Usred epidemije koronavirusa u tijeku je borba za spas domaćeg gospodarstva, zbog čega je Vlada Republike Hrvatske 17. ožujka donijela niz posebnih mjera. Donešeno je ukupno 66 mjera namijenjenih za pomoć hrvatskom gospodarstvu, odnose se na osam ministarstava, dok je velik dio mjera usmjeren na očuvanje likvidnosti i radnih mjesta.
Hrvatski premijer Andrej Plenković poručio je kako je osnovna mjera da se poreznim obveznicima odgodi plaćanje poreznih obveza, na što su spremne komercijalne banke i HBOR. Tu su dakako uključene i potpore za očuvanje radnih mjesta.
Ministarstvo financija je predložilo beskamatnu odgodu plaćanja i/ili obročnu otplatu poreznih obveza, koje su nastale za vrijeme i uslijed posebnih okolnosti koje je prouzročila trenutna epidemija. Obročna otplata poreznih obveza propisat će se u u situacijama nužne stabilizacije poslovanja nakon prestanka izvanrednih okolnosti te će se također podmirivati bez obračuna kamata. Ideja je da se ovakva mjera trajno uvede u sustav kroz izmjene zakona, kako bi se mogla aktivirati u bilo kojim okolnostima koje mogu i u budućnosti utjecati na plaćanje poreznih obaveza, rečeno je na sjednici Vlade RH.
Očekivano je da će ova mjera najviše utjecati na proračune općina, gradova i županija, ali i Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje te Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje. Stoga će Ministarstvo financija putem ove mjere kroz preraspodjelu proračunskih sredstava omogućiti beskamatne zajmove kako bi se nadomjestila ova sredstva.
U svrhu očuvanja likvidnosti poslovanja hrvatskog gospodarstva, HBOR uvodi moratorij na kreditne obveze klijenata po postojećim plasmanima i reprogram postojećih kredita uz uvođenje počeka na otplatu glavnice. U suradnji s poslovnim bankama odobravat će se i novi krediti za financiranje tzv. hladnog pogona tvrtki.
Što se tiče mjera podrške, predloženo je uvođenje tzv. „stand still“ aranžmana od strane poslovnih banaka, točnije obustavljanje mjera prisilne naplate prema svim dužnicima u razdoblju od tri mjeseca, za koje vrijeme se i dalje obračunava redovna kamata, odnosno zakonska kamata. Dodatna mjera je mogućnost novih kredita za likvidnost i radni kapital ročnosti do tri godine.
Mjere koje se odnose na Ministarstvo rada i mirovinskog sustava su slijedeće:
- Potpore za očuvanje radnih mjesta u sektorima pogođenima koronavirusom.
- Privremena mjera suspenzija potpora za samozapošljavanje i zapošljavanje s ciljem osiguranja dodatnih sredstava za očuvanje radnih mjesta u sektorima pogođenima koronavirusom.
- Produženje trajanja mjere ‘stalni sezonac’.
- Osiguranje isplate minimalne plaće za osobe s invaliditetom zbog zadržavanja u zaposlenosti.
- Odgoda plaćanja novčane naknade za sve poslodavce obveznike kvote za zapošljavanje osoba s invaliditetom.
- Omogućavanje korisnicima EU potpora mogućnost privremene obustave ili odgode provedbe projekata, odgodu plaćanja povrata i uvažiti smanjeno ostvarenje planiranih indikatora na projektima uslijed objektivnih novonastalih okolnosti.
- Bezuvjetno produljenje trajanja projekta od tri mjeseca – za sve projekte sufinancirane iz Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali koji su u provedbi i sa rokom završetka u mjesecima ožujak, travanj i svibanj 2020.
- Potvrđivanje 75% potraživanih izdataka iz Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali kroz Zahtjev za plaćanje, a ostalih 25% po provedenoj kontroli ispravnosti izdataka u predmetnoj nabavi radova/roba i/ili usluga i donošenju odluke o ne/postojanju nepravilnosti kao temelja za zadržavanje 25% iznosa
- Financiranje 100 posto troška neto minimalne plaće u naredna tri mjeseca, uz mogućnost produženja, čime bi bilo obuhvaćeno oko 400 tisuća radnih mjesta (mjeru ne bi mogli koristiti poslodavci koji koriste druge mjere Hrvatskog zavoda za zapošljavanje i drugih davatelja, a kojima je opravdani trošak i trošak plaće, a poslodavcima koji će koristiti ovu mjeru uvodi se restrikcija uvoza radne snage ili zapošljavanja)
Kako će HZZ svoje aktivnosti usmjeriti na očuvanje radnih mjesta u djelatnostima i sektorima koji su najugroženiji, predlaže se privremena obustava potpora za samozapošljavanje i zapošljavanje. Osigurat će se isplata minimalne plaće za osobe s invaliditetom zbog zadržavanja u zaposlenosti te odgoda plaćanja novčane naknade za sve poslodavce obveznike kvote za zapošljavanje osoba s invaliditetom, s 30 posto na 20 posto minimalne plaće. U svrhu očuvanja radnih mjesta sezonske radne snage mijenjaju se uvjeti korištenja mjere Stalni sezonac, mjere koja je inače dostupna poslodavcima najviše u ugostiteljstvu i turizmu te uključuje novčanu pomoć u trajanju do šest mjeseci stalnom sezoncu, a poslodavcu sufinanciranje troška produženog mirovinskog osiguranja. Prijedlog je da se prava stalnom sezoncu i poslodavcu produlje na period dulji od šest mjeseci, a novčana pomoć ne može biti niža od iznosa minimalne plaće, umanjene za doprinose za obvezna osiguranja (za 2020. godinu iznosi 1.625,00 kuna). Trošak produženog mirovinskog osiguranja koji Zavod može sufinancirati je 664,39 kuna.
