Zamjenica bjelovarsko – bilogorskog župana posjetila je u četvrtak 10. veljače Zavod za javno zdravstvo Bjelovarsko – bilogorske županije koji od nedavno raspolaže s PCR uređajem pomoću kojeg će biti omogućeno smanjenje čekanja građana na analizu uzorka. Prema posljednjim informacijama, u srijedu 9. veljače na novom uređaju je analiziran ukupno 91 uzorak.

– Uređaj je od velike važnosti, kako sada u vrijeme pandemije, tako i općenito za poslovanje Zavoda za javno zdravstvo BBŽ. Jedan smo od dva zavoda u Republici Hrvatskoj koji nisu bili u mogućnosti raditi PCR testiranja. Poslovanje zavoda je do sada bilo dosta loše i vjerujemo da će novi uređaj rad djelatnika podići na višu i kvalitetniju razinu. U 2021. godinu, ustanova je ušla s prenesenim gubitkom od 3,1 milijuna kuna, dok je prošlu poslovnu godinu završila s gubitkom u visini 2,5 milijuna kuna. Dakle, ipak je došlo do smanjenja. Županiju je nabava PCR uređaja stajala 200 tisuća kuna, kazala je Marija Jungić.
Zasada, analiza uzoraka radi se samo tijekom jedne radne smjene.

– Unatoč što naši djelatnici tijekom protekle dvije godine rade vrlo naporno, uspjeli smo se organizirati i osigurati djelatnike koji će raditi na analizi uzoraka. Od 58 djelatnika, imamo 38 zdravstvenih radnika i svi su raspoređeni na poslovima koji su neizostavni u radu naše ustanove. Određene službe preuzele su dio brzog antigenskog testiranja, dok je Odjel mikrobiologije zadužen za testiranje PCR-om. U jednoj smjeni mi na uređaju možemo obraditi 96 uzoraka i zasada smo ograničeni s kapacitetom i brojem djelatnika. Vjerujem da je sada vrijeme čekanja na nalaz PCR testova prilično skraćeno, a to vidimo i po zakazanim terminima. Nadam se da će vrijeme čekanja na nalaz sada biti minimalno, rekao je Vedran Trupac, v.d. ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo BBŽ.
Tijekom nekoliko proteklih tjedana, Bjelovarsko – bilogorska županija bilježi jako puno novozaraženih osoba, pa je taj broj danas, u četvrtak 10. veljače iznosio 239. U zavodu se nadaju da će se brojke u narednim danima napokon krenuti smanjivati.
– Na području naše županije procijepljeno je gotovo 50 posto ukupnog stanovništva, dok je oko 60 posto cijepljenog odraslog stanovništva. Interes za prvu dozu jako slabi i interes je gotovo nikakav, a tako je i sa trećom, odnosno booster dozom. Primjetno je da omikron varijanta uzorkuje nešto blažu kliničku sliku, što je vidljivo i po manjem broju hospitaliziranih kojima su potrebni liječenje i medicinska skrb. Naravno, na tako veliki broj oboljelih zabilježene su određene teže kliničke slike, pojašnjava Trupac.

O dodatnim mogućnostima PCR uređaja govorila je specijalistica medicinske mikrobiologije Zavoda za javno zdravstvo BBŽ.

– Molekularna dijagnostika je zadnji korak u kliničkoj mikrobiologiji. Osim dijagnostike COVID-a, mi ćemo uređaj kasnije moći primijeniti i za dijagnostiku drugih uzročnika, poput spolno prenosivih i respiratornih bolesti te infekcija probavnog trakta. U svakom slučaju, ovo je za nas veliki napredak u radu, otkrila je Sanja Krešić.