Nakon Koprivnice, Boris Jokić sinoć je u Bjelovaru održao predavanje ‘Od Ramonesa do Rozge’ u prepunom Oka baru pred brojnim Bjelovarčankama i Bjelovarčanima među kojima su bili ravnatelji, profesori, učitelji, ali i učenici.
Jokić je predavanje počeo školskim zvonom za početak sata, pa je tako objasnio kako „Od Ramonesa do Rozge“ svi mogu imati mjesto u obrazovnom sustavu, braneći ideju da svatko od njih ima stavove i teme o kojima govore u svojim stihovima, i upravo stoga može ih se kritički promišljati.
– To je pak ulaznica u svijet naših školaraca i put kojim ih možemo poučiti kritičkom mišljenju i raspravljanju o velikim temama poput autoritarnosti, feminizma, slobode govora, te nadalje to povezivati s lektirom, rekao je Jokić.
Upravo zato, navodi Jokić, bitna je reforma obrazovanja, koju je prikazao kroz suvremenu glazbu. Tako je Jokić govorio o važnosti glazbe koju slušaju mladi, a isto tako zašto se više glazbenici ne odlučuju opisati to razdoblje svog života u svojim radovima.
Govorio je Jokić, što o školi i ljubavi pjevaju Šveđanke, a što Hrvati, te kako je Goran Bare završio u kurikulumu katoličkog vjeronauka. Dotaknuo se i pitanja zašto je važno zvati se Johnny i zašto se u školi nužno mora pričati o turbofolku.
Brojna su to pitanja o kojima je govorio Boris Jokić, čovjek koji je svoj doktorat stekao na Sveučilištu u Cambridgeu u Velikoj Britaniji koji se trenutno bavi znanstvenim projektom Hrvatske zaklade za znanost o obrazovnim aspiracijama učenika i roditelja.
Nakon predavanja uslijedila su brojna pitanja na koja je Jokić sa zadovoljstvom odgovarao jer ipak je ovo posebno druženje kojem se odazvao na poziv svoje kolegice Bojane Hribljan, zamjenice župana Bjelovarsko-bilogorske županije.
VEZANI ČLANCI:
Rozga i Afrika u Hrvatskim školama
Boris Jokić u Bjelovaru otkriva što o školi i ljubavi pjevaju Šveđanke, a što Hrvati