Moraju li sve banke poštivati prijedlog Vlade RH o moratorijima? Radi li se u tom slučaju o dobroj volji banaka? Odnosi li se moratorij na sve klijente banaka bez iznimke ili samo na one koji podnesu zahtjev i zatraže ga te na što se konkretno odnosi moratorij, na što se podrazumijeva ( kamate, glavnicu ili na jedno i drugo )? Pitanja je mnogo, a odgovora očigledno raznolikih.
Iz Hrvatske udruge banaka poručuju kako su imali vrlo čvrst pristup, pri čemu su predložili gospodarske mjere koje bi pomogle malim, srednjim i velikim poduzećima, ali i građanima. U fokusu su oni čije je poslovanje pogođeno teškom situacijom vezanom za pandemiju koronavirusom. Iako u ovom trenutku ne postoje zakonski propisi koji bi banke obvezali na provođenje mjera, Hrvatska narodna banka prilagodila je regulatorni okvir s ciljem održavanja likvidnosti gospodarstva i građana u krizi pandemije koronavirusa. Naglašeno je i da će se mogućnost moratorija odnositi samo na pravne, kao i fizičke osobe čije su poslovne aktivnosti u okolnostima pandemije ugrožene ili u potpunosti onemogućene. Oni čije poslovanje neće biti ugroženo i koji neće imati veliki pad prihoda, nastavljat će vraćati svoje obveze u skladu s ugovorom koji imaju sa svojom bankom.
U HUB-u su pojasnili kako su banke u većini slučajeva pripremile vlastite sustave i način zaprimanja zahtjeva građana. To znači da će građani u narednom razdoblju imati mogućnost dostaviti zahtjev za odgodom plaćanja kreditnih obveza, bilo digitalnim ili telefonskim putem. Za banke je trenutno najvažnije da građani mogu zahtjev dostaviti bez fizičkog odlaska u banku. Neke su banke već pokrenule komunikaciju s određenim dijelom građana, kako bi ih informirali o mogućnostima. Iznimno je važno naglasiti da svaka banka ima vlastitu politiku i uvjete odobravanja zahtjeva za odgodom plaćanja. Ipak, sve će banke ponuditi mogućnost od minimalno tri mjeseca odgode svih vrsta prisilnih naplata, dok će pojedine ponudit odgodu kreditnih obveza na tri, šest ili devet mjeseci. Moguće je i da se kreditne obaveze koje su trebale dospijevati za vrijeme moratorija, prebace na kraj otplatnog razdoblja kredita.
U „Addiko banci“ kažu da je ozbiljnost situacije prepoznata na vrijeme te kako se ubrzano radi na donošenju konkretnih mjera. Banka sve građane i poduzeća na čije je poslovanje i financije utjecala epidemija koronavirusa poziva da pošalju svoje zahtjeve i eventualne upite.
Erste banka pojasnila je kako će do 30. lipnja obustaviti aktivaciju novih instrumenata osiguranja za naplatu nepodmirenih dugovanja, nastalih nakon 31. prosinca 2019. godine. Ova mjera je za sve klijente, kako za građane, tako i za tvrtke. Privremeno će se ukinuti i obračun zateznih kamata na dugovanja koja imaju dospijeće u razdoblju od 31. ožujka do 30. lipnja. Erste banka će iznimno u travnju, otplatu anuiteta i rata s tekućih računa, umjesto 1. travnja provesti 9. travnja. Osim toga, svojim klijentima koji su dosad uredno podmirivali svoje obveze, no čiji su prihodi i poslovanje pogođeni utjecajem trenutačnih okolnosti, banka će omogućiti odgodu otplate kreditnih obveza u trajanju od tri do najviše šest mjeseci. Odgoda plaćanja podrazumijeva i mogućnost da klijent u tom razdoblju ne plaća glavnicu kredita niti pripadajuće obračunate redovne kamate, a za njezino korištenje neće se naplaćivati naknada. Ovisno o utjecaju okolnosti izazvanih krizom, banka će donijeti odluku o odobravanju odgode plaćanja za svakog pojedinog klijenta. Također, svi koji imaju pitanja vezane za mjere, mogu se obratiti u svoju poslovnicu, najbolje telefonskim putem ili e-mailom.
U PBZ banci kažu kako će odgodu plaćanja kredita svim korisnicima kredita kod kojih je došlo do pogoršanja financijske situacije smanjenjem ili potpunim gubitkom prihoda. Ova mjera podrazumijeva odgodu plaćanja glavnice kredita i pripadajućih kamata po kreditima u redovnoj otplati, na razdoblju od tri mjeseca, uz mogućnost produljenja za dodatna tri. Zbog socijalnog distanciranja, Privredna banka Zagreb osigurala je mogućnost podnošenja zahtjeva za odgodom plaćanja putem sredstva daljinske komunikacije. PBZ će osigurati podnošenje zahtjeva i u poslovnicama. Zahtjevi za odgodom plaćanja zaprimat će se u razdoblju od 15. travnja do 31. svibnja 2020. godine. Posebno uputstvo usmjereno je na korisnike kredita koji namjeravaju podnijeti zahtjev za navedenu mjeru. Preporuka je da se unaprijed pripremi sva potrebna dokumentacija kojom se dokazuje pogoršanje financijske situacije uzrokovane epidemijom koronavirusa. Za poslovne subjekte, PBZ je također omogućio on-line predaju „Zahtjeva za moratorij obveza po kreditu pravnim osobama i obrtnicima“. PBZ je donijela prvi paket financijskih mjera kako bi se osigurala pomoć za pravne osoba i obrtnike koji su pogođeni ekonomskim posljedicama. Riječ je o „Mjeri 1“ za pravne osobe i obrtnike kroz mogućnost odgode plaćanja kreditnih obveza, kamate i glavnice, u periodu od tri mjeseca i šest mjeseci, ovisno o vrsti proizvoda. U periodu moratorija kreditne obveze, kamata se obračunava, ali se ne naplaćuje. Obračunata kamata dospijeva jednokratno nakon isteka perioda moratorija. Ugovorena kamatna stopa se neće mijenjati, a banka neće naplaćivati obradu zahtjeva za moratorij.