Školarci su se 10. siječnja vratili u svoje školske klupe, no situacija je kako u cijeloj Hrvatskoj, tako i u našoj županiji po pitanju pandemije koronavirusa i dalje prilično nepovoljna. Svakodnevne visoke brojke dokazuju kako se omikron varijanta virusa širi vrlo brzo te jednako pogađa starije osobe, radno aktivno stanovništvo, učenike osnovnih i srednjih škola te vrtićance.
– Svakodnevno komuniciram s ravnateljima naših osnovnih škola koji u ovim trenucima u potpunosti žele organizirati online nastavu. Ja ih potpuno razumijem, jer učiteljima i učenicima u ovoj situaciji nije nimalo lako i jednostavno. Isto tako nije lako niti roditeljima jer ako njihovo dijete od sedam godina nastavu prati od kuće roditelj treba uzeti godišnji odmor, a da ne govorimo da on-line nastava nikada ne može biti kvalitetna kao u učionici. Napominjem da Stožer civilne zaštite Grada Bjelovara nije propisao pravilo da ukoliko je jedno dijete ili nekoliko njih u razredu zaraženo, da svi ostaju doma. U prosjeku, u Bjelovaru imamo zaraženo tridesetak učenika po školi i mislim da to nije neka prevelika brojka. Veliki je broj djece koja nastavu prate online i to zbog jednog ili dvoje zaraženih učenika. Po meni bi logično bilo da djete koje se zarazi bude u izolaciji, a da zdrava djeca idu na nastavu. Tako da, zalažem se za nastavu u fizičkom obliku u učionici dokle god se to bude moglo, poručuje Igor Brajdić, zamjenik gradonačelnika Bjelovara.
U utorak 25. siječnja, Nacionalni stožer civilne zaštite RH najavio je obavezu samo-testiranja učenika kod kuće i to u cilju otkrivanja zaraženosti koronavirusom. U slučaju pozitivnog ishoda testa, učenik će ostati kod kuće, odnosno vrlo vjerojatno biti upućen na PCR testiranje.
– Gledajući neke druge zemlje u okruženju, moram ponoviti da Hrvatska ipak nema toliko rigorozne mjere. Austrija i Njemačka zaista provode neke od ograničavajućih i najstrožih mjera. Osobno se ne slažem s testiranjem školaraca, jer smatram da je taj novac pametnije usmjeriti na kvalitetnije stvari, poput obrazovanja djece. Jer, zaista nisam siguran što želimo postići sada testiranjem. No, nažalost, o tome ne odlučujem ja, niti itko iz Bjelovara, kaže Brajdić i dodaje zalažem se za nastavu u fizičkom obliku u učionici dokle god se to bude moglo
TRENUTNA SITUACIJA U BJELOVARSKIM OSNOVNIM ŠKOLAMA
Kakva je točno situacija u bjelovarskim osnovnim školama, saznali smo iz prve ruke, direktno od samih ravnatelja škola.
– Od 648 učenika, njih 278 nastavu prati po modelu C, odnosno online. Trenutno je u samoizolaciji 131 učenik te 15 razrednih odjela koji su na online nastavi. Imamo 12 učitelja pozitivnih na koronavirus i oni su na bolovanju. Svakako bi bilo bolje da svi krenu s online nastavom, jer nam je užasno veliki problem pokrivati sve zamjene i bolovanja, kaže Goranka Preskočil, ravnateljica III. OŠ Bjelovar.
Prema riječima ravnateljice, situacija u II. OŠ školi pretjerano se ne razlikuje od one u drugim školama. Od 35 razreda, 14 odjeljenja radi po modelu C.
– Imamo dosta zaraženih učenika, ali i roditelja. Dio djece je u samoizolaciji zbog članova kućanstva te dio zbog prijatelja. Uglavnom, situacija se mijenja iz minute u minutu i dosta je sve teško pratiti. U kompliciranoj situaciji se nalazimo svi, od učenika, njihovih roditelja, obitelji, pa do učitelja i ostalih školskih djelatnika. Mislim da bi nam svima bilo puno lakše da se nastava na određeno vrijeme prebaci online, smatra ravnateljica Ines Kapša.
Nakon prošlotjedne nastave na daljinu, učenici V. OŠ sada su u svojim školskim klupama.
– Poznato je da naša dječica imaju razne teškoće, što im dodatno otežava cijelu situaciju vezanu za pandemiju. Naši učenici su u zdravstvenom pogledu osjetljiviji i iz tog razloga ih moramo dobro čuvati i štititi. Od 13 razrednih odjela, ovaj tjedan imamo 5 na daljinu. Učenici koji imaju bilo kakve simptome, nastavu prate od kuće. Učitelji su nam uglavnom dobro, pa nekako uspijevamo organizirati i izvršavati sve školske obveze, otkriva Jasmina Vuković, ravnateljica V. OŠ Bjelovar.
Od ukupno 36 razrednih odjeljenja u bjelovarskoj IV. OŠ, ukupno 17 školu pohađa online. Ravnatelj škole ističe kako je stanje prilično teško, no da cijeli kolektiv daje sve od sebe kako bi se učenici obrazovali sa što manje problema.
– Nastavu uspijevamo održati uživo, no sve je veći broj učitelja koji idu u izolaciji. Ukoliko će se situacija pogoršavati, morat ćemo u suradnji s epidemiolozima, Gradom Bjelovarom i bjelovarskim Stožerom civilne zaštite poduzeti određene daljnje korake, poručuje ravnatelj Nikola Margetić.
Nažalost, ništa bolja situacija nije ni u I.OŠ u kojoj obolijeva sve više učitelja.
– Zasada se još uvijek uspješno pokrivamo sa zamjenama. Situacija se mijenja konstantno i doslovno nitko od nas ne zna što može očekivati u narednim satima, pa i minutama. Online nastavu trenutno pohađa 18 razreda, od ukupno 42, kazala je Martina Supančić, ravnateljica I. OŠ Bjelovar.