Nakon odobrenja bespovratnih sredstava za izgradnju termalnog bazenskog kompleksa u naselju Veliko Korenovo, Grad Bjelovar radi i na projektu „Garden House“. Spomenuto podrazumijeva malo turističko naselje koje će se nalaziti u neposrednoj blizini termi, a sadržavat će 35 apartmana s ugostiteljskom ponudom, biološkim bazenima i različitim turističkim zanimljivostima.
Idejno rješenje projekta, čija se vrijednost procjenjuje na oko 6,6 milijuna eura, predstavili su gradonačelnik Dario Hrebak, pročelnica Odjela za ITU mehanizam Andrea Posarić i projektant Matija Novak iz tvrtke Flet d.o.o.
Gradonačelnik Dario Hrebak uvodno je najavio projekt „Garden House“.
– Pozdravljam mladog arhitekta Matiju Novaka s kojim surađujemo gotovo dvije godine koji je napravio idejni projekt. Ovdje je i naša pročelnica za ITU mehanizam Andrea Posarić kojoj zahvaljujemo zbog toga što ćemo ovaj projekt upravo riješiti iz vanjskih izvora nazvanih ITU mehanizam. Nakon što je grad Bjelovar dobio 17 milijuna eura za izgradnju termalnog bazenskog kompleksa grad je paralelno, znajući da nam trebaju smještajni kapaciteti, zadnje dvije godine radili i na projektu „Garden House“ koji će se nalaziti u neposrednoj blizini termi – rekao je gradonačelnik za početak prezentacije projekta.
Naglasio je i kako su na ovom projektu do sada radili dvije godine u miru i tišini.
– Projekt podrazumijeva malo turističko naselje sa smještajnim kapacitetima, a u miru i tišini smo radili na rješavanju tog problema. Kao ideja poslužili su elementi tradicije bjelovarskog kraja: stara kuća, štagalj i kuruzana. Apartmani koji imaju takve oblike podsjećaju na nekadašnja vremena našeg bilogorskog kraja – dodao je.
Projektant Matija Novak iz tvrtke Flet d.o.o. prezentirao je projekt te inicijalnu ideju.
– Za koncept samog naselja poslužili su elementi tradicijskog graditeljstva. Tu imamo štagalj koji je postao restoran, stara kuća koja je apartman, kuruzana studio apartman. Tu vidimo recepciju i restoran. Iskorišteni su prirodni materijali – drvo, opeka i to sugerira na nekadašnje štagljeve. Sam restoran ima nekih 40-ak mjesta. To je objekt koji ima objedinjenju recepciju i restoran, a na katu imamo višenamjenski prostor te terasu s pogledom na cijeli obuhvat. Apartman koji je 4 zvjezdice on je inspiriran starom kuću. On ima 4 ležaja, jednu spavaću sobu, galeriju i dva dodatna ležaja. U ukupnom obuhvatu ima 15 jedinica apartmana. Zatim, kukuruzana, odnosno studio apartman s tri zvjezdice. On ima dva ležaja plus pomoćni ležajevi i galerija. Ukupno ima 20-ak jedinica studio apartmana – prezentirao je.
Prezentiran je i prostor oko samih apartmana.
– Sam obuhvat sadržava umjetno jezero i brdo. Na području gdje smo projektirali jezero tu je nekada bio stari rukavac otoka Bjelovacke i na tom mjestu smo predvidjeli jezero. Sav materijal od iskopa bi se koristio za umjetna brda koja bi se napravila s istočne strane da se zakloni pogled od postojećih gospodarskih objekata – objasnio je projektant.
Vezano uz okolni prostor, gradonačelnik je komentirao pitanje koje postavljaju brojni Bjelovarčani o staroj farmi koja se nalazi u blizini kompleksa koja bi mogla mirisima i izgledom mogla narušavati cjelokupnu priču.
– Kao što sam spomenuo, brda bi u startu vizualno odvojila od gospodarskih objekata. Zatim, sadila bi se drveća koja bi u startu krošnjama sakrivala pogled. U startu bi sama brda i krošnje zaklonila taj pogled. Što se tiče mirisa tu se može stvar riješiti biljem – rekao je Hrebak.
Uz navedeni sadržaj ima tu i dodatnih popratnih sadržaja.
– Imamo senzorni vrt, dva biološka bazena, teatar na otvorenom, glavne i sporedne šetnice. Glavna šetnica ujedno služi i kao vatrogasni put i namjerno je projektirano po vanjskom obodu. Zatim, dječja igrališta, mjesta za roštilj – naglasio je projektant.
Pročelnica Odjela za ITU mehanizam Andrea Posarić rekla je više o osmišljavanju projekta kako bi bio prihvatljiv za financiranje iz integriranog-teritorijalnog programa.
– Važno je naglasiti da je polazišna tema bila vratiti prirodu u život ljudi i urbanog područja. Ovdje je posebno važno naglasiti društveni aspekt pri čemu će se osigurati svi ovi sadržaji koje je Matija predstavio. Cilj je stvoriti novo mjesto za druženje, rekreaciju, odmor, kulturne sadržaje te informativne i edukativne sadržaje. Poticat će se suradnju s vrtićima i školama da predmetni „Garden House“ koriste i u okviru provođenja škole u prirodi ili ljetnog/zimskog kampa, kao i za druge interesne skupine. Osmišljeni su razni informativni i edukativni elementi – naglasila je Andrea Posarić.
Sam projekt će se financirati u okviru izravne dodjele i 7. prosinca 2023. godine potpisan je Sporazum o provedbi ITU mehanizma. Predmetni projekt procijenjen je na 6,6 milijuna eura, od čega se iz ITU mehanizma očekuje financiranje od 85 % vrijednosti, odnosno oko 5,6 milijuna eura. Preostalih 15 % je na gradu Bjelovaru da osigura ostatak vrijednosti koji iznosi oko milijun eura.
Predviđeno trajanje projekta je tri godine, s tim da se to odnosi na sve projektne aktivnosti, a ne samo na gradnju. – Radimo na tome da Toplice i ovo bude otprilike u isto vrijeme završeno – rekao je gradonačelnik.