U četvrtak 17. prosinca, Veleučilište u Bjelovaru organiziralo je događaj pod nazivom “Diseminacija rezultata međunarodnih projekata srednjih škola i Veleučilišta u Bjelovaru” i to putem online platforme „Zoom“.
Inicijatorica događaja bila je Ivana Jurković, Erasmus koordinatorica Veleučilišta u Bjelovaru. Svrha ove videokonferencije bila je razmjena iskustava, iznalaženje mogućnosti dodatne suradnje na pripremi i provedbi međunarodnih projekata.
Svoje projekte, iskustva, stečene vještine i znanja su sa svim sudionicima videokonferencije podijelili predstavnici Veleučilišta u Bjelovaru, Gimnazije Bjelovar, Komercijalne i trgovačke škole, Medicinske škole, Obrtničke škole te bjelovarske Turističko ugostiteljske i prehrambene škole, kao i njihovi studenti i učenici.
Na samom počeku videokonferencije, sudionike su pozdravile Zrinka Puharić, dekanica Veleučilišta u Bjelovaru i Tatjana Badrov, prodekanica Veleučilišta u Bjelovaru.
– Ova ideja naišla je na sjajan odaziv svih dionika u našem gradu, što nas je ugodno iznenadilo i dodatno potaknulo naš optimizam. U vrijeme korona krize posebno je važno surađivati sa ustanovama izvan naših područja. Usprkos pandemiji, jačamo vlastite kapacitete, učimo, povezujemo se. Također, veselimo se budućim Erasmus putovanjima na kojima ćemo sretati drage ljude s kojima smo se povezali upravo preko projekata i u razdoblju pandemije, istaknula je Tatjana Badrov.
– U Erasmusu sudjelujemo od 2014. godine kada smo stekli Erasmus sveučilišnu povelju. Od tada do danas uspješno smo proveli sedam Erasmus projekata, a trenutno provodimo pet aktualnih projekata. Osobito smo ponosni na više od sto odlaznih i dolaznih studenata u Bjelovar, koji su sudjelovali u programima međunarodne razmjene na respektabilnim visokim učilištima diljem Europe i Azije, poručila je dekanica Puharić.
Veleučilište u Bjelovaru trenutno provodi projekte mobilnosti sa programskim i partnerskim zemljama te K2 strateško partnerstvo sa ukupno 14 partnera iz Europske unije i Rusije. Također, partnerstva su ostvarena i sa Škotskom, Indonezijom, BiH, Albanijom, Srbijom i drugim zemljama. Od 2012. godine Veleučilište u Bjelovaru je punopravan član organizacije Studija sestrinstva u Europi putem kojega je steklo iznimno puno Erasmus partnera.
– Do sada je više od sto naših studenata putem projekata imalo priliku steći svoja međunarodna iskustva. Također, moramo se pohvaliti i sa velikim brojem mobilnosti našeg osoblja, jer nam je svaka mobilnost donijela nova partnerstva i mogućnosti suradnje za naše studente. Sudjelovali smo i u brojnim transnacionalnim konferencijama. Svaki put kada Agencija za mobilnost ili neko drugo nacionalno tijelo potakne međunarodnu ili nacionalnu inicijativu, mi se rado odazovemo i uključimo. Naša nekadašnja studentica, a sada profesorica Elizabeta Hedl proglašena je jednim od deset lica Erasmusa u Hrvatskoj. Jako je važno naglasiti da kroz projekte naše veleučilište direktno povezujemo sa realnim sektorom. Ovu godinu smo posvetili istraživanju i edukaciji u vidu razvoja komunikacijskih i prezentacijskih vještina naših studenata u digitalno međunarodnom okruženju. Slijedeću godinu namjeravamo posvetiti implementaciji samih projektnih aktivnosti, u sklopu čega ćemo izraditi e-priručnik za provođenje nastave iz tog područja. Naši studenti će sudjelovati u razvoju nastavnih materijala te video sadržaja, rekla je Ivana Jurković, profesorica engleskog jezika i Erasmus koordinatorica Veleučilišta u Bjelovaru.
