

– Ovo je zaista hvalevrijedan projekt i mi ga podržavamo u potpunosti. Inače, šuma je imala gospodarsku ulogu i trebala je biti posječena, no zbog građanstva i njezinih prednosti, od toga se odustalo. Sanitarna sječa je jako važna, najviše zbog sigurnosti građanstava i posjetitelja. U šumi se nalazi hrast lužnjak i stara je 140 godina. Svake dvije do tri godine potrebno je sanirati bolesna stabla. Hrvatskim šumama je itekako stalo do održavanja i očuvanja ovakvih prostora, kazala je Tatjana Faletar, diplomirana inženjerka šumarstva iz Hrvatskih šuma – podružnica Bjelovar.