Mjere koje se odnose na Ministarstvo gospodarstva su slijedeće:
Uvođenje dodatnog grace perioda za obvezu očuvanja radnih mjesta, a da se pritom ne gubi pravo na potporne mjere vezano za realizaciju investicijskih projekata koji se provode sukladno Zakonu o poticanju ulaganja.
Mogućnost interventnog otkupa viškova u:
- stočarskoj proizvodnji, konfekcija i prerada u trajne i polutrajne prehrambene proizvode (mesne konzerve ili duboko smrzavanje i skladištenje),
- ratarskoj proizvodnji, skladištenje i prerada u polutrajne prehrambene proizvode (biljna ulja, šećeri, brašno i sl.),
- voćarstvu i povrćarstvu, skladištenje u kondicionim skladištima i prerada u polutrajne prehrambene proizvode te voćne napitke (sokovi, džem, konzervirano voće i povrće i sl.).
Interventna nabava
- dezinfekcijskih sredstava, sapuna i deterdženata za pranje, sredstava za dezinfekciju zatvorenih prostora, bolnica i drugih ustanova te zaštitne opreme za potrebe borbe protiv koronavirusa,
- ostalih proizvoda od potencijalno ugroženih industrijskih i poljoprivrednih proizvođača, te njihovo uvrštavanje u Bilancu strateških robnih zaliha.
Nabava sjemenske robe za potrebe poljoprivredne proizvodnje u slučaju njenog nedostatka, a u skladu sa zahtjevom Ministarstva poljoprivrede.
Hrvatska agencija za malo gospodarstvo, inovacije i investicije (HAMAG-BICRO)
- Moratorij na sve rate ESIF Mikro i Malih zajmova te Mikro i malih zajmova za ruralni razvoj do 31. prosinca 2020. te prolongat otplate/roka korištenja kredita za koje je izdano jamstvo.
- Uspostavljanje novog financijskog instrumenta Mikro zajam za ruralni razvoj za obrtna sredstva (brža obrada, poček, niža kamatna stopa).
- Kontra garancije za 50% glavnice za obrtna sredstva kredita za turizam (kamatna stopa 0,5%-0,75%-1,0%)
Mjere koje se odnose na Ministarstvo financija su slijedeće:
Odgoda i/ili obročna otplata javnih davanja
- Beskamatni zajam općinama, gradovima i županijama, Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranju (HZZO) i Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje (HZMO) do visine poreza na dohodak, prireza i doprinosa čije je plaćanje odgođeno i/ili je odobrena obročna otplata.
Hrvatska banka za obnovu i razvitak (HBOR)
- Uvođenje moratorija na kreditne obveze klijenata po postojećim plasmanima.
- Reprogramiranje postojećih kredita klijentima HBOR-a uz uvođenje počeka u otplati glavnice kredita.
- Odobrenje novih kredita za likvidnost gospodarskim subjektima za financiranje plaća, režijskih troškova i ostalih osnovnih troškova poslovanja tzv. hladni pogon (izuzev kreditnih obveza prema poslovnim bankama i drugim financijskim institucijama) u suradnji s poslovnim bankama.
- Odobravanje garancija (polica osiguranja) poslovnim bankama izvoznika i HBOR-u u okviru garantnog fonda osiguranja izvoza s ciljem odobravanja novih kredita za obrtna sredstva – likvidnost.
- Povećanje opsega garantnog fonda za osiguranje izvoza uključivanjem i sektor turizma sa ciljem omogućavanja izdavanja garancija (polica osiguranja) za kredite bankama i HBOR-u, za dodatna sredstva likvidnosti izvoznicima i sektoru turizma.
- Povećanje opsega garantnog fonda za osiguranje izvoza dodatnim proširivanjem krug prihvatljivih korisnika polica osiguranja sa izvoza i turizma na gospodarske subjekte koji posredno izvoze ili su dobavljači izravnih izvoznika.
Poslovne banke – mjere podrške
- Mjera uvođenja Stand still-a tj. obustave izvršenja svih mjera prisilne naplate prema svim dužnicima (pravnim ili fizičkim osobama) u razdoblju od tri mjeseca.
- Krediti za likvidnost i radni kapital (plaće i radni kapital izuzev obveza prema financijskim institucijama) ročnosti do tri godine.
- Provođenje reprograma od strane kreditnih institucija prema označenim klijentima po ubrzanom postupku bez reklasifikacije u status neispunjavanja obveza.