Svoja iskustva vezana za mobilnost putem prezentacije je podijelila završena studentica Studija sestrinstva u Bjelovaru Lorena Filipec, koja je tijekom studiranja sudjelovala u četveromjesečnoj Erasmus+ mobilnosti u Češkoj. Lorena je stručna praksu odrađivala na Odjelu abdominalne kirurgije u jednoj češkoj bolnici. Mlada Bjelovarčanka za Erasmus+ mobilnost ima samo riječi hvale, prvenstveno za mentoricu koja ju je vodila i pratila tijekom puna tri mjeseca obavljanja prakse, kao i za druge studente, organizaciju, način rada. Ipak, ono što je najvažnije od svega su stečeno iskustvo, nove stručne vještine i znanja. O svojim su iskustvima tijekom videokonferencije govorili i Filip Šavorić te Iva Stanković, također studenti Veleučilišta u Bjelovaru.
Prva srednja škola koja se predstavila sa svojim projektom „Time project“ bila je Gimnazija Bjelovar.
– Naš projekt je zapravo vrlo dostupan, namijenjen osnovnim i srednjim školama. On ne podrazumijeva fizičku mobilnost, već isključivo virtualnu. „Time project“ je međunarodni projekt koji se provodi posljednjih 25 godina, a pokrenut je u sklopu UN-a i UNESCO-a s ciljem povezivanja učenika osnovnih i srednjih škola putem razmjene iskustava, učenja o kulturama i radu UN-a. U sklopu projekta provodi se mnogo aktivnosti i svaka škola odlučuje u kojim će aktivnostima sudjelovati. Jedna od najzastupljenijih aktivnosti je kviz „Unite the nations“ za koji pitanja sastavljaju upravo učenici. U kvizu su ove godine sudjelovale 32 škole, sa 320 pitanja o 61 zemlji svijeta. Najponosniji smo što su ove godine naši učenici na kvizu osvojili prvo mjesto. Iz Gimnazije Bjelovar je sudjelovalo 47 učenika i učenica iz 11 različitih razreda, a ispit je trajao od 8,00 do 15,30 sati, pojasnila je Mihaela Kelava, profesorica matematike i informatike.
Gimnazijalci Korana Horvatek i Jan Posavac istaknuli su kako su glavna obilježja njihovog sudjelovanja u kvizu odlična suradnja, uspješan timski rad, stjecanje bogatog iskustva, novih znanja i vještina, produbljivanje prijateljskih odnosa, kao i istraživanje Interneta, korištenje raznih alata i društvenih mreža.
Erasmus+ mobilnost u Milanu predstavili su profesor engleskog jezika i koordinator Erasmus+ aktivnosti u Komercijalnoj i trgovačkoj školi Bjelovar, Mario Šavorić te srednjoškolci Ana Škondro i Noa Vujčić.
– Ovo je naš prvi Erasmus+ projekt pod nazivom „Izazovi komercijalista iz Hrvatske na praksi u Italiji“. Projekt je krenuo u prosincu prošle godine i završio je 1. prosinca ove godine. Na mobilnosti u Milanu bilo je 15 naših učenika. Ciljevi našeg projekta bilo je unapređivanje vještina i kompetencija učenika u smjeru međunarodne dimenzije obrazovanja i osposobljavanja, podizanje razine njihove interkulturalne osviještenosti te učenike učiniti spremnijima za rješavanje izazova u međunarodnom poslovnom okruženju primjenom komunikacijskih vještina na stranom jeziku. Ideja nam je bila pružiti im jedinstvenu mogućnost susreta sa profesionalnim situacijama u kojima će morati primijeniti teorijska znanja koje uče u školi, a sve to u jednoj izrazito urbanoj sredini kao što je Lombardija. Učenici su pozitivno utjecali i na ostale učenike naše škole koje su usmjerili prema uključivanju u slične projekte. Vjerujem i nadam se da smo u tome uspjeli, rekao je profesor Šavorić.
– Prije same mobilnosti sudjelovali smo u raznim aktivnostima koje su nam zapravo bile priprema za odlazak i boravak u Milanu. Koristili smo i OLS, točnije Online Linguistic Support, besplatnu platformu za učenju i provjeru engleskog jezika pomoću koje učenici procjenjuju razina poznavanja engleskog jezika u govoru i pismu. Tijekom boravka u Milanu odrađivali smo trotjednu stručnu praksu koja je obuhvaćala područje marketinga, izradu prezentacija, dizajniranje ambalaže, organizaciju računa i pošte, arhiviranje dokumentacije, rad na računalu, sistematizaciju popisa poslovnih partnera, izračunavanje troškova u tablicama, rad u uredu, izradu etiketa za ambalažu i slično. Bili smo obavezni voditi dnevnike prakse kako bi naši profesori vidjeli što smo sve u Milanu radili i kako bi nas na samom kraju cijele priče ocijenili, istaknuli su učenici Ana i Noa.
