S dolaskom toplijeg vremena mnogi građani u svojim su domovima počeli primjećivati komarce te su već u potrazi za najboljim načinom suzbijanja ovih krvopija. Važno je znati kako je početak sezone komaraca nepredvidljiv, te da on ovisi o lokaciji i vremenskim uvjetima, a prije svega o vodi. Naime, komarci se zadržavaju u stajaćim vodama u dubini do jedan metar i premda se trenutno nalazimo u sušnom razdoblju, aktivni su oni komarci nastali u umjetnim leglima poput bačvi, odbačenih guma i u drugom otpadu. Osim što su neugodni i iritantni, komarci mogu biti i poprilično opasni jer su u Hrvatskoj oni i prijenosnici zaraznih bolesti.
U skladu s tim, savjete o tome kako se riješiti ovih napasti donosi stručnjak Vedran Trupac, dipl.sanitarni inženjer Zavoda za javno zdravstvo Bjelovarsko-bilogorske županije.
–Kao prvo, potrebno je znati kako bez vode nema komaraca, stoga je u borbi protiv komaraca najvažnije uklanjanje svih izvora ili nakupina vode. Građani koji u svojim dvorištima imaju umjetna legla u bačvama, žljebovima i slično, to je sve potrebno pokriti kako bi se spriječilo da se larva izlegne.
Najbolje mjere individualne zaštite od komaraca su zaštita prozora i vrata mrežicama za kukce ili zavjesama. Kod zadržavanja u prostorima gdje je velik broj komaraca, potrebno je nositi dugačku odjeću i koristiti repelente za zaštitu, rekao je Trupac istaknuvši kako je i Grad uključen u borbu protiv najezde komaraca.
–Proveden je natječaj za dezinsekciju za područje Grada Bjelovara i kad u kontrolnim vodama stajaćicama uočimo larve, to će biti znak za provođenjem tretmana suzbijanja komaraca da se suzbiju ličinke, pojasnio je Trupac.