Predstavnici Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova EU, u petak 18. siječnja održali su prezentaciju prijedloga nove podjele prostornih jedinica NUTS 2 razine. Nakon prezentacije, kojoj su prisustvovali bjelovarsko-bilogorski župan Damir Bajs i predsjednici županijskih stranaka koje participiraju u Županijskoj skupštini BBŽ, župan Bajs i predsjednici navedenih stranaka održali su radni sastanak.
– Tema sastanka bila je vezana uz jedno značajno rješavanje za Hrvatsku, ali i našu županiju. Moram reći da je prijedlog novih NUTS 2 regija korak u pravom smjeru i da, kada govorimo o promjeni takozvanih statističkih regija 2. stupnja, da se dosadašnja podjela može i treba promijeniti jer je to loše rješenje. Vlada je predložila 9 rješenja, ali 2 su bila ona koja je trebalo odabrati. Odabir između te dvije varijante je dano Bjelovarsko- bilogorskoj županiji; rokovi su kratki i premijer je zapravo tražio moj brzi odgovor, ali o takvim odlukama moramo ipak razgovarati i s drugim ljudima koji predstavljaju građane našeg kraja. Stoga je dogovoren sastanak s predstavnicima županijskih organizacija koji participiraju u Županijskoj skupštini. Sama činjenica da je rasprava trajala satima pokazuje koliko je bio interes svih nas ovdje da donesemo pravu odluku, rekao je župan i dodao:
– Reći ću da je razlog toga što smo danas ovdje, činjenica da statističke regije u sebi sadržavaju nekoliko elemenata, jedan je potpora prema poduzetnicima, koja će biti utvrđena temeljem razvijenosti 2023. godine, a druga da će na temelju statističkih regija biti napravljene homogene strukture, regije koje će definirati i regionalne razvojne programe. Kada govorimo o tome, predstavnici ministarstva su nas pitali jedno jasno pitanje: Gdje se Bjelovarsko- bilogorska županija vidi? Na Sjeveru i Zapadu ili na Istoku. Velika većina je dala jasan odgovor; ova županija se vidi na Sjeveru i Zapadu. Naime, nakon što statistička regija bude poslana prema Bruxellesu, radit će se odmah regionalno – razvojni projekti na nivou statističke regije. To zapravo znači s kime ćemo biti povezani infrastrukturom, zdravstvom, školstvom i nizom drugih zajedničkih djelatnosti, pojasnio je župan Damir Bajs.
Župan je nastavio, što se tiče potpore prema poduzetnicima, ni Ministarstvo, ni itko drugi ne može naznačiti kakva će biti točno raspodjela 2023. godine; hoće li se Hrvatska razvijati brže od Europe i Europske unije, ili sporije.
– Današnje brojke sigurno neće vrijediti za 5 godina, međutim ono što znamo da će sigurno vrijediti su razni programi i regionalni pristup. Uvjeren sam da je naša odluka bila pravilna i ako ćemo se razvijati zajedno sa zapadom i sjeverom, ako ćemo razvijati našu infrastrukturu, zdravstvo, školstvo i sve ostale sisteme, da će to biti vezano upravo uz taj dio Hrvatske, naglasio je župan.
Miro Totgergeli, predsjednik bjelovarsko-bilogorskog HDZ-a ne slaže se s donesenom odlukom.
– Danas je održan sastanak političkih stranaka koje djeluju u županijskoj skupštini Bjelovarsko – bilogorske županije, mi smo stava da naša županija u novoj statističkoj podjeli na području Republike Hrvatske treba pripasti Istočnoj i središnjoj regiji, a ne Sjevernoj; zbog svih pokazatelja i dobrobiti koje u narednom vremenu to za našu županiju nosi.
– Kada govorimo o novoj podjeli, onda apsolutno svi politički akteri u Hrvatskoj hvale Vladu što je pokrenula novu izradu statističkih regija jer ona iz 2012. godine nas je svrstala zajedno s Gradom Zagrebom i na taj način smo praktički gubili dio sredstava koji smo mogli povlačiti. Sada se radi nova podjela i ukoliko Bjelovarsko – bilogorska županija uđe u Istočnu i središnju, a ne Sjevernu statističku regiju, poduzetnici s područja naše županije mogu povlačiti do 15% više sredstava nego ako uđemo u statističku regiju Sjever, pojasnio je Totgergeli i dodao:
– Slična razmišljanja ima i HSS i HSLS s područja naše županije. S druge strane, slično razmišljaju i svih 5 gradonačelnika i načelnici upravo tih stranaka s područja naše županije. Ne radi se o teritorijalnoj, političkoj ili upravnoj podjeli; radi se o statističkim regijama, pa kad se govori o operativnim programima onda, ukoliko pripadamo statističkoj regiji – a mi smo jedna od 8 najnerazvijenijih županija u RH, onda je logično da se svrstamo u regiju gdje smo slični s ostalima i gdje, prema postotku razvijenosti možemo i kod tih operativnih programa izvlačiti više sredstava nego ako idemo u Sjevernu regiju koja je bogatija i gdje je logičnije da i RH i Vlada i EU ulaže u one regije koje su manje razvijene kako bi dostigle standard EU-a, a ne obrnuto. Treba napraviti razliku između statističkih regija i političke ili upravne podjele RH. Hrvatska je podijeljena po županijama, ovdje se radi isključivo o statističkoj regiji, naglasio je Totgergeli.