Medicinsku školu Bjelovar predstavile su ravnateljica Biljana Balenović i učenice Martina Rihtarić, Jelena Nekvapil te Ema Topalović.
– Naš projekt zvao se „Nauči, razmjeni i podijeli“ i trajao je 12 mjeseci. Partneri su nam bili iz Njemačke i Portugala. Imali smo dvije aktivnosti, u jednoj je sudjelovalo 30 učenika, po deset iz svake škole sa ciljem usvajanja kompetencija s područja bazalne stimulacije. U drugoj aktivnosti sudjelovalo je 12 strukovnih nastavnika. Njihov cilj bio je usvajanje kompetencija s područja kinestetike. Nažalost, projektne aktivnosti su nam prekinute zbog pandemije koronavirusa zbog čega smo ranije vraćeni svojim kućama, pojasnila je učenica Martina Rihtarić koja je stručnu praksu odrađivala u jednoj njemačkoj bolnici.
– Ema Topalović i ja smo maturantice Medicinske škole Bjelovar i naši projektni partneri bili su iz Rumunjske, Portugala i Bugarske. Izrađivale smo brošuru o prepoznatljivostima Hrvatske, glavnog grada Zagreba i naše škole. Ciljevi projekta bili su pridonijeti da se mladi prema ženama i LGBT osobama odnose sa poštovanjem, smanjiti nasilne odnose i obiteljsko nasilje, naučiti o odgovornom seksualnom ponašanju te istražiti kako se teme seksa i veza promatraju u različitim kulturama. Prije same razmjene učili smo o ljudskim pravima i analizirali položaj žena u društvu. Zbog pandemije smo odradili samo jedan sastanak na kojem smo učili i razgovarali o životu žena u Indiji. Nažalost, projekt je odgođen zbog pandemije što nas je prilično rastužilo, pojasnila je učenica Jelena Nekvapil.
Biljana Balenović, ravnateljica Medicinske škole Bjelovar istaknula je kako škola trenutno provodi dva Erasmus+ projekta koja su zbog pandemije pauzirana. Ipak, nakon što ova zdravstvena kriza prođe, projekti će biti nastavljeni. Putem drugog projekta pod nazivom „Erasmus mladi“ bjelovarska škola će ugostiti po deset učenika iz spomenutih zemalja, dok će se fizička mobilnost u tim zemljama najvjerojatnije održati do kraja ove školske godine.
O projektu Obrtničke škole Bjelovar govorile su knjižničarka i voditeljica tima za Erasmus+ projekate Katarina Belančić Jurić te profesorice Sanja Balenović i Stela Šupić.
– Jedan od naših projekata bio je „Korak prema suvremenoj školi“ i uključivao je mobilnost nastavnog osoblja u cilju usavršavanja. Projekt je proveden od 2014. do 2016. godine te smo za provedbu dobili oko 19 tisuća eura. Ciljevi projekta bili su motiviraniji i zainteresiraniji učenici Obrtničke škole, manje učenika koji se ispisuju iz škole te bolji uspjeh učenika s posebnim obrazovnim potrebama. Dakle, naši ciljevi zapravo pokrivaju probleme s kojima se susrećemo jer je kod naših učenika često prisutna vrlo niska motivacija za učenjem. Projekt je obuhvaćao 11 mobilnosti u sedam europskih zemalja, pa je tako u Portugal, Grčku, Italiju, Finsku, Sloveniju, Irsku i Latviju putovalo ukupno osam nastavnika, dvije stručne suradnice i ravnatelj. Škola je nakon provedbe projekta dobila europsku dimenziju, postali smo prepoznatljiviji u zemljama s kojima smo se susretali tijekom mobilnosti, ugled škole je u našoj zajednici porastao te smo upoznali ljude koji su postali naši potencijalni partneri za buduće projekte. Jedan od najvažnijih rezultata su educirani i motiviraniji nastavnici, samim time i učenici, čime na kraju dobivamo bolji uspjeh naših učenika, istaknula je diplomirana knjižničarka Belančić Jurić.
