U subotu 9. listopada održana je konferencija na temu projekta ‘Socijalno uključivanje osoba oštećena sluha Bjelovarsko – bilogorske županije’ koji se provodi uz potporu Europskog socijalnog fonda u sklopu Operativnog programa – Učinkoviti ljudski potencijali 2014. – 2020., a u okviru otvorenog poziva Razvoj usluge osobne asistencije za osobe s invaliditetom – faza III.
Ukupan iznos bespovratnih sredstava kojima se projekt financira iznosi 722.130,00 kuna. Nositelj projekta je Udruga osoba oštećena sluha Bjelovarsko – bilogorske županije. Tijekom 20 mjeseci trajanja, projekt će za cilj imati povećati kvalitetu života i dostupnost usluge tumačenja, prevođenja za ukupno 20 gluhih i nagluhih osoba smanjivanjem socijalne izoliranosti i prevladavanjem socijalnih barijera.
– Provedba projekta je krenula u srpnju, iako mi programe prevladavanja socijalnih barijera redovito provodimo od 2011. godine kada smo imali oko 20 članova. Broj je s godina postepeno rastao i danas imamo stotinjak članova od kojih 60 posto su gluhe osobe ili imaju teška oštećenja sluha. Prije ovog projekta, na raspolaganju smo imali samo dva tumača i prevoditelja koji nisu mogli pokriti potrebe svih naših članova. Na projektu je zaposlena koordinatorica projekta, kao i dva nova tumača, odnosno prevoditelja. Najveću podršku naši članovi trebaju tijekom boravka ili posjeta zdravstvenim ustanovama, bankama, raznim ustanovama i slično. Također, osobe s teškim oštećenjima sluha imaju potrebe i za odlaskom na kulturna zbivanja, predstave, izložbe, pri čemu je isto važna podrška tumača i prevoditelja. Provodimo i jedan mali projekt na županijskoj razini, u sklopu kojeg se gluhe i nagluhe osobe bave rekreativnim aktivnostima. Redovito se prijavljujemo na natječaja Grada Bjelovara, pa i na taj način osiguravamo sredstva za redoviti rad, iako su ona dosta mala, pojašnjava Marina Balenović, tajnica i prevoditeljica Udruge osoba oštećena sluha Bjelovarsko – bilogorske županije.
