U petak, 4. listopada u Velikoj vijećnici Grada Bjelovara održana je prva radionica koju su organizirali Državna škola za javnu upravu i Centar za cjeloživotno učenje i kulturu Bjelovar, odnosno sljednik Pučko otvorena učilište Bjelovar. Prije same radionice potpisan je Sporazum o suradnji između Državne škole za javnu upravu i Centra za cjeloživotno učenje i kulturu Bjelovar. Riječ je o pilot projektu koji će službenicima lokalne uprave i samouprave omogućiti besplatno stručno usavršavanje i učiniti im ga dostupnijim.
Na ovaj način Centar za cjeloživotno učenje i kulturu Bjelovar želi pridonijeti razvoju javnih usluga građanima i na lokalnoj razini, omogućavajući službenicima kvalitetno, a besplatno cjeloživotno obrazovanje. Do sada je premali broj službenika s područja Bjelovarsko – bilogorske županije sudjelovao na radionicama, što u centru žele promijeniti. Prema podacima aktualnim podacima, u njihovim je programima, u razdoblju od 2014. godine pa sve do danas, sudjelovalo ukupno 166 službenika iz Ureda državne uprave te tijela JL(R)S s područja Bjelovarsko – bilogorske županije. Taj broj uskoro bi se trebao povećati, što će za građane značiti kvalitetniju i bolju uslugu lokalne uprave i samouprave.
– Naša zadaća je što više građana uključiti u cjeloživotno učenje i tako doprinijeti njihovom profesionalnom i osobnom razvoju. U Pučkom otvorenom učilištu povećali smo broj stranih jezika koji se mogu učiti, pa tako danas možete kod nas učiti kineski, počeli smo sa digitalnim opismenjavanjem, besplatnim radionicama za programiranje za osnovnoškolce, kao i radionicama kretivnog stvaralaštva, rekla je ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Zvjezdana Galkowski.
Državna škola za javnu upravu djeluje od 2011. godine i iz godine u godinu nudi sve veći broj programa kojima je cilj trajno podizanje razine i kvalitete znanja, vještina i sposobnosti radi oblikovanja profesionalnog, djelotvornog i učinkovitog javnog sektora koji će pružati pravodobne i kvalitetne javne usluge u skladu s najboljim općeprihvaćenim standardima. Radionice se uglavnom održavaju u Zagrebu, a ponekad u Rijeci, Splitu, Osijeku i Varaždinu, a od sada će biti i u Bjelovaru i Daruvaru.
– Sa zajednicom županija, gradova i općina organizirati ćemo daljnje edukacije za službenike, pri čemu vjerujem da će nam i Vlada RH, pošto je naš osnivač dodijeliti određena sredstva. U Državnoj školi za javnu upravu radi nas svega 15, od čega je devet stručnih djelatnika. Proračun škole je šest milijuna kuna. Imamo preko 400 programa i provodimo četiri EU projekta, uvodimo digitalizaciju kao i Bjelovar, a nadam se da od slijedeće godine krećemo sa e-učenjem. Tako će dužnosnici u bilo kojem trenutku moći pristupiti učenju. Razvoja javne uprave nema bez jačanja kapaciteta upravo dužnosnika, rekao je Rudolf Vujević ravnatelj Državne škole za javnu upravu.
Tema prve radionice bila je „Leadership“ za dužnosnike i rukovoditelje, koji će tako svojim primjerom potaknuti ostale službenike na sudjelovanje u budućim radionicama.
– Grad Bjelovar jako puno pažnje posvećuje edukaciji svojih službenika. Na tome ne štedimo, pogotovo u ovom digitalnom dobu. Mi smo svojim ozbiljnim pristupom digitalizaciji napravili jedan veliki iskorak. Postajemo digitalni grad, odnosno digitalni servis za građane. Nove tehnologije će nažalost zamijeniti određene radne procese, a pritom i neke djelatnike. Grad Bjelovar želi imati profesionalne ljude, educirane, željne napretka. Osobno nemam ništa protiv državene administracije i uvijek ju hvalim kad god je to moguće, a kada je to opravdano, rekao je gradonačelnik Bjelovara Dario Hrebak.
– U jednoj ustanovi u kojoj sam radio imali smo djelatnika koji je radio samo i jedino obračun plaća za kojih stotinjak ljudi. U realnom sektoru, to osoba zadužena za taj posao radi dva do tri dana, uz sve ostale poslove za koje naravno odgovara. Vremena takvog rada su po mome mišljenju odavno prošla. To već govori koliko su potrebne promjene u javnoj upravi i koliko je važna edukacija, naglasio je predsjednik Gradskoga vijeća Ante Topalović.