– Projektna mobilnost u kojoj sam sudjelovala odvijala se u Grčkoj 2014. godine, pa bih se usudila reći da smo mi među prvima krenuli sa provedbom Erasmus+ projekata. Zemlje suradnice su bile Grčka, Hrvatska i Španjolska. Cilj projekta bilo je stjecanje novih znanja, kompetencija i vještina u radu sa djecom s posebnim obrazovnim potrebama i implementacija novih saznanja u budućem radu. U Grčkoj smo se upoznali sa konkretnim programima za pomoć u radu sa hiperaktivnom djecom i komunikacijskim metodama za djecu sa poteškoćama. Po meni najbitniji dio bila je razmjena dobre prakse. Obrađivali smo čitav niz tema i imali stručne posjete različitim školama i ustanovama, što nam je itekako pomoglo u daljnjem radu sa našim učenicima, istaknula je profesorica engleskog jezika Stela Šupić.
– Zajedno sa Katarinom sam bila u Portugalu na „Outdoor educationu“. Boravile samo na raznim mjestima, a najmanje u zatvorenom prostoru. Projektne aktivnosti i sadržaji odvijali su se na plaži, ulicama, u šumi, dvorcu, ispod mostova i to u različitim vremenskim prilikama. Sudionici su bili različitih nacija i govornih područja, dok je radni jezik bio engleski. Glavni cilj bio je snalaženje u novim i nepoznatim situacijama, kao i rješavanje zadanih zadataka. Željela bih poručiti da se nikada ne smijemo predati, već jedni drugima pružiti ruku i pomoći, zaključila je Sanja Balenović, profesorica matematike i informatika.
Posljednja škola koja je predstavila svoje Erasmus+ projekte bila je Turističko ugostiteljska i prehrambena škola Bjelovar.
– Mi smo u Erasmus+ projekte ušli 2013. godine zajedno sa jednom srednjom školom iz Švedske. Projekt se zvao „Turizam za sve“ i cilj nam je bio da učenici razviju sposobnosti i vještine koje su potrebne za učenje i suradnju na međunarodnom nivou. Učenici su se kroz projekt zapravo upoznali sa pravilima i uvjetima koje trebaju ispuniti turistički i ugostiteljski objekti za prihvat osoba s invaliditetom. Naši nastavnici su boravili u Švedskoj, a mi smo potom ugostili nastavnike iz Švedske. Organizirali smo dvije razmjene učenika, jednu tijekom 2014. kada je 22 švedskih učenika i troje nastavnika boravilo deset dana u Bjelovaru i drugu 2015. godine kada je 23 naših učenika i osam nastavnika otputovalo u Švedsku. Odradili smo i puno online aktivnosti, izrađivali brošure o dostupnosti za invalide, web stranicu, razmjenjivali smo osobna iskustva kuhara, konobara, hotelijersko turističkih tehničara, slastičara, ali i ostalih uslužnih struka iz partnerske škole. Očekuje nas još suradnja sa srednjim školama iz Češke i Slovačke te razmjena 12 učenika i pet nastavnika. Tu je i nastavak projekta „Znanje je u modi“ u sklopu kojega su naši učenici već bili na praksi u Portugalu. Ukupno 14 učenika bi nam trebalo ići u Španjolsku na odrađivanje mjesec dana stručne prakse. S obzirom na trenutnu situaciju, nadam se da ćemo taj dio realizirati tijekom ljeta slijedeće godine. Odobren nam je i projekt o podizanju svijesti o kulturnoj i povijesnoj baštine vlastite zemlje, ali i partnerskih zemalja, Turske, Italije, Portugala, Makedonije i Grčke. Cilj je razvoj komunikacijskih i jezičnih vještina. Projekt koji također čeka sa provedbom temelji se na podizanju svijesti i znanja o održivom razvoju hrane i koristima koje ima na život i zdravlje s ciljem da mladi ljudi promjene svoje prehrambene navike i nauče očuvati vlastiti okoliš. Tu imamo suradnju sa srednjim školama iz Italije, Bugarske, Poljske, Rumunjske i trebali bismo uskladiti pet razmjena učenika sa otprilike 25 učeničkih i 11 nastavničkih mobilnosti. Dakle, puno je još posla pred nama, zaključio je ravnatelj Dalibor Vukalović.