U povodu obilježavanja Međunarodnog dana muzeja, u srijedu 18. svibnja u Gradskom muzeju Bjelovar otvorena je izložba “Litva radosti i tuge: tradicija i umijeće izrade križeva”, ostvarena u suradnji s Veleposlanstvom Republike Litve i Narodnim muzejom Litva.
Kada je Litva prihvatila kršćanstvo, a time i križ kao simbol vjere, prozvana je zemljom križeva. Litva je od davnina bila poznata po svojoj tradiciji izrade križeva koja je uvrštena kao kulturna i povijesna tradicija od posebnog značaja na UNESCO-ov popis remek – djela nematerijalne kulturne baštine 2008. godine.
O samoj izložbi i simbolici križa koji je najprepoznatljiviji znak kršćanstva, govorio je viši kustos Gradskog muzeja Bjelovar.

– Kada smo prvi puta vidjeli ovu izložbu, odmah smo se složili da ju moramo organizirati u našem gradu. Slobodno možemo reći da Litva ima sličnu povijest kao i Hrvatska. Ona je jedina od baltičkih zemalja koja ima 80 posto rimokatoličkog stanovništvo. U Gradskom muzeju Bjelovar trenutno se nalaze prava umjetnička djela i zaista bi bila velika šteta da izložbu ne posjeti što veći broj ljudi. Naime, u vrijeme kada Litva nije bila slobodna zemlja, križevi su bili uništavani, ali su ih tijekom noći ljudi ipak postavljali na manje vidljiva mjesta. Nakon osamostaljenja 1990. godine, u Litvi se ponovno obnavljaju stari, izrađuju i postavljaju novi križevi i sveci koje rade “bogorezbari”. Naime, oni bez studijske izobrazbe rade ovaj posao zbog vjere i potrebe iskazivanja ljepote stvaralaštva, kazao je Tomislav Matić.
Broj križeva postavljenih po Litvi bio je toliko velik da su jedan od drugog bili udaljeni svega desetak metara. Svako selo ili gradski trg bio je ukrašen križevima koji su imali posebnu namjenu i značenje. Križevima su se označavala polja, putevi, raskršća, trgovi. Ti križevi, točnije raspela prava su remek – djela koja je svaki majstor ukrasio raznim ukrasnim elementima. Kako bi ih zaštitili, prekrivali bi ih malim krovovima ili bi napravili malu kućicu za križ, pa i sveca koja bi se postavila na potporni stup ili kamen.

Uz Mariju Jungić, zamjenicu bjelovarsko – bilogorskog župana te Igora Brajdića, zamjenika gradonačelnika Bjelovara, otvorenju izložbe prisustvovala je i veleposlanica Republike Litve u Republici Hrvatskoj.

– Na realizaciji izložbe zahvaljujem svima koji su na bilo koji način sudjelovali u njezinom postavljanju. Život Litvanca usko je vezan za križeve i njihovu simboliku. Križ je prvenstveno simbol patnje i vjere, ali i nacionalnog identiteta i borbe za slobodu. Svaki križ u Litvi postavljen je s razlogom i ima svoju vlastitu priču. Upravo zato se Litva naziva zemljom križeva, poručila je veleposlanica Nj.E. Jūratè Raguckienè tijekom otvorenja izložbe.
Zamjenik Brajdić svim je djelatnicima Gradskog muzeja Bjelovar čestitao Međunarodni dan muzeja te im zahvalio na stručnosti, kvalitetnom radu i angažiranosti, uz želju da muzej i u budućnosti uspješno realizira jednako zanimljive izložbe, kao i razne druge kulturne sadržaje.
Izložba “Litva radosti i tuge: tradicija i umijeće izrade križeva” ostaje otvorena do 8. lipnja.
